- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
6. Как се лекува мигрената?
Съществуват три различни нива на лечение на мигрена - превантивно лечение (предотвратяващо пристъпите на мигрена), лечение на остър пристъп и спасителна терапия (лечение, което се прилага при неуспешен опит за купиране на мигренозен пристъп). На някои пациенти се предписват няколко различни лекарства, преди да се намери точната терапевтична схема, която да отговаря на техните нужди.
- Превантивно лечение
Необходимо е да се провежда лечение, предотвратяващо настъпване на мигренозни пристъпи при пациенти, които продължават да получават пристъпи на главоболие, въпреки че се стараят да избягват известните им отключващи фактори и значително са променили начина си на живот. Честота на мигренозните пристъпи не е единственият фактор, който има значение при определяне необходимостта от превантивно лечение. От значение е също дали главоболието оказва влияние върху качеството на живот на пациента. Когато пристъпите на главоболие имат негативен ефект върху качеството на живот на пациента, прилагането на превантивна терапия е показано.
Обикновено, тя включва лекарствени препарати, които са разработени за лечение на други състояния. Тяхното приложение, обаче е показало, че те могат да предотвратяват настъпването на мигрена. Такива препарати са антиконвулсанти (натриев валпроат, топирамат, габапентин), антидепресанти (амитриптилин), антихистамин (ципрохептадин), бета-блокери (пропранолол, метопролол, тимолол, надолол) и някои противовъзпалителни средства, като пизотефен.
Превантивната терапия при мигрена се прилага за период от 3 до 18 месеца. Това лечение обикновено води до значително понижаване в броя на пристъпите. Този положителен ефект по принцип продължава и след прекратяване приема на лекарствата.
- Лечение на остър пристъп на мигрена
Лечение на остър пристъп на мигрена се осъществява с помощта на силни болкоуспокояващи. В някои случаи е препоръчително приемане на антиеметици няколко минути преди аналгетиците, за да се намали чувството за гадене, предизвиквано от някои от тях. Често изписвани антиеметици в тези ситуации са домперидон и метоклопрамид. Силни аналгетици, които се използват за лечение на мигрена са напроксен, диклофенак и други.
Много пациенти, страдащи от тежка мигрена се лекуват с клас медикаменти, които се наричат триптани - алмотриптан, елетриптан, фроватриптан, наратриптан, ризатриптан, суматриптан и други. Всички те имат един и същ механизъм на действие, но характеристиките на отделните препарати отговарят на нуждите на различни паьиенти. Триптаните могат да се приемат под формата на хапчета, назален спрей или под формата на инжекция. Повечето пациенти, приемащи триптани перорално, получават облекчение от симптомите около 30 минути след приема на лекарството. При незадоволитлен ефект от прием на триптани, в някои случаи могат да се използват препарати, съдържащи ерготамин или някои седативи.
Коментари