
- Какво представлява СПИН?
- Какво е ХИВ?
- Епидемиологични данни за СПИН
- История на откриване на ХИВ
- Как можем да се заразим с ХИВ?
- Как не можем да се заразим с ХИВ?
- Устойчивост и чувствителност на ХИВ
- Какви са симптомите при ХИВ инфекция?
- Изследване за вируса на СПИН
- Бременност и СПИН
- СПИН при децата
- Прогноза при СПИН
- HIV / СПИН: Митове срещу реалност
5. Как можем да се заразим с ХИВ?
Източник на инфекция е само болният човек или заразоносител. Вирусът на СПИН се съдържа в повечето телесни течности на инфектирания човек, но единствено в кръвта, спермата, вагиналния секрет и кърмата има достатъчно количество вируси, за да се осъществи заразяването.
Основните пътища за предаване на инфекцията са три - сексуален, кръвен и вертикален.
5.1. Полов път

Чрез полов път (70-80 %) - заразяването с ХИВ може да стане чрез:
- вагинален сексуален акт - при съприкосновение на половите течности с лигавицата на партньора съществува риск от предаване на вируса;
- анален сексуален акт - най-висок риск от заразяване поради лесната ранимост на лигавицата в областта на ануса и честото разраняване;
- орален сексуален акт - минимален риск, но все пак съществува (при наличие на ранички в устната кухина).
Всеки полов контакт без предпазни средства излага човек на риск от заразяване, но не всеки контакт води до инфектиране. Рискът се увеличава, когато партньорите имат друга сексуално-предавана инфекция (сифилис, гонорея, хламидии и други).
5.2. Вертикален път

Възможно е предаването на ХИВ от бременна жена на плода й както по време на бременността чрез общата кръвоносна система, така и в хода на раждането или при кърмене. Този начин на предаване на инфекцията се нарича вертикален път (от майка на нейното дете - 5-10 %)
Съвременните проучвания сочат, че ХИВ-позитивната майка може да роди здраво дете, ако провежда антиретровирусно лечение и спазва препоръки на лекаря си относно раждането и кърменето. По тази причина всяка бъдеща майка е добре да си направи тест за ХИВ в началото на бременността.
5.3. Инжекционен и инструментален път

Инжекционен и инструментален път (5-10 %) на заразяване се случва при употреба на инфектирани спринцовки, игли, катетри, сонди и други.
Най-висок риск от предаване на инфекцията съществува при използване на общи игли и спринцовки. Този вид заразяване е актуален при лица, използващи инжекционни наркотици.
5.4. Хемотрансфузионен път

Хемотрансфузионен път (кръвен път - 3-5 %) на заразяване се случва при преливане на инфектирана кръв, плазма, еритроцитна, тромбоцитна и левкоцитна маса.
Кръвта и кръвните продукти, използвани в медицинската практика в България след 1986 г., задължително се изследват за вируса на СПИН. Това намалява максимално риска от заразяването при хемотрансфузия.
5.5. Трансплантационен път

Трансплантационен път на заразяване възниква както чрез пресаждане на костен мозък, заразени органи, така и със семенната течност при изкуствено оплождане.
5.6. Професионален или битов път

Професионален или битов път (по-малко от 0,01 %) на заразяване възниква чрез наранена кожа и лигавици при лица, контактиращи с кръвта или други телесни течности - влагалищен секрет, гръбначно-мозъчна течност, плеврално съдържимо, сперма, трахеални, бронхиални секрети и много други.
Коментари към СПИН