Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Рак на простатата Какви са медицинските изследвания при рак на простата?
Рак на простатата
Автор: д-р Ален Танев ПетровРедактор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Рак на простатата
  1. Какво представлява ракът на простатата?
  2. Каква е честотата на рака на простатата?
  3. Каква е структурата на простатата и каква е нейната функция?
  4. Как се класифицира ракът на простатата?
  5. Рискови фактори за развитие на рак на простатата
  6. Патофизиология на рака на простатата
  7. Симптоми и признаци при рак на простата
  8. Какви са медицинските изследвания при рак на простата?
  9. Какви са леченията при рак на простатата?
  10. Усложнения при рак на простатата
  11. Каква е профилактиката при рак на простатата?
  12. Какво трябва да направим, за да открием рано рака на простатата?

8. Какви са медицинските изследвания при рак на простата?

Цялостният диагностичен процес при простатен карцином включва два основни етапа, а именно откриване и доказване на заболяването и определяне на стадия му, които впоследствие насочват специалистите към избор на оптимална терапия.

Скринингът, включва изследвания за ранна диагностика и обикновено се състои в оценка на рисковите фактори за конкретния пациент, дигитално ректално изследване и проследяване нивата на простано-специфичния антиген. При установяване на отклонения се предприемат допълнителни мерки за различаване на карцинома от възпаление, инфекция или други заболяване на простатата и потвърждаване на карцинома с определяне на неговия стадий.

8.1. Дигитално ректално изследване (ректално туширане)

Дигитално ректално изследване (ректално туширане)

Простатната жлеза е в близост до ректума (правото черво) и е леснодостъпна за преглед през него. При ректалното туширане, чрез използване на показалеца, се палпира (опипва) простатната жлеза през ануса на болния. По този начин могат да се установят различни отклонения в простатата, като неравности, бучки, зърнистост и втвърдяване, които са подозрителни за рак.

Препоръчително е извършването на дигитално туширане всяка година при мъжете над 50 годишна възраст, като изследването подпомага ранната диагностика на чести заболявания на жлезата, като доброкачествена хиперплазия, но също и на сериозни и бавно протичащи процеси, като простатния карцином. Това е един от основните и най-лесно изпълними методи за диагностика и в случай на съмнения се предприемат допълнителни мерки.

8.2. Простатно-специфичен Антиген (ПСА / PSA)

Простатно-специфичен Антиген (ПСА / PSA)

Това е лесноосъществим и точен кръвен тест, който е въведен масово и в комбинация с ректалното туширане е основен метод за скрининг и ранно откриване на рак на простатата. Обичайно се откриват ниски нива в кръвта, но при увеличение над нормалните стойности, както и увеличение в динамика, са необходими допълнителни изследвания за потвърждаване на диагнозата.

PSA е туморен маркер, представляващ протеин (белтък), продуциран от клетките на простатната жлеза. Той се увеличава в кръвта при различни заболявания на простатата и най-вече при карцином на простатната жлеза.

Диагностичните възможности на маркера при диагностиката на рака на простатата са относително високи и се изчисляват на около 75 процента.

Изследването на простатно-специфичния антиген също се използва и при оценка на резултата от лечението на простатния карцином. Нарастващите стойности на маркера след проведено лечение по повод на рак на простатата са най-ранният белег за рецидив на заболяването или за поява на метастази.

8.3. Ултразвуково изследване

Ултразвуково изследване

Ултразвуковото изследване или ехография е неинвазивен, безболезнен и достъпен метод, който може да се извърши през корема (трансабдоминално) или през ануса (трансректално). Трансректалната ехография дава по-подробна информация за самата простатна жлеза, а трансабдоминалната дава общ преглед върху органите в малкия таз.

Ултразвуково изследване се използва като допълнителен метод за диагностика на рака на простатата, стадирането му, както и при вземане на биопсия.

8.4. Компютърна Томография (Скенер)

Компютърна Томография (Скенер)

При установяване на отклонения в хода на ректалното туширане, изследването на простатно-специфичния антиген и при ехографското изследване може да се наложи извършването на компютърна томография. Този метод се използва както за диагностика и стадиране на тумора, така и за откриване на далечни метастази.

Представлява високо прецизен образен метод на изследване с висока разделителна способност, при който чрез компютърна обработка се получава детайлен образ на органите в малкия таз.

8.5. Биопсия

Биопсия

При съмнения за рак на простатата за потвърждаване или отхвърляне на диагнозата с най-висока информативна стойност са резултатите, получени при биопсия на простатата. Изследването е инвазивно, често дискомфортно и неприятно, като налага вземане на проба от няколко места от простатната жлеза.

Биопсията на простатната жлеза може да се извърши по два начина в зависимост от опита на клиничния специалист, а именно под контрол на ръката през ануса или под ултразвуков (ехографски) контрол чрез трансректална ехография. С помощта на специална игла се взема тъкан от простатната жлеза, която се изследва под микроскоп.

Хистологичното изследване на пробата определя и степента на диференциацията на тумора, което е важно за последващата терапия и изхода от заболяването.

Няма друго изследване с толкова висока диагностична стойност, както за потвърждаване на диагнозата, така и за стадиране на туморната лезия.

8.6. Магнитно-резонансно изследване

Магнитно-резонансно изследване

Изследване с ядрено-магнитен резонанс не се прилага рутинно, а се назначава само при определени случаи, най-често след положителна биопсия за оценка на степента на разпространение на тумора, наличието на малки далечни метастази и съответно улесняване стадирането на неоплазмата.

Магнитно-резонансното изследване дава добра възможност да се прецени дали заболяването е локализирано само в простатата или засяга и други органи във връзка със своята изключително висока разделителна способност.

8.7. Костна сцинтиграфия

Костна сцинтиграфия

При потвърждаване на простатен карцином и данни за налични метастази в костите може да се наложи провеждане на костна сцинтиграфия с цел тяхното потвърждаване. При костната сцинтиграфия се вкарва в организма радиоактивен изотоп, който избирателно се натрупва в костните метастази.

С помощта на специален уред се правят снимки, на който се виждат костните метастази, ако има такива.

Наличието на костни метастази може да промени лечебния план при рака на простатата и оказва влияние при изграждането на индивидуалната прогноза.

8.8. Други методи за диагностика

Други методи за диагностика

За откриване на някои от усложненията при рак на простатата може да се наложи назначаването на допълнителни, освен гореизброените, методи на изследване, като в зависимост от симптомите при пациента и предполагаемия засегнат орган може да се наложи извършване на рентгенография на бял дроб, на гръбначен стълб, цистоскопия и други.

  • Биопсия на простатата
  • Ректално туше
  • Простатно-специфичен антиген (ПСА/PSA)
Следва: Какви са леченията при рак на простатата?
Страници: 678910...16
3.4/5 51 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Рак на простатата Рак на простатата Рак на простатата Симптоми при рак на простатата Ректално туше Стадии при рака на простатата Биопсия абдоминална ехография ЯМР на рак на простатата Лъчетерапия на рака на простатата Символ на рак на простата
1 от 13
Рак на простататаРак на простатата Рак на простатата Симптоми при рак на простататаРектално тушеСтадии при рака на простататаБиопсияабдоминална ехографияЯМР на рак на простататаЛъчетерапия на рака на простататаСимвол на рак на простатаСимвол на рак на простатаСимвол на рак на простата

Полезни връзки

Коментари към Рак на простатата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Рак на простатата
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 13:57
    Коментирайте "Рак на простатата"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 08 яну 2012г.
прочетена: 417189 пъти
Още за Рак на простатата
  • Новини за рак на простата
  • Статии за рак на простата
  • Интервюта за рак на простата
  • Научни публикации за рак на простата
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival