- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
9. Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
Ако страдате от чести пристъпи на мигрена, вероятно сте прекарали часове в търсене на ефективни лечения или домашни средства, които да Ви донесат облекчение. Един ефективен вариант, който е добил популярност като алтернатива за лечение на мигрена, е употребата на билки и хранителни добавки.
Съществуват редица популярни билки и добавки, които могат да бъдат от полза за страдащите от мигрена. Въпреки че всеки ще реагира по различен начин на всяко лечение, билките и хранителните добавки могат да бъдат безопасна и ефективна алтернатива на лечение и профилактика на мигрена. В допълнение към намаляване на тежестта и честотата на пристъпите на мигрена, тези природни лечения също подпомагат и подкрепят други важни функции в тялото си - което води до по-здравословно състояние.
Следните билки и добавки са добили известност поради тяхната ефективност и намалени рискове, свързани с употребата им:
9.1. Моминска вратига
Билката има дълга история на употреба в традиционната и народната медицина. Екстракт от билката се използва за облекчаване на менструални болки, астма, дерматит и артрит.
Моминската вратига е една от най-популярните и ефективни билки за намаляване на честотата и тежестта на мигрената. Може също да намали болката, гаденето, повръщането и чувствителността към светлина и шум. Билката помага чрез ограничаване на отделяне на възпалителни вещества и намалява възпалението.
Моминската вратига съдържа различни химикали, включително партенолид. Партенолидът, както и други химикали в билката, могат да помогнат за намаляване на мигренозното главоболие.
Според изследователи от университета на Мериленд при пациенти, които са приели комбинация от вратига, магнезий и витамин В2, мигренозните пристъпи са намалели с 50%.
9.2. Чобанка
Друга билка с голям потенциал за облекчаване и превенция на мигрена е чобанка. Тази билка отдавна се използва в алтернативната медицина за лечение на болка, главоболие, тревожност и други физически заболявания.
Според клинично изпитване от Катедрата по неврология в университета в Gessen в Германия пациенти, които приемат чобанка, са показали спад от 52% на мигренозните пристъпи. Изглежда, че чобанка е най-ефективна в по-високи дози. Според изследвания на пациенти, които приемат най-високата доза (75 мг), две трети съобщават, че честотата на мигрената е намаляла на половина.
Изображение: Butterbur (Petasites hybridus) by Andrew Curtis, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons
9.3. Гинко билоба
Тази билка е била използвана като лекарство в продължение на повече от четири хиляди години.
Изследователи отбелязват, че гинко билоба е ефективен за превантивно лечение за намаляване на честотата на мигренозните пристъпи.
Един от начините, чрез който гинко билоба помага на страдащите от мигрена е чрез облекчаване на тревожността - често срещан тригер за мигрена. Също така помага за подобряване на кръвта и регулира притока на кръв в мозъка, което не само намалява риска от мигрена, но също така подобрява мисленето, ученето и паметта.
9.4. Джинджифил
Джинджифилът е ефективна билка с мощни лечебни свойства. Според някои изследвания той е толкова ефективен, колкото лекарствата, отпускани по лекарско предписание, при лечение и облекчаване на симптомите на мигрена.
Изследователите са открили девет различни съединения в джинджифила, които могат да помогнат за облекчаване на болката и потискат потенциални иницииращи фактори, които могат да предизвикат мигрена. Джинджифилът също може да помогне за намаляване на гадене и повръщане - два симптоми, с които много от страдащите са принудени да се справят в резултат на мигрената.
9.5. Витамин В2 (рибофлавин)
Витамин В2 (рибофлавин), когато се приема в големи дози, е свързан с превенцията на мигрена. Този важен витамин е от съществено значение за изграждането на енергийни резерви на тялото, което може да помогне за предотвратяване на пристъпите на мигрена. Той също така насърчава производството на червени кръвни клетки в тялото. Липсата на червени кръвни клетки в тялото (анемия) може да предизвика тежко главоболие или мигрена.
Тъй като рибофлавинът е водоразтворим, тялото не го съхранява. Поради това е важно да го осигурявате за тялото всеки ден чрез диетата или добавки.
Крехко месо, яйца, бобови растения, ядки, зелени листни зеленчуци, млечни продукти и мляко осигуряват рибофлавин в диетата. Тъй като рибофлавинът се разрушава от светлината, храни с рибофлавин не трябва да се съхраняват в изложени стъклени съдове.
9.6. Витамин B3 (ниацин)
Витамин B3 (ниацин) може да бъде ефективен при предотвратяване на мигрена, ако се приема в началото на симптомите.
Една потенциална причина за мигрена е свиването на кръвоносните съдове, които пренасят кръв и кислород към мозъка. Това води до липса на кислород към зрителния център на мозъка, което често причинява мигрена с аура (може да видите светлини или тъмни петна). Когато съдовете се уголемяват за облекчаване на налягането поради стеснението, насъбраната кръв нахлува през мозъка и води до огромно налягане, което може да причини мигрена. Ако се приема в предварителните етапи на мигрена, ниацинът може да помогне чрез увеличаване на размера на кръвоносните съдове, преди кръвта да се натрупа прекалено много - като по този начин облекчава стеснението и позволява нормално ниво на кръвта да тече към мозъка. Ако вече сте минали предварителните етапи на мигрена, не трябва да приемате ниацин, тъй като може да направи влошите мигрената.
9.7. Витамин В6
Витамин В6 може да помогне за предотвратяване на мигрена по два начина.
Първо, когато се приема заедно с фолиева киселина и витамин В12, помага за намаляване на нивата на аминокиселината хомоцистеин при страдащите от мигрена. По-високите нива на хомоцистеин могат да предизвикат клетъчно увреждане, което може да доведе до възпаление и повишен риск от мигрена.
Второ, витамин В6 подпомага ефективното използване на серотонина в тялото. Ниски нива на серотонин са често срещани при страдащите от мигрена и липсата на това може да бъде фактор, допринасящ за пристъпи на мигрена.
9.8. Магнезий
Възрастното човешко тяло съдържа около 24 грама магнезий. Магнезият играе жизненоважна роля в множество физиологични процеси и поради това е жизненоважен компонент в една здравословна диета. Подправки, ядки, зърнени храни, кафе, какао, чай и зеленчуци са богати източници на магнезий. Листни зеленчуци, както и зърнени храни и ядки, обикновено имат по-високо съдържание на магнезий, отколкото месото и млечните продукти.
Почти 50% от всички страдащи от мигрена страдат от недостиг на магнезий. Този важен минерал е отговорен за повече от 300 химически реакции в организма. Липсата на магнезий може да окаже значително въздействие върху организма, което потенциално води до мускулна слабост, умора, загуба на апетит, гадене, повръщане.
Страдащите от мигрена често имат по-ниски нива на серотонин - невротрансмитер, който има успокояващ ефект върху тялото и ума. Недостигът на магнезий потиска способността на организма да отдели този успокояващ невротрансмитер. В проучване при страдащи от мигрена, получаващи магнезий за лечение и профилактика, честотата на мигренозните пристъпи се редуцира с 42% (в сравнение с 16% при групата с плацебо).
9.9. Коензим Q10
Коензим Q10 (CoQ10) е важно вещество за производство на енергия в тялото. CoQ10 участва в образуването на важно вещество в организма, известно като аденозин трифосфат (АТФ). АТФ служи като основен източник на енергия на клетката и управлява редица биологични процеси, включително мускулна контракция и производството на протеин. CoQ10 действа също като антиоксидант. В допълнение към това, притежава също способността да помогне за намаляване на честотата на мигрена.
Според клиничното изпитване на Thomas Jefferson University, 62% от пациентите са имали намаление с 50% на мигрената по време на приема на 150 мг CoQ10 в продължение на три месеца.
Основни хранителни източници на CoQ10 включват мазна риба (като сьомга и риба тон), органни меса (като например черен дроб) и пълнозърнести храни.
9.10. Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини могат да помогнат за лечение и профилактика на мигрена чрез намаляване на възпалението и подобряване на кръвообращението в мозъка.
В проучване на страдащи от мигрена, на които им е дадено рибено масло (добър източник на Омега-3) в продължение на 2 месеца са изпитали значително намаляване както на честотата, така и на тежестта на мигрената. След проучването 91% са заявили, че ще препоръчат рибено масло на приятели или роднини с главоболие.
9.11. Мелатонин
Мелатонинът има химична структура близка до индометацин. Има много възможни положителни ефекти, които може да окаже върху мозъка.
В едно малко проучване 78% от страдащите мигрена, приемащи 3 мг мелатонин, са имали най-малко 50% намаляване на главоболието, от които 25% са имали пълна резолюция от главоболие.
Коментари