Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми СПИН Как можем да се заразим с ХИВ?
СПИН
Автор: д-р Олга Кривошеева-ВасилеваРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
СПИН
  1. Какво представлява СПИН?
  2. Какво е ХИВ?
  3. Епидемиологични данни за СПИН
  4. История на откриване на ХИВ
  5. Как можем да се заразим с ХИВ?
  6. Как не можем да се заразим с ХИВ?
  7. Устойчивост и чувствителност на ХИВ
  8. Какви са симптомите при ХИВ инфекция?
  9. Изследване за вируса на СПИН
  10. Бременност и СПИН
  11. СПИН при децата
  12. Лечение при ХИВ
  13. Как да се предпазим от ХИВ?
  14. Прогноза при СПИН
  15. HIV / СПИН: Митове срещу реалност

5. Как можем да се заразим с ХИВ?

Източник на инфекция е само болният човек или заразоносител. Вирусът на СПИН се съдържа в повечето телесни течности на инфектирания човек, но единствено в кръвта, спермата, вагиналния секрет и кърмата има достатъчно количество вируси, за да се осъществи заразяването.

Счита се, че пациентите с недоловими количества на вируса в кръвта, не представляват риск за предаване на заразата. Това може да се постигне само с ежедневен прием на подходящи лекарства за забавяне прогресията на инфекцията или с подходяща предекспозиционна профилактика.

Недоловимият на диагностичните тестове вирус е неспособен за предаване на други хора по полов път, което има важно значение от епидемиологична гледна точка. Макар рискът от предаване да е значително редуциран на фона на подходящо лечение и потискане нивата на вируса в кръвта, то все още не е напълно ясно дали съществува риск за предаване при споделяне на игли, при бременност, раждане и по другите известни пътища на предаване на инфекцията.

Основните пътища за предаване на инфекцията са три, а именно сексуален, кръвен и вертикален, като са известни и редица допълнителни пътища.

5.1. Полов път

Полов път

Половият път на предаване на инфекцията е основен, като риск съществува както при полов контакт при хетеросексуални партньори, така и при хомосексуални партньори. Съдържанието на вируса в половите секрети е най-високо, което обуславя високия риск от заразяване при практикуване на незащитен полов контакт.

Над две трети от всички случаи на ХИВ се предават по полов път, като заразяването може да стане чрез:

  • вагинален сексуален акт: при съприкосновение на половите течности с лигавицата на партньора съществува риск от предаване на вируса. При жените вирусът се съдържа във високи концентрации във вагиналните секрети, докато при мъжете богати на вируса са спермата и предсеменната течност
  • анален сексуален акт: най-висок риск от заразяване се описва при анален сексуален контакт, поради лесната ранимост на лигавицата в областта на ануса и честото разраняване, както и високата концентрация на вируса в ректалните секрети
  • орален сексуален акт: описва се минимален риск, но все пак съществува (при наличие на ранички и разязвявания в устната кухина), както и при практикуване след вагинален или анален сексуален контакт

Всеки полов контакт без предпазни средства излага човек на риск от заразяване, но не всеки полов контакт води до инфектиране. Рискът се увеличава, когато партньорите имат друга сексуално-предавана инфекция (сифилис, гонорея, хламидия), при груб полов контакт, при спад в имунната система, при многократни полови сношения.

5.2. Вертикален път

Вертикален път

Вертикалният път на предаване на инфекцията се състои в предаване на вируса от бременната или кърмеща жена към плода или бебето. Този начин на предаване на инфекцията има важно епидемиологично значение и е отговорен за значителен процент на случаите в редица райони на Африка.

Вертикалният път включва следните механизми на заразяване:

  • по време на бременността: вирусът може да премине трансплацентарно посредством общата кръвоносна система да причини заразяване на плода в различни срокове от бременността
  • по време на раждане: съдържащият се в кръвта и вагиналните секрети вирус може да причини заразяване на плода по време на раждане, като по-висок риск се описва при раждане по естествен път, но рискът при Цезарово сечение също не е за подценяване
  • при кърмене: вирусът се съдържа във високи концентрации в майчиното мляко, поради което съществува риск то заразяване по време на кърмене. По отношение на бедните страни и редица райони на Африка все още се водят дебати за рисковете и ползите от кърменето от ХИВ-позитивните майки (налице е риск от заразяване, но майчината кърма е най-добрата храна за новороденото, особено в райони с ограничен достъп до медицинска помощ, адаптирано мляко и други алтернативи на кърменето)

Съвременните проучвания показват, че ХИВ-позитивната майка може да роди здраво дете, ако провежда антиретровирусно лечение и спазва препоръки на лекаря си относно раждането и кърменето.

По тази причина всяка бъдеща майка е добре да си направи тест за ХИВ в началото на бременността (изследването за ХИВ е включено в задължителния панел от изследвания в ранна бременност).

5.3. Инжекционен и инструментален път

Инжекционен и инструментален път

Инжекционен и инструментален път на заразяване се случва при употреба на инфектирани спринцовки, игли, катетри, сонди и други. В някои страни този път на заразяване е причина за значителен процент от новите случаи, като се касае главно за висок процент на наркомания с използване на венозни наркотици.

Най-висок риск от предаване на инфекцията съществува при използване на общи игли и спринцовки. В районите с влошени социално-икономически условия заразяване може да се осъществи при използване на инструменти или принадлежности за еднократна употреба многократно с цел икономия на средства.

5.4. Хемотрансфузионен път

Хемотрансфузионен път

Хемотрансфузионен път на заразяване се случва при преливане на инфектирана кръв, плазма, еритроцитна, тромбоцитна и левкоцитна маса. Кръвта и кръвните продукти, използвани в медицинската практика в България след 1986 година, задължително се изследват за вируса на СПИН.

