- Какво представлява СПИН?
- Какво е ХИВ?
- Епидемиологични данни за СПИН
- История на откриване на ХИВ
- Как можем да се заразим с ХИВ?
- Как не можем да се заразим с ХИВ?
- Устойчивост и чувствителност на ХИВ
- Какви са симптомите при ХИВ инфекция?
- Изследване за вируса на СПИН
- Бременност и СПИН
- СПИН при децата
- Лечение при ХИВ
- Как да се предпазим от ХИВ?
- Прогноза при СПИН
- HIV / СПИН: Митове срещу реалност
5. Как можем да се заразим с ХИВ?
Източник на инфекция е само болният човек или заразоносител. Вирусът на СПИН се съдържа в повечето телесни течности на инфектирания човек, но единствено в кръвта, спермата, вагиналния секрет и кърмата има достатъчно количество вируси, за да се осъществи заразяването.
Счита се, че пациентите с недоловими количества на вируса в кръвта, не представляват риск за предаване на заразата. Това може да се постигне само с ежедневен прием на подходящи лекарства за забавяне прогресията на инфекцията или с подходяща предекспозиционна профилактика.
Недоловимият на диагностичните тестове вирус е неспособен за предаване на други хора по полов път, което има важно значение от епидемиологична гледна точка. Макар рискът от предаване да е значително редуциран на фона на подходящо лечение и потискане нивата на вируса в кръвта, то все още не е напълно ясно дали съществува риск за предаване при споделяне на игли, при бременност, раждане и по другите известни пътища на предаване на инфекцията.
Основните пътища за предаване на инфекцията са три, а именно сексуален, кръвен и вертикален, като са известни и редица допълнителни пътища.
5.1. Полов път
Половият път на предаване на инфекцията е основен, като риск съществува както при полов контакт при хетеросексуални партньори, така и при хомосексуални партньори. Съдържанието на вируса в половите секрети е най-високо, което обуславя високия риск от заразяване при практикуване на незащитен полов контакт.
Над две трети от всички случаи на ХИВ се предават по полов път, като заразяването може да стане чрез:
- вагинален сексуален акт: при съприкосновение на половите течности с лигавицата на партньора съществува риск от предаване на вируса. При жените вирусът се съдържа във високи концентрации във вагиналните секрети, докато при мъжете богати на вируса са спермата и предсеменната течност
- анален сексуален акт: най-висок риск от заразяване се описва при анален сексуален контакт, поради лесната ранимост на лигавицата в областта на ануса и честото разраняване, както и високата концентрация на вируса в ректалните секрети
- орален сексуален акт: описва се минимален риск, но все пак съществува (при наличие на ранички и разязвявания в устната кухина), както и при практикуване след вагинален или анален сексуален контакт
Всеки полов контакт без предпазни средства излага човек на риск от заразяване, но не всеки полов контакт води до инфектиране. Рискът се увеличава, когато партньорите имат друга сексуално-предавана инфекция (сифилис, гонорея, хламидия), при груб полов контакт, при спад в имунната система, при многократни полови сношения.
5.2. Вертикален път
Вертикалният път на предаване на инфекцията се състои в предаване на вируса от бременната или кърмеща жена към плода или бебето. Този начин на предаване на инфекцията има важно епидемиологично значение и е отговорен за значителен процент на случаите в редица райони на Африка.
Вертикалният път включва следните механизми на заразяване:
- по време на бременността: вирусът може да премине трансплацентарно посредством общата кръвоносна система да причини заразяване на плода в различни срокове от бременността
- по време на раждане: съдържащият се в кръвта и вагиналните секрети вирус може да причини заразяване на плода по време на раждане, като по-висок риск се описва при раждане по естествен път, но рискът при Цезарово сечение също не е за подценяване
- при кърмене: вирусът се съдържа във високи концентрации в майчиното мляко, поради което съществува риск то заразяване по време на кърмене. По отношение на бедните страни и редица райони на Африка все още се водят дебати за рисковете и ползите от кърменето от ХИВ-позитивните майки (налице е риск от заразяване, но майчината кърма е най-добрата храна за новороденото, особено в райони с ограничен достъп до медицинска помощ, адаптирано мляко и други алтернативи на кърменето)
Съвременните проучвания показват, че ХИВ-позитивната майка може да роди здраво дете, ако провежда антиретровирусно лечение и спазва препоръки на лекаря си относно раждането и кърменето.
По тази причина всяка бъдеща майка е добре да си направи тест за ХИВ в началото на бременността (изследването за ХИВ е включено в задължителния панел от изследвания в ранна бременност).
5.3. Инжекционен и инструментален път
Инжекционен и инструментален път на заразяване се случва при употреба на инфектирани спринцовки, игли, катетри, сонди и други. В някои страни този път на заразяване е причина за значителен процент от новите случаи, като се касае главно за висок процент на наркомания с използване на венозни наркотици.
Най-висок риск от предаване на инфекцията съществува при използване на общи игли и спринцовки. В районите с влошени социално-икономически условия заразяване може да се осъществи при използване на инструменти или принадлежности за еднократна употреба многократно с цел икономия на средства.
5.4. Хемотрансфузионен път
Хемотрансфузионен път на заразяване се случва при преливане на инфектирана кръв, плазма, еритроцитна, тромбоцитна и левкоцитна маса. Кръвта и кръвните продукти, използвани в медицинската практика в България след 1986 година, задължително се изследват за вируса на СПИН.
Скринингът на кръвта, използвана за хемотрансфузия и кръвните продукти, намалява значително риска от заразяването при кръвопреливане.
Този път на предаване се наблюдава само в определени региони на света, в които медицината все още не е достигнала необходимото ниво на развитие.
5.5. Трансплантационен път
Заразяване по трансплантационен път се описва изключително рядко в клиничната практика, като включва заразяване при трансплантация на инфектиран костен мозък, тъкани и органи, но също и заразяване при изкуствено оплождане и контаминирана семенна течност.
5.6. Професионален или битов път
Професионален или битов път на заразяване възниква чрез наранена кожа и лигавици при лица, в контакт с кръвта или други телесни течности (влагалищен секрет, гръбначномозъчна течност, плеврално съдържимо, сперма, трахеални, бронхиални секрети и много други) на болни лица.
Това може да стане по битов път (при съвместно съжителство) или по професионален път (при обгрижване на пациенти в болнични и лечебни заведения, домове и други).
Този път на заразяване има най-слабо епидемиологично значение и отговаря за незначителен процент нови случаи.
Коментари към СПИН
Mario
Може ли да се заразя с ХИВ / СПИН , при битов контакт например ако заразен се вози в моят автомобил и после аз пипна там където е седял или пипал и след това се пипна мен някъде по тялото?
Не, не е възможно. Повече информация може да прочетете тук: Как не можем да се заразим с ХИВ?
Може ли да се заразя с ХИВ / СПИН , при битов контакт например ако заразен се вози в моят автомобил и после аз пипна там където е седял или пипал и след това се пипна мен някъде по тялото?
НИКОЛАЙ Павлов
От нокторезачка може ли да се заразиш с спин ако преди това човек с хив си отреже ноктите и ти след това си ги отрежеш
Не.
От нокторезачка може ли да се заразиш с спин ако преди това човек с хив си отреже ноктите и ти след това си ги отрежеш
Мария Бадева
От ноктарезачки може ли да се хване спин
Здравейте! Не.
От ноктарезачки може ли да се хване спин
Melanie Martinez
Може ли да се хване СПИН от примерно: имам шише вода. Съученик ме попита дали може да пие. Аз му давам да пие. Дали ще мога да хвана СПИН от това?
Не. Повече информация може да прочетете тук:
Как не можем да се заразим с ХИВ?
HIV / СПИН: Митове срещу реалност
Може ли да се хване СПИН от примерно: имам шише вода. Съученик ме попита дали може да пие. Аз му давам да пие. Дали ще мога да хвана СПИН от това?
иван йорданов
Битов път почти не е възможно така ли да се разбира 0.01% ? И прясна рана ли трябва да е ?
Да, така се разбира.
Битов път почти не е възможно така ли да се разбира 0.01% ? И прясна рана ли трябва да е ?