- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
4. Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
Тригерът (иницииращ / отключващ / задействащ фактор) е всяко събитие, промяна, външен стимул или физическо действие, което изглежда, че води до мигрена. Предшества атаката с кратък интервал, който може да бъде до 6-8 часа.
Тригерите са много и разнообразни, не са еднакви за всички и не са непременно еднакви за различните атаки при един и същи човек.
Отключващите фактори са много индивидуални, но може да Ви помогне да водите дневник, за да видите дали можете да идентифицирате последователен задействащ механизъм. Трябва да се опитате да записвате неща, като час на събуждане и лягане, дейности през деня (работа, гледане на телевизия), местонахождение, консумация на храни и напитки, упражнения или пътуване, настроение, метеорологичното време, менструален цикъл, прием и доза на лекарства, наличие на мигрена или друго главоболие (тежест и симптоми).
Времето на пристъпите също може да помогне за определяне на тригерите. Например, ако страдате през уикендите от мигренозни пристъпи, главоболието Ви може да е предизвикано от синдром на отнемане на кофеина поради това, че сте консумирали по-малко чаши чай или кафе вкъщи, отколкото на работното място. Някои страдащи смятат, че твърде много сън през почивните дни може да предизвика атака.
Понякога тригерите могат да бъдат неправилно идентифицирани. Възможно е да се окаже трудно да се определи дали нещо наистина е задействащ фактор или дали това, което изпитвате, е ранен симптом на атака на мигрена. Например, в началото на атака, може да имате желание за сладки неща. Ако консумирате шоколад, за да задоволите това желание, и след това получите главоболие, може да определите шоколада като отключващ фактор. Всъщност е започнало да получавате мигрена, преди да изядете шоколада.
Идентифицирането на тригерите може да бъде усложнено от факта, че често комбинация от фактори предизвикат главоболие.
Възможните задействащи фактори (тригери) за поява на мигренозен пристъп включват:
Хормонални тригери
- Климактериум
- Менструация
- Овулация
- Перорални контрацептиви
- Бременност
- Хормонално-заместителна терапия
- Менопауза
Емоционални тригери
- Стрес
- Тревожност
- Напрежение
- Шок
- Депресия
- Вълнение
Физически тригери
- Умора
- Нискокачествен сън или липса на сън
- Работа на смени
- Лоша поза
- Напрежение / болка в шията, рамото или гърба
- Часова разлика
- Ниска кръвна захар (хипогликемия)
- Напрегнати упражнения, ако не сте свикнали с това
- Заболяване, като вирусна инфекция или настинка
Хранителни тригери
- Пропуснати, забавени или нередовни хранения
- Дехидратация
- Определени вина, бира и алкохолни напитки
- Добавки към храни
- Синдром на отнемане от кофеинови продукти, като чай и кафе
- Специфични храни, като шоколад, цитрусови плодове и сирене
Иницииращи фактори на околната среда
- Ярки или мигащи светлини
- Трептящи екрани, като телевизор или монитор на компютър
- Тютюнопушене
- Силни шумове
- Промени в климата, като промени във влажността, много ниски температури, висока надморска височина или промени в барометричното налягане
- Силни миризми, като парфюми, химикали, помещения с дим
- Задушна атмосфера
- Свързан с пътуване стрес
Лекарства
- Някои видове сънотворни таблетки
- Перорални контрацептиви
- Хормонално-заместителна терапия
4.1. Хормонални промени при жени
Мигрената е тясно свързана с женските хормони. Хормоналните промени са значим тригер при жените. Три пъти повече жени страдат от мигренозно главоболие, отколкото мъжете, като тази разлика е най-очевидна през репродуктивните години.
Някои жени откриват, че мигрена им започва в пубертета и е свързана с техния менструален цикъл. Флуктуациите в нивата на естрогени изглежда отключва пристъпи на главоболие при много жени, страдащи от мигрена.
Някои жени изпитват мигрена по време на менструация, вероятно поради промени в нивата на хормони, като естроген, около този период. Този вид мигрена обикновено възниква между два дни преди началото на менструацията до три дни след това. Някои жени страдат от мигрена само по това време, което е известно като чиста менструална мигрена. Въпреки това, повечето жени изпитват този вид главоболие и в други случаи и това се нарича свързана с менструацията мигрена.
При други жени се наблюдава тенденция за повишаване честотата на пристъпите по време на бременност и менопауза, въпреки че при някои жени се установява облекчаване на мигрената след менопауза.
Приемът на хормонални препарати, като перорални контрацептиви и хормонозаместителна терапия, също може да доведе до влошаване на мигрената. Въпреки това, някои жени съобщават за по-редки пристъпи на главоболие при прием на този вид лекарствени средства.
4.2. Стрес
Мигрената и стресът са силно свързани. Стресът на работното място или в домашни условия представлява значим рисков фактор за поява на пристъпи на мигрена. Всъщност тревожността, вълнението и всякаква форма на напрежение и шок могат да доведат до мигрена.
Въпреки това някои хора съобщават, че техните кризи на мигрена започват, когато стресът намалява. Това понякога се случва като "уикенд главоболие", когато след една заета и стресираща седмица на работното място човек може да получи мигрена, когато е по-спокоен и отпочинал.
4.3. Сетивни дразнители
Сетивни дразнители - ярка светлина и слънчеви отблясъци, силни шумове, необичайни миризми, включително парфюми, разредител за боя, пушек и други, могат да отключат пристъпи на мигрена при някои индивиди.
Прекарването на продължително време пред компютъра вкъщи или на работното място може да доведе до проблеми, ако имате мигрена. Спазването на предпазните мерки, като например редовни почивки, използването на предпазен екранен филтър и добро осветление, може да предотврати мигренозна атака.
Седенето удобно е много важно, когато използвате компютър, за да се избегнее натрупване на мускулно напрежение в главата, шията и раменете. Това мускулно напрежение е свързано с появата на мигрена.
4.4. Някои медикаменти
Прием на някои медикаменти - перорални контрацептиви, хормонално-заместителна терапия и вазодилататори, като нитроглицерин, могат да обострят мигрената.
4.5. Някои храни
Свързаните с храна тригери се срещат при около 10 % от хората с мигрена.
Отлежали сирена, солени храни и преработени храни могат да отключат пристъпи на мигрена.
Подсладителят аспартам и консервантът натриев глутамат, които се срещат в редица храни като добавки, могат да доведат до поява на атака на мигрена.
Пропуснати хранения, гладуване или консумацията на сладки храни вместо балансирано хранене могат да допринесат за мигрена. Недостатъчната храна вероятно е един от най-важните хранителни тригери. Може да откриете, че яденето на малки порции храна на редовни интервали може да ви помогне да контролирате атаките си.
Много хора ще пожелаят сладка храна, като шоколад, преди мигренозната болка, поради което смятат, че консумацията на сладко е причина за поява на мигренозен пристъп. Обаче понякога желанието за определена храна е симптом на настъпваща мигрена.
4.6. Добавки към храни и напитки
Някои хранителни продукти съдържат добавки - химикали или помощни вещества, които също могат да бъдат тригери за мигрена. Субстанциите, които често се споменават от хора с мигрена, са натриев глутамат, нитрати и аспартам.
4.7. Някои напитки
Алкохолът, особено виното, и напитки, съдържащи голямо количество кофеин, могат да отключат пристъпи на мигрена.
Има известни доказателства, че червеното вино може да предизвика мигрена, защото съдържа тирамин, който е свързан с мигрена. Разбира се, много хора с мигрена избягват червено вино. Тираминът се среща и в други хранителни продукти, като меки сирена (камембер и бри).
4.8. Кофеин
Прекомерната консумация на кофеин може да допринесе за появата на мигрена. Може да опитате да не консумирате повече от 4 или 5 чаши чай, кафе или кола на ден.
Някои хора са на мнение, че внезапното спиране на кофеина може също да бъде иницииращ фактор. Ако подозирате това, може да намалите кофеина постепенно.
Някои хора смятат, че консумирането на по-малко кофеин през уикенда може да окаже влияние върху мигренозните атаки, но също така трябва да обърнете внимание, че кофеинът може да се съдържа в много продукти, включително шоколад и болкоуспокояващи.
4.9. Леко обезводняване
Лекото обезводняване може да окаже влияние върху хората, които имат мигрена. Препоръчва се да се пият най-малко 8 чаши вода на ден. Това е допълнение към всякакви други напитки, които могат да се консумират. Газираните напитки могат да съдържат подсладителя аспартам, който някои хора свързват със своята мигрена.
4.10. Сън
Сложната природа на задействащите фактори се илюстрира от съня. Прекалено много и твърде малко сън могат да бъдат иницииращи фактори за развитие на мигрена. Някои хора смятат, че безсънните нощи, късното заспиване и преумората могат да предизвикат мигрена. Други хора смятат, че сънят или полусънното състояние сутрин има същия ефект.
4.11. Физическа активност
Подобно на съня, физическата активност може да помогне за предотвратяване на мигрена, и обратно - може да бъде фактор за отключване на пристъп при някои хора.
Редовното провеждане на упражнения може да помогне за предотвратяване на мигрена. Също така стимулира организма да освободи собствените си естествени обезболяващи, както и да увеличи усещането на индивида за благосъстояние и здраве.
Внезапното енергично упражнение, особено за хора, които обикновено не се упражняват, може да бъде отключващ фактор. Интензивни физически упражнения, включително и сексуална активност, могат да провокират пристъпи на мигрена.
4.12. "Уикенд" главоболие
Много хора се оплакват, че през уикенда страдат от мигрена. През почивните дни може да има промяна в много от ежедневните дейности, като например време за хранене, намалена консумация на кофеин, променен модел на сън и др.
4.13. Промени в рутината
Някои хора казват, че промените в рутината им могат да допринесат за появата на мигрена. Например, промяна на модела на съня или промените, причинени от дълги пътувания, могат да предхождат атака на мигрена. Дори приятни промени, като празник, могат да бъдат тригери.
4.14. Промени в околната среда
Съществуват някои иницииращи фактори за развитие на мигренозен пристъп, които могат да бъдат свързани с околната среда, като висока надморска височина, промени в атмосферния въздух, промени във метеорологичните условия, висока влажност.
Галерия
Библиография
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/dxc-20202434
http://www.nhs.uk/Conditions/Migraine/Pages/Causes.aspx
https://www.migrainetrust.org/about-migraine/trigger-factors/
http://headacheaustralia.org.au/migraine/migraine-a-common-and-distressing-disorder/
Коментари