- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
8. Алтернативно лечение на мигрена
Мигрената и други тежки главоболия причиняват значителни производствени загуби на работодателите. Освен това, те представляват едни от най-честите оплаквания, които водят пациентите при лекар. Въпреки че в повечето случаи медикаментозното лечение е ефективно, много от пациентите търсят и други методи за справяне с проблема.
Хроничният стрес може да допринесе за развитието на повечето видове главоболие, включително мигрената и главоболие свързано с напрежение. Не е изненадващо, че алтернативни лечения, насочени към понижаване на стреса, като биофийдбек и релаксация, са добре проучени и считани за ефективно лечение за някои пациенти с главоболие. Съществуват и други нетрадицонни методи за лечение на мигрената, като акупунктура, масажи, билки и диета, които имат различна степен на ефективност.
8.1. Биофидбек за лечение на мигрена и главоболие
Биофидбекът представлява техника, която помага на страдащия от главоболие да придобие умения за понижаване на стреса чрез получаване на информация (фидбек, анг. feedback) за мускулното напрежение, температурата на кожата, мозъчните вълни и други жизнени показатели. Малки метлани сензори, наречени електроди, се закрепват за кожата и измерват мускулното напрежение или температурата на кожата. Тази информация се представя под формата на цифри, електрични вълни или звукове, върху екран. Например, стресов отговор се представя с понижаване темепературата на кожата, поради констрикция (свиване) на кръвоносните съдове, докато релаксацията се представя с топла кожа, поради вазодилатацията.
Резултатите от няколко проучвания показват промени в мозъчния кръвоток по време на пристъпи на мигрена и периодите без главоболие между пристъпите. Използвайки биофидбек обучението, пациентът може да се научи да повлиява мозъчния кръвоток и по този начин да повлиява по-добре главоболието.
Повечето проучвания върху биофидбек показват, че този метод понижава честотата и продължителността на пристъпите на главоболие, както при деца така и при възрастни. Като цяло, ефектът от биофидбек изглежда е съпоставим с този на много от лекарстватам използвани за лечение на хронично главоболие, и може се препоръчва за ранно лечение на рецидивиращи мигренозни пристъпи.
8.2. Стрес-мениджмънт при мигрена и главоболие
Житейски събития, които увеличават стреса, тревожността и депресията, се свързват с поява на хронично главоболие и мигрена. Проучванията показват, че комбинация от стрес-мениджмънт (управление на стреса) и някои антидепресантни препарати понижават главоболието, намалената работоспособност, дължаща се на главоболие и употребата на болкоуспокояващи.
Внедряването на редовно практикуване на техники за релаксация може да полезно за подобряване качството на живот на пациентите, както и воденето на здравословен наин на живот (например отделяне достатъчно време за сън, консумация на полезни храни и други).
8.3. Акупунктура при лечение на мигрена и хронично главоболие
Акупунктурата представлява древна китайска техника, която включва поставянето на много тънки твърди иглички в определени точки на тялото. Според традиционната китайска медицина, акупунктурата спомага за редуциране на главоболието чрез стимулирането способността на тялото на да се противопоставя и превъзмогва болестни състояния, коригирайки енергийния дисбаланс. Терминът "чи" се използва за описване на енергията, която циркулира през меридианите в тялото. Вярва се, че мигрената и главоболието се появяват, когато естественият поток на "чи" е нарушен, което води до нарушено равновесие в енергията, и че акупунктурата може да коригира това нарушение на енергията и да възстанови физическото, психическото и емоционалното здраве на пациента.
Според проучванията, акупунктурата може да причини освобождаване на потискащи болкада опиоидни химикали, като ендорфини. В допълнение, акупунктурата може да стимулира мозъка да отделя и други типове съединения и хормони, които предават сигнали между различни клетки, включителмо и тези на имунната система.
Акупунктурара може да бъде полезна при лечението на различни здравословни състояния освен главоболието. Световната Здравна Организация (СЗО) признава повече от 30 заболявания или състояния, варирайки от алергии до артропатии (тенис-лакът), които могат да бъдат повлияни положително от лечение с акупунктура. През 1997 година Националният институт по здраве в САЩ твърди, че състояния като главоболие, болки в кръста, менструални крампи и синдром на карпалния тунел, акупунктурата е била успешно използвана, като допълнително лечение на тези заболявания.
Това което прави акупунктурата уникален противомигренозен метод е предположението, че ефектите от приложеното лечение могат да бъдат с дълготраен ефект. В едно скорошно проучване е установено, че акупунктурата понижава хроничната болка във врата и раменете и свързаното с тях главоболие, като ефектите са траели няколко месеца.
8.4. Други алтернативни методи за лечение на мигрена
Масаж - ползата от масажите при лечение на главоболия от различен произход не са били убедително демонстрирани от клинични проучвания. Въпреки това, масажът представлява чудесен метод за понижаване на стреса и за премахване на напрежението. Той е особено полезен при пониежаване схващането на мускулите, разположени в задната част на главата, врата и раменете, и увеличаването на кръвотока в тези области. За някои хора, масажът може да допренесе за облекчаване на главоболие, причинено от напрежение в тези мускули.
Билки - сред билките, използвани за лечение на мигрена и главоболие, единствено ефективността и безопасността на вратига са били изследвани в клинични проучвания. Вратигата е най-популярното растение за превенция на мигренозно главоболие и проучванията са доказали, че то е ефективно и се толерира добре от пациентите, с много малко странични ефекти. Въпреки това, доказателставата не са убедителни, че тази билка е по-полезна от плацебо. Очакват се по-широки и по-обстойни проучвания.
Етерични масла - друг подход за лечение на мигрената, който произхожда от билкарството е ароматерапията. В много традиционни медицински практики, употребата на етерични масла, само чрез помирисване или чрез прилагане върху кожата, допринася за релаксацията и промяна усещането за болка. Противоречиви доказателства предполагат, че употребата на масла от лавандула, джинджифил или мента, може да допринесе за облекчаването на тенсионното главоболие. Тези етерични масла, например, могат да бъдат приложени темпорално чрез масаж в малки количества, като по този начин облекчават болката.
Диета - някои храни, като шоколад, старо сирене, цитрусови плодове, червено вино и други, могат да причинят главоболие при податливи индивиди. За продължителен ефект от лечението на мигрена е важно да се идентифицират и понижи приема на храни, които отключват главоболието. Към днешна дата, само няколко проучвания, свързани с диетични ограничения за повлияване на мигрената са били проведени, поради което все още няма убедителни данни от ползата на този подход.
Въпреки това, значително понижаване на пристъпите на мигрена е било наблюдавано при понижаване приема на мазнини с храната. Други наблюдения показват, че прибавянето към диетата на омега-3-мастни киселини може да бъде ползотворно. Други подходящи добавки към диетата за лечение на мигрената са магнезий, рибофлавин, коензим Q10 и мелатонин. Имайки предвид липсата на достатъчно данни за ползата на определен диетичен подход при лечението на мигрена, се препоръчва спазване на добре балансирана диета с избягване на периоди на гладуване или прескачане на хранения, тъй като това може да доведе до обостряне на състоянието.
Коментари