- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
12. Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
Мигрената е три пъти по-често срещана при жените, отколкото при мъжете, и повече от половината жени с мигрена забелязват връзка между симптомите и менструалния си цикъл. Менструалната мигрена е един от няколкото вида мигренозни главоболия.
Терминът "менструална мигрена" описва пристъпи на главоболие, които изглежда са причинени от хормонални флуктуации (колебания).
Менструалната мигрена (наричана още катамениална мигрена) се появява точно преди или по време на менструацията на жената (до два дни преди до три дни по време) и може да се влоши при движение, светлина, миризми или звук. Причинява се от бързия спад на нивата на естроген преди менструация.
Според статистиката 70% от хората, които изпитват мигрена, са от женски пол. От тези жени 60% до 70% съобщават за връзка между менструацията и техните мигренозни пристъпи.
Менструалните мигренозни пристъпи обикновено са с по-продължително и тежко протичане от другите видове мигрена и краткосрочните лечения не са толкова ефективни при менструална мигрена, колкото при други видове мигрена.
12.1. Кой е по-вероятно да получи менструална мигрена?
Въпреки че мигрената може да се появи и в детска възраст, менструалната мигрена не започва, докато не настъпи менструален цикъл. Жените, които имат менструация, са тези, които могат да страдат от менструална мигрена. 60 до 70% от жените забелязват връзка между тяхната мигрена и менструалния цикъл.
Жените с други менструални проблеми често не осъзнават, че придружаващото главоболие всъщност е мигрена. Това недостатъчно разпознаване на мигрена от пациентите се допълва от подобно неразпознаване на мигрена от лекарите.
12.2. Причини за менструална мигрена
Предполагат се два възможни начина, по които женските полови хормони могат да повлияят на мигрената. Симптомите могат да бъдат предизвикани от естроген или простагландини.
Естроген
Проучванията показват, че мигрената може да бъде предизвикана от спад в нивата на естроген, както естествено се случва около менструацията. Спадът на естроген също отключва мигрена в други ситуации, като интервала без таблетки при прием на комбинираните орални контрацептиви.
Естрогенът може да повлияе на усещането за болка, поради което намалените нива могат да предизвикат епизоди на мигрена.
Естрогенните рецептори са разположени на тригеминалните нервни влакна, които са отговорни за предаването на информация за мигренозната болка към мозъка. Функционирането на тези тригеминални нервни влакна може да бъде чувствително към естрогенните вариации.
Друг възможен механизъм е, че намаляващите или непостоянни нива на естроген могат да причинят намаляване на нивата на серотонин. Серотонинът е мозъчен химикал, който има защитна роля при мигренозни пристъпи и чиято функция се засилва от естрогена.
Естрогенът обаче не е единственият хормон, отговорен за менструалната мигрена. Други проучвания показват, че жените, които изпитват мигрена през първите няколко дни от цикъла си, може да са податливи на ефекта на простагландините.
Простагландини
Простагландините са химикали, отговорни за повишаване на нивата на възпаление и тялото ги освобождава преди цикъл. Те са с най-високото си ниво в тялото по време на менструация, особено при жени, които имат обилна или болезнена менструация, и могат да бъдат свързани с главоболие.
Изследванията продължават, тъй като е много вероятно да има и други причини за менструална мигрена. Менструалният цикъл е сложен и включва редица мозъчни химикали, известни като невротрансмитери, които променят ефекта на хормони като естроген и други, свързани с мигрена, като серотонин.
Връзка между менструална мигрена и предменструално дисфорично разстройство
Ограничени изследвания предполагат голямо разпространение на менструална мигрена при жени с предменструално дисфорично разстройство, тежка форма на предменструален синдром (ПМС). Симптомите на предменструално дисфорично разстройство включват непреодолима тъга, раздразнителност и нервност, които влияят отрицателно върху ежедневното функциониране.
12.3. Задействащи фактори (тригери) на менструална мигрена
В допълнение към спада на естрогена, и противозачатъчните таблетки могат да променят честотата или тежестта на мигрената. Възможно е да има и задействащи фактори извън хормоналните промени. Други тригери могат да включват:
- лоши навици за сън (твърде малко или твърде много сън)
- консумация на алкохол
- консумация на храни с високо съдържание на тирамин (като пушена риба, сушено или пушено месо и сирене, авокадо, сушени плодове, банан, отлежала храна от всякакъв вид или шоколад)
- прием на много кофеинови напитки
- промени във времето, излагане на екстремни климатични условия или колебания
- стрес, тревожност
- умора
- излагане на екстремни, интензивни нива на звук
- вдишване на силни миризми от замърсяване, почистващи продукти, парфюм, автомобилни газове и химикали
- прием на изкуствени подсладители
- консумиране на химически добавки, като мононатриев глутамат
- гладуване
- дехидратация
Един единствен фактор може да не причини мигренозен пристъп, но комбинация може да го направи. Също така, жената може да бъде по-чувствителна към други тригери преди или по време на цикъла си.
12.4. Видове
Менструалната мигрена често се разделя на две форми:
- Свързана с менструалния цикъл мигрена: Тази по-често срещана форма може да се появи в дните преди менструация, по време на менструация или в дните след нея. Главоболието може да е с или без симптоми на аура, като нарушения на зрението.
- Чиста менструална мигрена: Този тип се появява изключително само по време на менструалния период, а не по друго време на менструалния цикъл. Този вид мигрена се появява обикновено в рамките на два дни преди началото на менструалния поток до първите три дни от менструацията. Главоболието може да бъде тежко и инвалидизиращо, често придружено от други симптоми на мигрена като гадене, повръщане и чувствителност към светлина и звук.
12.5. Каква е разликата между менструалната мигрена и другите видове мигрена?
Менструалната мигрена се предизвиква от спад на естрогена. Други мигрени могат да бъдат предизвикани от стрес, кофеин, пропускане на хранене или много други причини.
Менструалните мигренозни пристъпи обикновено са по-тежки, продължават по-дълго и е по-вероятно да се появят отново на следващия ден, отколкото неменструалните пристъпи.
Освен това менструалната е по-устойчива на лечението, прилагано при мигрена. Това означава, че много жени, които установяват, че тяхното лечение на мигрена е ефективно през повечето време, е възможно да имат проблем с третирането на менструалните си мигренозни пристъпи. Характерно е, че тези атаки са без аура.
12.6. Симптоми на менструална мигрена
Жените с менструална мигрена често изпитват пристъпи по време на или около менструацията. Според Американската фондация за мигрена (AMF) менструална мигрена е всяка мигрена, която започва между 2 дни преди менструация и 3 дни след началото на менструацията.
Симптомите на менструална мигрена са същите като симптомите на други видове мигрена.
Предупредителни симптоми
Предупредителните симптоми, наричани още продромални симптоми, често се появяват преди менструален мигренозен пристъп. Те включват:
- сънливост
- умора
- депресия, еуфория или раздразнителност
- безпокойство
- прекомерно прозяване
- силно желание за храна, особено за сладки или солени храни, или загуба на апетит
- повишена жажда
- гадене
- диария
- подуване
- скованост на врата
- приказливост (твърде много говорене)
- замайване
- тазова болка и спазми
Симптоми на менструална мигрена
Някои характерни симптоми на менструална мигрена:
- силно пулсиращо главоболие с болка от едната страна на главата (едностранно); често се премества от едната страна на главата към другата
- усещане за много топло (изпотяване) или студ (втрисане)
- повишена чувствителност към светлина, шум и миризми
- загуба на апетит
- замаяност и замъглено зрение
- блед цвят на кожата
- умора
- гадене и повръщане, стомашно неразположение, коремна болка
- диария или треска (рядко)
Симптомите на предменструалния синдром (ПМС) като подуване на корема, чувствителност на гърдите, гадене и промени в настроението могат да придружават пристъпите на менструална мигрена.
12.7. Колко продължава пристъп на менструалната мигрена?
Пристъпите на мигрена продължават между 4 и 72 часа. Въпреки това, менструалните мигрени понякога продължават повече от три дни, друг аспект от тяхната инвалидизираща природа.
12.8. Диагноза
Диагнозата менструална мигрена се поставя чрез проследяване на появата на мигрена за период от поне 3 месеца. Свързаните с менструацията мигренозни пристъпи обикновено се появяват между 2 дни преди и 3 дни след началото на менструацията в поне 2 от 3 последователни менструални цикъла.
Воденето на дневник на главоболието за поне три менструални цикъла може да бъде много полезно. Това ще помогне да се потвърди връзката между мигрената и менструацията.
12.9. Лечение на мигрена при цикъл
Менструалната мигрена обикновено се лекува с нестероидни противовъзпалителни лекарства (НСПВС).Най-често използваните НСПВС за менструална мигрена включват кетопрофен, ибупрофен, напроксен.
Лечението с НСПВС трябва да започне два до три дни преди началото на менструацията и да продължи през менструалния цикъл. Тъй като лекарството се приема само за кратко време, рискът от стомашно-чревни странични ефекти е ограничен.
Други лекарства, които могат да бъдат предписани, включват:
- Триптани
- Малки дози ерготамин или подобно съединение, метилергоновин малеат
- Естроген под формата на пластир, гел или таблетки
- Контрацептиви, които могат да намалят честотата на менструална мигрена
- Комбинирани аналгетици
Другите болкоуспокояващи лекарства също трябва да започнат да се приемат два до три дни преди началото на менструацията, като употребата им продължава през целия период на менструално кървене.
Тъй като задържането на течности (задържане на вода) често се случва по едно и също време с менструацията, диуретиците се използват за предотвратяване на менструални мигрени. Някои лекари препоръчват да се спазва диета с ниско съдържание на сол непосредствено преди началото на менструацията.
12.10. Какво мога да направя, за да облекча симптомите на менструална мигрена?
Направете всичко възможно, за да разберете какво влошава или облекчава Вашето хормонално главоболие.
Препоръки за облекчаване на пристъпа на менструална мигрена включват:
- престой в тъмна, тиха стая
- хладен компрес върху главата или врата
- прием на вода и лека храна, ако гладът или дехидратацията са причина
- сън, който може да съкрати или спре епизода на главоболие
Допълнителните съвети включват:
- Поддържайте нивата на кръвната си захар, като хапвате малки, чести закуски. Никога не пропускайте хранене.
- Научете и прилагайте техники за релаксация.
- Избягвайте твърде малко или твърде много сън и поддържайте редовен режим на сън.
- Променете диетата си, ако е необходимо.
- Избягвайте стреса, когато можете, и се научете как да го управлявате, когато не можете.
Биофийдбек може да Ви помогне да се научите да отпускате определени мускули, за да намалите честотата на главоболието или болката. Вашият лекар може също да Ви препоръча да приемате магнезиеви добавки, които могат да помогнат за намаляване на интензивността на главоболието. Намаляването на стреса може да помогне за предотвратяване на главоболие или мигренозни пристъпи. Допълнителните лечения включват акупунктура и масаж.
12.11. Превенция
Има лечения, които могат да намалят тежестта или честотата на менструалните мигрени. Превантивните лечения за менструална мигрена трябва да се изпробват в продължение на поне три менструални цикъла, за да се определи ефективността.
Използваните лекарства могат да включват:
- НСПВС (нестероидни противовъзпалителни лекарства) - като напроксен
- Бета-блокери - като пропранолол, атенолол и метопролол
- Трициклични антидепресанти и други видове антидепресанти - като митриптилин, нортриптилин и доксепин
- Профилактична употреба на контрацептиви, съдържащи естроген
Приемът на магнезий, който започва на 15-ия ден от менструалния цикъл или 15 дни от началото на менструацията и продължава до началото на следващата менструация, е друга мини-превантивна стратегия, която се оказа ефективна в контролирано проучване.
Галерия
Библиография
https://www.healthline.com/health/migraine/migraine-during-period
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8260-menstrual-migraines-hormone-headaches
https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/menstrual-migraine-treatment-and-prevention/
https://www.verywellhealth.com/menstrual-migraine-7853268
https://www.medicalnewstoday.com/articles/menstrual-migraine
https://en.wikipedia.org/wiki/Menstrual_migraine
Коментари