Скринингът на кръвта, използвана за хемотрансфузия и кръвните продукти, намалява значително риска от заразяването при кръвопреливане.

Този път на предаване се наблюдава само в определени региони на света, в които медицината все още не е достигнала необходимото ниво на развитие.

5.5. Трансплантационен път

Трансплантационен път

Заразяване по трансплантационен път се описва изключително рядко в клиничната практика, като включва заразяване при трансплантация на инфектиран костен мозък, тъкани и органи, но също и заразяване при изкуствено оплождане и контаминирана семенна течност.

5.6. Професионален или битов път

Професионален или битов път

Професионален или битов път на заразяване възниква чрез наранена кожа и лигавици при лица, в контакт с кръвта или други телесни течности (влагалищен секрет, гръбначномозъчна течност, плеврално съдържимо, сперма, трахеални, бронхиални секрети и много други) на болни лица.

Това може да стане по битов път (при съвместно съжителство) или по професионален път (при обгрижване на пациенти в болнични и лечебни заведения, домове и други).

Този път на заразяване има най-слабо епидемиологично значение и отговаря за незначителен процент нови случаи.

Следва: Как не можем да се заразим с ХИВ?
Страници: 34567...17
3.5/5 62 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

СПИН СПИН Вирусът на СПИН Вирусът на СПИН в кръвта Вирусът на СПИН структура на ХИВ Разпространение на ХИВ / СПИН през 2009 г Заразяване с HIV Заразяване с HIV Симптоми при остра HIV инфекция Изследване за HIV Изследване за HIV Антиретровирусна терапия при СПИН Ефективен метод за предпазване от ХИВ Символът за борба със СПИН 1 декември - Световен ден за борба със СПИН
1 от 17
СПИНСПИНВирусът на СПИНВирусът на СПИН в кръвтаВирусът на СПИНструктура на ХИВРазпространение на ХИВ / СПИН през 2009 гЗаразяване с HIVЗаразяване с HIVСимптоми при остра HIV инфекцияИзследване за HIVИзследване за HIVАнтиретровирусна терапия при СПИНЕфективен метод за предпазване от ХИВСимволът за борба със СПИН1 декември - Световен ден за борба със СПИН1 декември - Световен ден за борба със СПИН

Коментари към СПИН

От сайта (12)
Напиши коментар 12 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 28 February 2025 в 17:52

    Анонимен

    Здравейте ,може ли да се заразим ако семенна течност на друг човек попадне върху моя полов член?

    Здравейте! Рискът от заразяване с ХИВ при контакт на семенна течност на заразен човек с ненаранена кожа на половия член е изключително нисък. ХИВ не може да проникне през здрава кожа. Но ако има ранички, микропукнатини, възпаления или раздразнена кожа, рискът се увеличава. Също така ако има контакт с лигавици (например уретрата, ануса, устата), рискът е по-висок, защото тези тъкани са по-пропускливи.

    Ако има притеснение за възможно заразяване, се препоръчва консултация с лекар за постекспозиционна профилактика (антиретровирусна терапия, която може да предотврати инфекцията, ако се започне до 72 часа след експозицията) и изследване за ХИВ след 4-6 седмици.

  2. Анонимен  
    на 28 February 2025 в 15:39

    Здравейте ,може ли да се заразим ако семенна течност на друг човек попадне върху моя полов член?

  3. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 21 June 2024 в 16:29

    Mario

    Може ли да се заразя с ХИВ / СПИН , при битов контакт например ако заразен се вози в моят автомобил и после аз пипна там където е седял или пипал и след това се пипна мен някъде по тялото?

    Не, не е възможно. Повече информация може да прочетете тук: Как не можем да се заразим с ХИВ?

  4. Mario 
    на 21 June 2024 в 15:46

    Може ли да се заразя с ХИВ / СПИН , при битов контакт например ако заразен се вози в моят автомобил и после аз пипна там където е седял или пипал и след това се пипна мен някъде по тялото?

  5. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 01 November 2018 в 20:24

    НИКОЛАЙ Павлов

    От нокторезачка може ли да се заразиш с спин ако преди това човек с хив си отреже ноктите и ти след това си ги отрежеш

    Не.

  6. НИКОЛАЙ Павлов 
    на 30 October 2018 в 20:58

    От нокторезачка може ли да се заразиш с спин ако преди това човек с хив си отреже ноктите и ти след това си ги отрежеш

  7. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 October 2018 в 16:56

    Мария Бадева

    От ноктарезачки може ли да се хване спин

    Здравейте! Не.

  8. Мария Бадева 
    на 18 October 2018 в 19:24

    От ноктарезачки може ли да се хване спин

  9. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 03 October 2017 в 13:01

    Melanie Martinez

    Може ли да се хване СПИН от примерно: имам шише вода. Съученик ме попита дали може да пие. Аз му давам да пие. Дали ще мога да хвана СПИН от това?

    Не. Повече информация може да прочетете тук:

    Как не можем да се заразим с ХИВ?

    HIV / СПИН: Митове срещу реалност

  10. Melanie Martinez 
    на 29 September 2017 в 14:42

    Може ли да се хване СПИН от примерно: имам шише вода. Съученик ме попита дали може да пие. Аз му давам да пие. Дали ще мога да хвана СПИН от това?

Зареждане на още 10 коментара
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 27 фев 2012г.
прочетена: 614677 пъти
Още за СПИН
  • Новини за СПИН
  • Статии за СПИН
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival