Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми СПИН СПИН при децата
СПИН
Автор: д-р Олга Кривошеева-ВасилеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
СПИН
  1. Какво представлява СПИН?
  2. Какво е ХИВ?
  3. Епидемиологични данни за СПИН
  4. История на откриване на ХИВ
  5. Как можем да се заразим с ХИВ?
  6. Как не можем да се заразим с ХИВ?
  7. Устойчивост и чувствителност на ХИВ
  8. Какви са симптомите при ХИВ инфекция?
  9. Изследване за вируса на СПИН
  10. Бременност и СПИН
  11. СПИН при децата
  12. Лечение при ХИВ
  13. Как да се предпазим от ХИВ?
  14. Прогноза при СПИН
  15. HIV / СПИН: Митове срещу реалност

11. СПИН при децата

Заразяването с ХИВ при деца се осъществява по различни пътища, като при проява на болестта в ранна детска възраст вероятно се касае за заразяване по вертикален път (от инфектирана майка към плода), по време на раждане, при кърмене или при преливане на контаминирана кръв. При подрастващи и юноши заразяването може да се осъществи по полов път, при употреба на венозни наркотици и използване на замърсени игли.

СПИН при деца се отличава с някои характерни особености, като в зависимостта от възрастта, механизма на заразяване, наличието на придружаващи заболявания, провеждане на специфично лечение са възможни различни форми на протичане.

При деца, които са инфектирани с ХИВ, болестта се развива много бързо, като при липса на лечение болшинството от тях загиват в рамките на около две години.

СПИН при децата се характеризира с редица особености, по-важните от които включва скъсен латентен период, трудно диагностициране на заболяването, рецидивиращи инфекции на дихателните пътища (лимфоидна интерстициална пневмония).

След инкубационния период, който е от порядъка на две до четири седмици след заразяване, се появяват първите признаци на ХИВ-инфекцията, които могат да включват треска, която продължава от 2 до 3 седмици, уголемяване на периферните лимфни възли, хепатоспленомегалия (увеличен черен дроб и слезка), тонзилит, наподобяващ мононуклеозен синдром, апатия, бърза изморяемост, повишено изпотяване, макуло-папулозен обрив по кожата, левкопения (намален брой на белите кръвни клетки), която се продължава около 3 седмици. След първите клинични изяви започва скрит период на ХИВ-инфекцията, който може да продължи много години.

За стадиране на СПИН при децата могат да се използват същите критерии, както при възрастни, като условно стадиите се подразделят на следните:

11.1. P1 стадий - хронична лимфаденопатия

P1 стадий - хронична лимфаденопатия

P1 стадий, наричан още хронична лимфаденопатия, е сред първите белези на инфекцията с ХИВ. Наблюдава се при деца от всички възрасти, като е по-лесно видима и разпознаваема при малки деца.

Този ранен стадий на инфекцията се характеризира със следните особености:

  • полиаденопатия: засегнати са много групи лимфни възли, като лимфните възли са болезнени и подвижни, не се описват сраствания
  • висока температура: наблюдава се хронично поддържане на субфебрилна температура, която не достига до високи стойности, но се задържа продължително време и буди притеснения при родителите
  • общи оплаквания: налице са повишено изпотяване (особено нощем), мускулна слабост, лесна уморяемост, отслабване на тегло. При бебета е възможно забавяне на растежа и развитието, главно във връзка с мускулната слабост (започват да пълзят значително по-късно, прохождат по-късно, възможни са аномалии в растежа)

11.2. P2 стадий или пре-СПИН

P2 стадий или пре-СПИН

P2 стадий или наричан още пре-СПИН може да се разглежда като продължение на Р1 стадия, тъй като протича с хронична лимфаденопатия, към която се наслагват и редица други оплаквания със системен характер.

Симптомите са разнородни, като сред най-честите оплаквания се включват:

  • хронична лимфаденопатия: увеличаване на размерите и изразена болезненост на различни групи лимфни възли
  • висока температура: налице е постоянно поддържане на субфебрилни или високи нива на телесната температура
  • рецидивиращи инфекции: изключително характерни за този стадий са рецидивиращите инфекции, като най-често се касае за назофарингити, бронхити, отити, пневмонии (типична е пневмоцистната пневмония)
  • гъбични инфекции: засягането на имунната система води до чести микози, като характерни за детската възраст са млечница, кандидозни стоматити, езофагити
  • редукция на теглото: както при възрастни, така и при деца, СПИН води до нежелана редукция на теглото. При малките деца състоянието често се съпътства от хронична диария с неуточнена етиология
  • засягане на растежа и развитието: ХИВ инфекцията по един или друг начин води до засягане на растежа, двигателното и психоемоционалното развитие, което е значително по-видимо и разпознаваемо при малки деца (забавяне в пролазване, прохождане, проговаряне, затруднения с премахване на биберон, необходимост от продължителна употреба на памперс). При подрастващи и юноши може да се прояви със забавяне на пубертета, личностови промени и много други
  • общи оплаквания: характерни са нощно изпотяване, болки в мускули и кости, хронична умора, раздразнителност, нарушения на съня, херпесовиден обрив по кожата, спленохепатомегалия и други

11.3. P2b стадий - прогресиращи неврологични заболявания

P2b стадий - прогресиращи неврологични заболявания

P2b стадий се асоциира с развитието на различни по вид и тежест прогресиращи неврологични заболявания. Възможно е да се прояви като хроничен менингит, невропатия, подостра енцефалопатия, прогресираща деменция, хипертонус и тремор на крайниците, парапареза и тетрапареза.

Възможни са още патологични рефлекси, псевдобулбарна парализа, изоставане в психическото развитие, микроцефалия и други.

11.4. P2c стадий

P2c стадий

P2c стадий представлява стадий на лимфоцитарна интерстициална пневмония, която се характеризира с бавно прогресираща клинична картина и се съпътства от суха кашлица, задух, водещ до респираторен дистрес синдром и бързо настъпваща дихателна недостатъчност. При малки деца клиничната картина може да се развие бързо, агресивно, дори мълниеносно и изисква своевременна хоспитализация и стартиране на насочена терапия.

11.5. P2d стадий

P2d стадий

P2d стадий се определя като стадий на рецидивиращи бактериални инфекции, като са възможни големи вариации в локализацията на инфекциозното огнище и причинителите (чести са опортюнистичните инфекции в резултат от понижената имунна защита). Най-често се касае за развитие на гнойни отити, менингити, пневмонии с абсцеси, бактериален сепсис, остеомиелит, туберкулоза.

11.6. P2e стадий

P2e стадий

P2e стадий се означава като стадий на злокачествени заболявания, тъй като по време на този стадий е възможно развитието на мозъчен лимфом, сарком на Капоши, характеризиращ се с тъмно кафяви или червеникаво-синкави обриви, които са локализирани в областта на главата, лигавицата на устата, стомаха, бронхите. Тази клинична картина на саркома е характерна за детския СПИН.

11.7. P2f стадий

P2f стадий

P2f стадий представлява стадий на органна патология, като най-често се касае за развитие на полиорганни увреждания във връзка с прогресията на инфекцията и обхващането на различни органи и системи. При значителен процент от децата се наблюдава развитие на сърдечно-съдова недостатъчност, хипертония, перикардити, нефротичен синдром, бъбречна и чернодробна недостатъчност и други.

11.8. ХИВ-ембриопатия

ХИВ-ембриопатия

При децата, които за заразени с ХИВ вътреутробно (при трансплацентарното преминаване на вируса), симптомите на СПИН се проявяват като ХИВ-ембриопатия или дисморфичен синдром и включват микроцефалия, дефекти на носната преграда, устните, увеличено разстояние между очите, забавяне в растежа, кривогледство, екзофталм.

Пневмоцистната пневмония и бактериалният сепсис са най-честите причини за висока смъртност при децата, родени със СПИН при липсваща химиопрофилактика.

Следва: Лечение при ХИВ
Страници: 910111213...17
3.5/5 62 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

СПИН СПИН Вирусът на СПИН Вирусът на СПИН в кръвта Вирусът на СПИН структура на ХИВ Разпространение на ХИВ / СПИН през 2009 г Заразяване с HIV Заразяване с HIV Симптоми при остра HIV инфекция Изследване за HIV Изследване за HIV Антиретровирусна терапия при СПИН Ефективен метод за предпазване от ХИВ Символът за борба със СПИН 1 декември - Световен ден за борба със СПИН
1 от 17
СПИНСПИНВирусът на СПИНВирусът на СПИН в кръвтаВирусът на СПИНструктура на ХИВРазпространение на ХИВ / СПИН през 2009 гЗаразяване с HIVЗаразяване с HIVСимптоми при остра HIV инфекцияИзследване за HIVИзследване за HIVАнтиретровирусна терапия при СПИНЕфективен метод за предпазване от ХИВСимволът за борба със СПИН1 декември - Световен ден за борба със СПИН1 декември - Световен ден за борба със СПИН

Коментари към СПИН

От сайта (12)
Напиши коментар 12 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 February 2025 в 17:52

    Анонимен

    Здравейте ,може ли да се заразим ако семенна течност на друг човек попадне върху моя полов член?

    Здравейте! Рискът от заразяване с ХИВ при контакт на семенна течност на заразен човек с ненаранена кожа на половия член е изключително нисък. ХИВ не може да проникне през здрава кожа. Но ако има ранички, микропукнатини, възпаления или раздразнена кожа, рискът се увеличава. Също така ако има контакт с лигавици (например уретрата, ануса, устата), рискът е по-висок, защото тези тъкани са по-пропускливи.

    Ако има притеснение за възможно заразяване, се препоръчва консултация с лекар за постекспозиционна профилактика (антиретровирусна терапия, която може да предотврати инфекцията, ако се започне до 72 часа след експозицията) и изследване за ХИВ след 4-6 седмици.

  2. Анонимен  
    на 28 February 2025 в 15:39

    Здравейте ,може ли да се заразим ако семенна течност на друг човек попадне върху моя полов член?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 21 June 2024 в 16:29

    Mario

    Може ли да се заразя с ХИВ / СПИН , при битов контакт например ако заразен се вози в моят автомобил и после аз пипна там където е седял или пипал и след това се пипна мен някъде по тялото?

    Не, не е възможно. Повече информация може да прочетете тук: Как не можем да се заразим с ХИВ?

  4. Mario 
    на 21 June 2024 в 15:46

    Може ли да се заразя с ХИВ / СПИН , при битов контакт например ако заразен се вози в моят автомобил и после аз пипна там където е седял или пипал и след това се пипна мен някъде по тялото?

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 01 November 2018 в 20:24

    НИКОЛАЙ Павлов

    От нокторезачка може ли да се заразиш с спин ако преди това човек с хив си отреже ноктите и ти след това си ги отрежеш

    Не.

  6. НИКОЛАЙ Павлов 
    на 30 October 2018 в 20:58

    От нокторезачка може ли да се заразиш с спин ако преди това човек с хив си отреже ноктите и ти след това си ги отрежеш

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 October 2018 в 16:56

    Мария Бадева

    От ноктарезачки може ли да се хване спин

    Здравейте! Не.

  8. Мария Бадева 
    на 18 October 2018 в 19:24

    От ноктарезачки може ли да се хване спин

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 03 October 2017 в 13:01

    Melanie Martinez

    Може ли да се хване СПИН от примерно: имам шише вода. Съученик ме попита дали може да пие. Аз му давам да пие. Дали ще мога да хвана СПИН от това?

    Не. Повече информация може да прочетете тук:

    Как не можем да се заразим с ХИВ?

    HIV / СПИН: Митове срещу реалност

  10. Melanie Martinez 
    на 29 September 2017 в 14:42

    Може ли да се хване СПИН от примерно: имам шише вода. Съученик ме попита дали може да пие. Аз му давам да пие. Дали ще мога да хвана СПИН от това?

Зареждане на още 10 коментара
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 27 фев 2012г.
прочетена: 614677 пъти
Още за СПИН
  • Новини за СПИН
  • Статии за СПИН
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival