- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
11. Хормонална мигрена
Хормоналното главоболие или мигрена възниква поради флуктуации (промени) в нивата на хормоните.
Някои жени получават менструална мигрена, която се появява около 2 дни преди цикъла до 3 дни след началото му. Но менструацията не е единствената причина за хормонално главоболие. Всичко, което води до промени в нивата на тези хормони, може да причини главоболие или да го влоши. Нивата на хормоните се променят и по време на бременността и менопаузата и също се влияят от оралните контрацептиви и хормонозаместителните терапии.
Хормоналните мигрени са главоболия, които се причиняват или влошават от променящите се нива на естроген и прогестерон. Тези хормони участват в контролирането на менструалния цикъл и бременността. Но те също така засягат химикали в мозъка, които влияят на усещането за болка.
Сред причините за хормонално главоболие са бременността, менопаузата, някои лекарства и менструалния цикъл.
Според Националната фондация за главоболие (NHF) хормоните са отговорни за предизвикването на реакцията на болка. Те могат да действат като част от защитата на тялото, предупреждавайки човек за подлежащо здравословно състояние. В резултат на това хората могат да изпитат главоболие или друга болка, дължаща се на техните хормони.
Според NHF серотонинът действа като първичен хормонален тригер при главоболие за всеки. За жените обаче начинът, по който серотонинът взаимодейства с естрогена, е основен фактор за причиняване на хормонално мигренозно главоболие.
Какво е менструална мигрена?
Мигренозните главоболия, които се появяват точно преди или по време на менструацията, са вид хормонално главоболие, наречено менструална мигрена. Появява се, тъй като нивата на естроген, както и прогестерон, спадат точно преди началото на менструацията.
11.1. Какво представляват хормоните? Какво представлява естрогенът?
Хормоните често се наричат „химически пратеници“ на тялото. Те са в органите, тъканите и кръвотока и се произвеждат от жлезите с вътрешна секреция. Примери за ендокринни жлези включват щитовидната жлеза, надбъбречните жлези и хипофизната жлеза.
Естрогенът и прогестеронът са двата основни полови хормона при жените. Естрогенът "причинява" женските физически черти, предизвиква пубертета и подпомага репродукцията (възпроизвеждането). Освен това влияе върху холестерола, контролира менструалния цикъл, предпазва здравето на костите и оказва влияние върху сърцето, кожата, костите, мозъка и други. Произвежда се предимно от яйчниците.
Нивата на естроген се променят. Те са в най-високо количество в средата на менструалния цикъл и в най-ниско количество по време на менструално кървене. По време на менопауза те спадат много ниско.
11.2. Каква е връзката между хормоните и главоболието?
Пристъпите на мигрена могат да възникнат, когато нивата на хормоните се променят. Те могат да бъдат причинени и от някои лекарства, като противозачатъчни таблетки.
Главоболието при жените, особено мигрената, е свързано с промени в нивата на естроген. Нивата на естроген се понижават непосредствено преди началото на менструалния цикъл (менструацията).
Менструация
Главоболие преди цикъл обикновено се появява по време или след времето, когато женските хормони естроген и прогестерон спаднат до най-ниските си нива.
Според Националната фондация за главоболие приблизително 60% от жените, които имат мигрена, получават пристъпи на менструална мигрена. Тя може да възникне от 2 дни преди началото на менструацията до 3 дни след края на менструацията.
Перименопауза и менопауза
Намаляването на нивата на естроген и други хормони, като прогестерон, може да причини мигренозни пристъпи по време на перименопаузата.
Тези, които са на хормонална заместителна терапия, също могат да развият мигрена.
Бременност
Пристъпите на мигрена обикновено се подобряват по време на бременност. Някои жени обаче съобщават, че мигрената им е започнала през първия триместър на бременността и след това е изчезнала.
Хормоналните главоболия по време на бременност са най-чести през първия триместър. Това е така, защото обемът на кръвта се увеличава и нивата на хормоните се повишават.
Бременните жени също могат да изпитват обичайно главоболие по време на бременност поради много причини, включително спиране на кофеина, дехидратация и лоша поза.
11.3. Кой страда от хормонално главоболие?
Хормоналните главоболия са свързани с по-високи нива на женски хормони. Според изследване преди пубертета по-висока честота на главоболие имат момчетата момичетата. След пубертета жените са по-склонни да получат главоболие. Тази разлика продължава до след менопаузата.
Жените са с около 3 пъти по-висок риск от мъжете от мигрена. Около 60% от жените намират връзка между техните мигренозни главоболия и менструалния цикъл.
Според малко проучване мъжете, които имат мигренозно главоболие, имат по-високи нива на естроген, наречен естрадиол, отколкото мъжете, които нямат мигрена.
Приемът на определени хормонални лекарства, като противозачатъчни таблетки или хормонозаместителна терапия, също увеличава риска от мигренозно главоболие.
11.4. Причини за хормонално главоболие
Според Американската фондация за мигрена основната причина за хормонално главоболие е промяна в нивата на естроген. Степента на флуктуация, независимо от количеството на наличния естроген, е основният фактор, който причинява появата на хормонално главоболие:
- Менструален цикъл - менструална мигрена може да се появи между 2 дни преди и 3 дни след началото на менструацията. Това вероятно се дължи на спад в естрогена, който настъпва по това време. Предменструалното главоболие се появява преди началото на цикъла.
- Бременност - промените в нивата на хормоните могат да накарат много хора да изпитат главоболие по време на бременност, особено през първия и третия триместър. През първия триместър нивата на естроген се повишават бързо, след което се стабилизират. Поради това бременната жена може да забележи, че мигрената й се подобрява или изчезва след третия месец на бременността.
- След раждане - след раждане нивата на естроген спадат. Това може да предизвика главоболие. Както и нарушенията на съня и стресът, свързани с грижите за новородено.
- Перименопауза - в годините преди менопаузата нивата на естроген са със значими флуктуации. Може да се изпитва както тензионно главоболие, което е резултат от стрес, така и мигрена през това време. След навлизане в менопауза вероятно мигрената ще бъдат с по-ниска честота. Но тензионното главоболие често се влошава.
- Хормонални контрацептиви - някои хормонални форми на контрол на раждаемостта, включително перорални контрацептиви, влошават главоболието при някои жени и го намаляват при други. Три седмици от всеки месец те поддържат хормоните в тялото стабилни. При прием на плацебо таблетките или седмичната пауза без прием на таблетки нивата на естрогена падат рязко и е възможно да се появи хормонално главоболие.
- Хормонална заместителна терапия - вид лекарство, което някои жени приемат по време на менопаузата, за да контролират хормоните си, също може да предизвика главоболие.
- Оофоректомия - това е операция за премахване на яйчниците, понякога извършвана заедно с хистеректомия. Отстраняването на яйчниците причинява незабавен спад в нивата на естроген, което може да доведе до главоболие.
11.5. Симптоми на хормонално главоболие
Хормоналната мигрена е много подобна на всеки друг вид мигрена. Обикновено се проявява като мигрена без аура. Въпреки това, аура може да се появи преди началото на мигрената. Главоболието често е силно, пулсиращо и започва от едната или другата страна.
Симптомите на хормонална мигрена могат да включват:
- аура преди главоболието (не всеки я получава)
- пулсираща болка от едната страна на главата
- загуба на апетит
- чувствителност към светлина, звук и миризми
- втрисане
- изпотяване
- бледа кожа
- коремна болка
- замъглено зрение
- замаяност
- липса на координация
- по-голям апетит
- силно желание за шоколад, сол или алкохол
Предменструалното главоболие (мигрената, причинена от ПМС) се появява преди менструацията и има различни симптоми в сравнение с тези на менструална мигрена. Главоболие при ПМС ще се появи преди менструацията и ще бъде придружено от следните симптоми:
- умора
- болка в ставите
- акне
- намалено уриниране
- липса на координация
- запек
- промени в апетита
- силно желание за сол, шоколад или алкохол
11.6. Усложнения
Хората, които страдат от мигрена, са много по-склонни да изпитат:
- депресия
- тревожност
- нарушения на съня
Жените с чести хормонални главоболия или менструални мигрени са също толкова податливи на тези усложнения.
11.7. Диагноза
Лекарят ще поиска да установи историята на симптоматиката, свързана с мигрената, като вероятно ще попита за:
- силата и местоположението на болката
- честота на болката
- фактори, които облекчават или влошават главоболието
- приеманите лекарства за облекчаване на болката
- дейностите, храните, стресови ситуации, които може да са довели до мигрена
- фамилна анамнеза за мигренозното главоболие
Лекарят може също да назначи кръвни тестове и образни изследвания (като компютърна томография или ядрено-магнитен резонанс), за да се увери, че няма други причини за главоболието. Може да се извърши електроенцефалограма (ЕЕГ), за да се изключат гърчове.
Полезно е както за пациентката, така и за лекаря, ако жената води дневник за мигрена - да обърне внимание какви симптоми получава, колко дълго продължават и какво влошава или облекчава хормоналната мигрена. Тази информация може да е полезна в лечението и евентуално предотвратяването на мигрената.
11.8. Лечение на хормонална мигрена
Има няколко начина за облекчаване на мигренозни пристъпи или предотвратяване на болка от мигрена.
Лечението на хормоналната мигрена ще зависи от тежестта на пристъпите, както и от общото здравословно състояние.
Медикаменти
Нестероидните противовъзпалителни средства, като ибупрофен, кетопрофен, напроксен, са първи избор на лечение на мигренозната болка. Лекарството може да е достатъчно, за да прекрати главоболие при ПМС или хормонална мигрена.
Триптаните - селективни агонисти на серотониновите рецептори, са лекарства, използвани при остри мигрени. Те спират менструална мигрена, след като започне. Използвани селективните агонисти на серотониновите (5НТ1) рецептори са например суматриптан, елетриптан, фроватриптан.
Други лекарства, които могат да бъдат предписани, включват малки дози ерготамин или подобно съединение, метилергоновин малеат, дихидроерготамин, кофеин, опиоидни аналгетици.
Домашни средства
Колко по-рано започне лечението на мигренозното главоболие, толкова по-големи са шансовете за облекчение. Тези методи биха могли да бъдат полезни:
- Приемайте на достатъчно количество вода.
- Легнете в тъмна, тиха стая.
- Поставете торба с лед или студена кърпа на главата си (върху очите и челото).
- Масажирайте мястото, където чувствате болка.
- Извършвайте дълбоко дишане или други упражнения за релаксация.
Някои витамини и добавки са показали известно обещание за предотвратяване на мигрена, предизвикана от хормони. Имайте предвид, че нито една от тези добавки не е специално проучена за менструална мигрена:
- витамин B2
- коензим Q10
- магнезий
- моминска вратига
Обърнете специално внимание на нехормоналните задействания на мигрена, тъй като избягването им преди менструацията може да е достатъчно, за да предотвратите това, което изглежда е хормонално свързана атака.
Какви са възможностите за лечение на мигрена по време на бременност?
Тъй като повечето лекарства, приемани за мигрена, могат да повлияят на плода, трябва да се избягва употребата им. Лекарят може да позволи прием на леко болкоуспокояващо като парацетамол. Бременната жена трябва да се консултира с гинеколога си преди прием на каквото и да е лекарство.
11.9. Превенция
Превенцията може да включва както лекарства, които намаляват вероятността от поява на мигрена, така и промени в начина на живот.
Обичайните лекарства за превенция на хормонална мигрена включват:
- НСПВС - могат да се приемат през седмицата, водеща до менструация.
- Магнезиева добавка - приемът може да започне на 15-ия ден от цикъла и да продължи до началото на менструацията.
- Триптани - могат да се приемат по време на менструация. Те могат да помогнат за предотвратяване на появата на хормонално главоболие.
- Хормонална терапия - естрогензаместителна терапия или орални контрацептиви, съдържащи естроген и прогестин, които помагат за предотвратяване на спад в нивата на хормоните.
- Превантивни лекарства при мигрена - като бета-блокери, антиепилептични лекарства, блокери на калциевите канали, антидепресанти.
Вариант е жената да използва продължителна хормонална терапия, често под формата на противозачатъчни таблетки. Този подход може да помогне за регулиране на хормоналните нива и да предотврати появата на главоболие. Но този подход трябва да се съгласува с лекуващия лекар, запознат с индивидуалното състояние и медицинска история.
Промените в начина на живот могат да помогнат за намаляване на честотата и тежестта на хормоналните мигрени. За да се избегнат фактори, които могат да допринесат за мигрена, се препоръчва:
- здравословно хранене и избягване на храни, които могат да предизвикат атака
- редовни упражнения
- намаляване на стреса
- поддържане на редовен график за сън
- избягване на други външни тригери
Галерия
Библиография
https://www.webmd.com/migraines-headaches/hormones-headaches
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8260-menstrual-migraines-hormone-headaches
https://www.healthline.com/health/hormonal-headaches
https://www.medicalnewstoday.com/articles/hormonal-headaches
Коментари