- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
5. Какви са симптомите и признаците на мигрената?
Мигренозните пристъпи могат да настъпят по всяко време на денонощието, но най-често те се появяват сутрин след събуждане. Възникват през различни интервали - отначало през няколко седмици, а след това -по-често, като обхващат обикновено посменно ту едната, ту другата половина на главата.
Симптомите и признаците на мигрена не трябва да се грешат с обикновеното главоболие.
В развитието на мигренозния пристъп, предшестван понякога от продромални симптоми (диария, запек, депресия, глад за определени храни, хиперактивност, вратна ригидност, отпадналост, потиснатост, раздразнителност), се описват две фази - начална и болкова.
5.1. Начална фаза (аура)
Началната фаза на мигрена или аура продължава около 20-30 минути. При повечето хора аура може да липсва. Началната фаза може да се изразява в появата на визуални, сетивни, двигателни или вербални нарушения. Най-характерните за мигрена зрителни смущения са скотоми, хемианопсия, фотопсии, по-рядко - частична или пълна амавроза. В други случаи се появяват парестезии в областта на крайниците или лицето.
5.2. Болкова фаза
Болковата фаза или мигренозен пристъп може да настъпи и без развитие на начална фаза. Продължава от няколко часа до 2-3 дни и повече. Характеризира се със силно пулсиращо главоболие, което обхваща най-често едната половина на главата, но може да се разпространи и върху другата. Болният може да има гадене и повръщане, а на страната на болката се наблюдава зачервяване или бледост, сълзотечение, хиперемия на конюнктивата и носната лигавица. Главоболието се засилва от ярка светлина, силен шум, кашлица.
По време на болковата фаза, а понякога и на началната, могат да настъпят огнищни неврологични симптоми: птоза, кривогледство, мидриаза (разширени зеници), хемипареза, хемиплегия и други. Тези симптоми изчезват след прекратяване на болката. Мигрената е продължително, но „доброкачествено“ заболяване. С напредване на възрастта пристъпите се разреждат и в периода на инволюцията често напълно изчезват.
Коментари