- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
3. Какви са причините за мигрена?
Точната причина за поява на мигрена не е известна, но се смята, че е резултат от необичайна мозъчна активност, временно засягаща нервните сигнали, химичните вещества и кръвоносните съдове в мозъка.
Въпреки че по-голямата част от причините за мигрена не са напълно изяснени, е установено, че генетичните, неврологичните фактори и факторите на околната среда играят съществена роля в развитието на заболяването:
- Генетика: Мигрената често се развива в семейства, което предполага генетична предразположеност към състоянието. Специфични генетични фактори, свързани с податливостта и тежестта на мигрена, все още се проучват.
- Неврологична дисфункция: Смята се, че мигрената включва необичайна мозъчна активност, особено в областите, отговорни за обработката на болката и сетивното възприятие. Промените в нивата на невротрансмитери, като серотонин, могат да играят роля в патофизиологията на мигрената.
- Отключващи фактори: Някои фактори на околната среда или тригери могат да предизвикат мигренозни пристъпи при податливи индивиди, като хормонални промени, стрес, храни и напитки, ярки светлини и силен шум, нарушения на съня, прием на медикаменти, съпътстващи заболявания и др.
Мигрената може да бъде причинена от промени в мозъчния кръвоток и въздействието му върху нервус тригеминус, който представлява голям проводен път за болка. Дисбаланс в мозъчните химикали - включително серотонин, който спомага за регулиране усещането за болка в нервната система - може да бъде също причина за поява на мигрена. Установено е, че нивата на серотонин се понижават по време на пристъп на мигрена. Това може да доведе до отделяне от тригеминалната система на субстанции, наречени невропептиди, които се предвижват по менингите. В резултат на това се получава силно главоболие.
По-старите теории за мигрена предполагат, че симптомите вероятно се дължат на флуктуации (колебания) в притока на кръв към мозъка. В ранните години на изследване на мигрена учените смятат, че мигренозното главоболие е резултат от разширяването на кръвоносните съдове, а аурата е причинена от вазоконстрикция. По-новите данни обаче сочат, че тези съдови промени не са причина за мигрена, а по-скоро епифеномен, който придружава болката. Сега много изследователи на главоболието осъзнават, че промените в кръвотока и кръвоносните съдове не предизвикват болката, но могат да допринесат за това.
Настоящото мислене относно мигренозната болка се е насочило към източника на проблема, тъй като усъвършенстваните технологии и научни изследвания са проправили пътя към по-добро разбиране. Днес мигрената се разглежда като резултат от сложна дисфункция в централната нервна система. Химичните съединения и хормони, като серотонин и естроген, често играят роля в чувствителността на болката при страдащите от мигрена.
Когато нивата на серотонин или естроген се променят, резултатът за някои от тях е мигрена. Нивата на серотонин могат да повлияят двата пола, докато колебаещите се нива на естроген засягат само жените.
За жените нивата на естроген естествено се променят през жизнения цикъл, като се увеличават през репродуктивните години и след това намаляват. Жените в детеродна възраст също изпитват месечни промени в нивата на естроген. Мигрена при жените често се свързва с тези колебаещи се нива на хормоните и може да обясни защо жените са по-склонни да имат мигрена, отколкото мъжете.
Някои изследвания показват, че когато нивата на естроген се покачват и след това се понижават, могат да бъдат причинени контракции в кръвоносните съдове. Това води до пулсираща болка. Други данни показват, че по-ниските нива на естроген правят нервите на лицето и скалпа по-чувствителни към болка.
Един аспект от теорията за мигренозната болка обяснява, че болката от мигрена се случва поради вълните на активност от групи възбудими мозъчни клетки. Те предизвикват химикали, като серотонин, да свият кръвоносните съдове. Серотонинът е химично вещество, необходимо за комуникация между нервните клетки. Това може да доведе до стесняване на кръвоносните съдове в тялото.
3.1. Серотонин
Невротрансмитерът серотонин (5-хидрокситриптамин [5-HT]) играе роля в развитието на мигренозните атаки. Това заключение се подкрепя от данни, установяващи, че пациентите с мигрена имат тенденция към ниски нива на серотонин в мозъка. Допълнителна подкрепа за тази теория се съдържа в данните, показващи, че трицикличните антидепресанти, които увеличават серотониновото сигнализиране, намаляват честотата на мигренозните атаки.
Освен това мелатонинът, активен метаболит на серотонина, също е с дефицит сред пациентите с мигрена, а добавянето на мелатонин води до подобрение на симптомите сред някои пациенти с мигрена.
Въпреки че точният механизъм, свързващ ниските нива на серотонин с патологията на мигрена, все още не е напълно описан, изследователите са предположили, че серотонинът може да повлияе на болката в мозъка. Серотонинът оказва влияние и върху дилатацията и свиването на кръвоносните съдове в мозъка.
Въпреки че ниските нива на серотонин могат да предизвикат атака, някои данни показват, че повишените нива на серотонин могат да допринесат за патологията на мигрена по време на атака. Поради сложността на ролята на серотонина при мигрена, е необходимо допълнително проучване за пълно характеризиране на ефектите от модулиране на нивата на серотонин и / или сигнализиране при пациенти с мигрена.
3.2. Роля на хормоните
Мигрената засяга непропорционално жените - жените съставляват около 70 % от всички пациенти с мигрена - което предполага потенциална хормонална връзка.
Въпреки че много от хормоналните събития в живота на жената могат да повлияят на появата на мигрена (например менархе, менструация, бременност, менопауза), менструацията изглежда най-важната. Например, 70 % от жените пациенти, които имат мигрена, съобщават за някакъв вид асоциация с менструацията. Явление, коeто се появява в края на лутеалната фаза на менструалния цикъл и се характеризира с рязък спад на нивата на естроген, вероятно играе важна роля за поява на мигрена при някои жени.
Флуктуациите (колебанията) в нивата на естрогени, свързани с мигрена, предизвикват биохимични промени в производството на простагландини, освобождаването на пролактин и регулирането на ендогенния опиоид.
Простагландин Е2 (PGE-2) е добре дефиниран медиатор на треска и възпаление. PGE-2 увеличава вазодилатацията и по този начин предизвиква болка. Естрогените увеличават производството на PGE-2. Излишък от естрогени, дефицит на прогестерон или доминиране на естрогените може да доведе до повишено производство на PGE-2, което води до мигрена.
Повишаването на нивото на пролактина или повишената чувствителност към пролактин води до понижено ниво на простагландин Е1 (PGE-1). Пациентите с мигрена могат да имат простагландин-индуцирана свръхчувствителност към пролактин. PGE-1 е вещество, което всъщност подобрява микроциркулацията и води до развитие на колатерална циркулация с последващо подобряване на местната хемодинамика.
Ако пациентът е с доминантност на PGE-2, може да се очаква вазодилатация на главните артерии със спазъм на колатералната циркулация, което от своя страна може да причини болка. Възстановяването на хормоналните нива и равновесието между тях може да стабилизира нивата на простагландини.
Стероидните хормони оказват влияние върху метаболизма на калций и магнезий. Естрогените регулират калциевия метаболизъм, чревната абсорбция на калций и експресията и секрецията на паратиреоидния ген, предизвиквайки колебания в менструалния цикъл. Промените в калциевата хомеостаза отдавна са свързани с много афективни (емоционални) смущения.
Клиничните проучвания при жени с предменструален синдром са установили, че калциева добавка може да помогне за облекчаване на повечето соматични симптоми и симптомите, свързани с настроението. Данните до момента показват, че жените със симптоми на предменструален синдром имат подлежаща калциева аномалия. Ниското ниво на магнезий в мозъка може да бъде израз на невронална свръхвъзбудимост на визуалните пътища и да бъде свързано с понижен праг за мигренозните атаки. Клинично е известно, че магнезиевата добавка облекчава предменструалните проблеми (например мигрена, подуване на корема и оток), които се появяват в края на менструалния цикъл, и че мигрената, особено при жените, е свързана с дефицити на мозъчните и серумните магнезиеви нива. Не е доказано, че тестостеронът води до значителна промяна в нивата на магнезий, но естрогените и прогестерона - да.
При жените със свързана с менструацията мигрена употребата на хормонална терапия, за да се сведе до минимум месечното понижение на концентрацията на естроген, може да бъде ефективна при предотвратяване на мигренозните атаки. Проучванията показват, че непероралните пътища на употреба на естрогенова терапия, като локален крем, който се прилага върху кожата, е по-вероятно да облекчат мигрената, отколкото пероралните естрогени.
3.3. Неврохормонална и метаболитна дисбалансова хипотеза на мигрена
Някои изследователи подозират, че важна причина за мигрена е дисбалансът между нивата на естрогените и прогестерона, а не абсолютните нива на тези хормони. В действителност, терапии, насочени към подобряване на съотношението на естрогени към прогестерон, успешно облекчават тежката менструална мигрена в предварителни доклади.
Някои иновативни лекари смятат, че трябва да се обърне внимание и на баланса на други полови хормони, включително тестостерон, дехидроепиандростерон (DHEA) и прегненолон.
Съгласно хипотезата за неврохормоналния и метаболитен дисбаланс мигрената не е единично разстройство, а съвкупност от нарушения, включващи неправилна хормонална обратна връзка в хипоталамо-хипофизната-надбъбречна-гонадална ос.
Приносът към тази хормонална аномалия е дисбаланс между два от трите клона на автономната нервна система (симпатиковата и парасимпатиковата нервна система), което води до намаляване на прага на болката в мозъка. Поради неравновесието между интра- и извънклетъчния калций и магнезий се променя полярността на клетъчната мембрана, което оказва влияние върху електрическата стабилност на клетъчната мембрана и чувствителността към неврохормоналните импулси (стероидни хормони, мелатонин и серотонин).
Въпреки че липсват добре контролирани клинични проучвания, предназначени да изпитат хипотезата, че хормоналният баланс може да облекчи мигренозните главоболия, няколко доклада показват положителни резултати, използвайки този нов подход.
Връзка между хормоналния дисбаланс и мигрена може да произтича от противоположните роли на естрогена и прогестерона в мозъка. Докато естрогенът стимулира нервната възбудимост, прогестеронът проявява инхибиторни действия в централните неврони. Следователно, дисбалансът между тези невромодулаторни хормони може да доведе до физиологични състояния, които променят чувствителността към мигрена.
Подходящата хормонална заместителна терапия (ХЗТ), насочена към минимизиране на дисбаланса на естроген / прогестерон и стабилизиране на нивата на естроген, може да бъде ефективна за предотвратяване на мигрена при пре- и постменопаузални жени. По думите на някои изследователи на мигрена "клиничният опит силно подкрепя идеята, че мигрената може да се контролира само когато нивата на всички основни хормони - прегненолон, DHEA, тестостерон, естроген и прогестерон - са оптимални с физиологичния цикъл".
Жените, страдащи от мигрена без облекчение чрез конвенционални медицински лечения, трябва да обмислят изследване на хормоните и възстановяване на хормоналния баланс, като използват биоидентична хормонална заместителна терапия.
Галерия
Библиография
http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/symptoms-causes/dxc-20202434
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17970989
http://www.hopkinsmedicine.org/healthlibrary/conditions/nervous_system_disorders/how_a_migraine_happens_85,P00787/
http://www.lifeextension.com/protocols/neurological/migraine/page-03
Коментари