- Какво представлява мигрената?
- Каква е честотата на мигрената?
- Какви са причините за мигрена?
- Кои фактори могат да отключат пристъп на мигрена?
- Какви са симптомите и признаците на мигрената?
- Как се лекува мигрената?
- Хомеопатична терапия на мигрена
- Алтернативно лечение на мигрена
- Билки и добавки за предотвратяване на мигрена
- Очна (ретинална) мигрена
- Хормонална мигрена
- Менструална мигрена (мигрена при цикъл)
- Хемиплегична мигрена
10. Очна (ретинална) мигрена
Очната мигрена е епизод на загуба на зрението на едното око, обикновено с продължителност по-малко от един час и евентуално придружена с главоболие.
Рискът от развитие на състоянието е по-висок при лична или фамилна анамнеза за мигрена. Също така, този тип мигрена е най-чест при жени на 30 години.
Очната мигрена може да имитира други сериозни състояния, така че е много важно да посетите очен лекар възможно най-скоро, ако получите тези симптоми.
Терминът "очна мигрена" може да бъде объркващ. Специалистите по главоболие вече не използват този термин. В миналото обикновено се е използвал за означаване на мигрена, придружена от промени в зрението. Но терминът често се използва взаимозаменяемо за обозначаване на две различни състояния: мигрена с аура, която обикновено не е сериозна, и ретинална мигрена, която може да сигнализира за по-сериозно състояние.
В тази статия ще разгледаме състоянието "ретинална мигрена". Подробна информация за мигренозна аура може да прочетете тук:
» Мигрена с аура [класическа мигрена] МКБ G43.1
Очната мигрена се използва често като синоним на медицинския термин "ретинална мигрена". Ретиналната мигрена е рядко състояние и се характеризира с повтарящи се пристъпи на краткотрайно намалено зрение или слепота на едното око. Тези пристъпи могат да предхождат или да съпътстват главоболие. Причинява се от исхемия или съдов спазъм в или зад засегнатото око.
Проблемите със зрението обикновено изчезват, след като атаката приключи и зрението се нормализира към обичайното си състояние. В редки случаи зрителните проблеми могат да станат постоянни.
Ретиналната мигрена за разлика от мигренозната аура - засяга само едното око, а не и двете. Очната или ретиналната мигрена възниква в окото, така че засяга само зрението в това око, докато мигренозната зрителна аура се появява в мозъка и засяга зрението и на двете очи едновременно.
Ако изпитате загуба на зрението на едното око, е необходимо да се консултирате с лекар.
10.1. Причини
Очната (ретинална) мигрена обикновено се причинява от намален кръвен поток или спазми (внезапно стесняване) на кръвоносните съдове в ретината или задната част на окото. След като кръвоносните съдове се отпуснат, нормалният кръвен поток се възобновява и зрението се нормализира. Обикновено няма аномалии в окото и трайното увреждане на окото е рядко.
Според друга теория състоянието е свързано с промени, които се разпространяват в нервните клетки на ретината.
Въпреки и рядко, хората, които имат този тип мигрена, може да са с по-висок риск от трайна загуба на зрението на едното око. Експертите не знаят дали лекарствата, които предотвратяват мигрена - като трициклични антидепресанти или противоепилептични лекарства - могат да помогнат за предотвратяване на тази загуба на зрение. Но ако имате очна мигрена, дори и да изчезне от само себе си, е препоръчително да говорите с Вашия лекар за симптомите си.
10.2. Рискови фактори и тригери
Рисковите фактори за ретинална мигрена включват:
- женски пол
- възраст 30-39 години
- фамилна или лична анамнеза за мигрена или други видове главоболие
- съпътстващо заболяване, като лупус, сърповидно-клетъчна анемия, атеросклероза, епилепсия, антифосфолипиден синдром и гигантоклетъчен артериит
Очната мигрена може да се появи още в детсвото, но при повечето хора започва през 20-те години от живота им, с пикова възраст около 30-40 години.
Смята се, че има и генетичен компонент за очните мигрени, тъй като 50% от хората, които ги изпитват, имат фамилна анамнеза за мигренозни главоболия.
Тригерите на ретинална мигрена са индивидуални, но обикновено включват:
- стрес
- проблеми със съня
- упражнения
- хормонални флуктуации (колебания)
- противозачатъчни таблетки (орални контрацептиви)
- ниска кръвна захар
- високо кръвно налягане
- консумация на алкохол
- кофеин
- шоколад
- тютюнопушене
- дехидратация
- прекомерна топлина или студ
- висока надморска височина
10.3. Симптоми на очна мигрена
Хората могат да сгрешат ретиналната мигрена с мигренозната зрителна аура, която възниква от мозъка.
Ретиналната мигрена е свързана с преходна монокулярна загуба на зрението (скотома) на едното око, продължаваща по-малко от един час:
- Зрителни промени само в едното око
- Сляпо петно в централната област на зрението, което може да се появи с малки размери и да стане по-голямо
- Обикновено продължава по-малко от 60 минути
- Може да засегне и периферното (странично) зрение
- Виждане на мигащи светлини, известни също като сцинтилации
- Зони с намалено зрение, наричани още скотоми
- Временна загуба на зрение
Зрителните симптоми на ретиналната мигрена продължават между 5 и 60 минути. Симптомите също могат да се увеличат с времето. Главоболието може да съпътства зрителното нарушение или да започне в рамките на един час след това.
По време на някои епизоди може да настъпи загуба на зрението без главоболие, а в други моменти може да се появи пулсиращо главоболие от същата страна на главата, от която може да настъпи загубата на зрение, придружено от силна чувствителност към светлина и/или гадене. Загубата на зрение има тенденция да засяга цялото монокулярно зрително поле на едното око, а не на двете очи. След всеки епизод нормалното зрение се връща.
Може да е трудно четенето и да е опасно шофирането на превозно средство, докато са налице симптоми на ретинална мигрена.
10.4. Каква е разликата между ретинална мигрена и мигрена с аура?
Има някои съществени разлики между ретиналната мигрена и мигрената с аура. Заболяването причинява зрителни нарушения само на едното око. Ако почувствате мигащи светлини в дясното око, зрението в лявото око ще бъде нормално. При мигрена с аура зрителните симптоми са налице и в двете очи.
За разлика от симптомите на ретинална мигрена, характерната проява на мигренозна зрителна аура е повтарящи се пристъпи на временно намалено зрение или слепота, засягащи двете очи, като могат да се появят зигзагообразни линии, които се движат през зрителното поле, трептене във формата на С, загуба на половината от зрителното поле, което се разделя точно по средата, тунелно зрение. Типичната мигрена с аура обикновено все още е налице със затворени очи.
Има и други мозъчни заболявания, като инсулт, които могат да причинят проблеми със зрението. Важно е да потърсите медицинска помощ, ако почувствате внезапни промени в зрението си.
10.5. Усложнения
В редки случаи очната мигрена може да доведе до усложнения, свързани с проблеми с кръвоносните съдове и кръвния поток в и около окото. Те включват:
- Оклузия на централната ретинална артерия (CRAO) - това също е известно като инсулт на окото
- Оклузия на клон на ретиналната артерия (BRAO) / инфаркт на ретината (когато притокът на кръв в ретината е блокиран)
- Оклузия на централната ретинална вена
- Кръвоизливи в ретината, които могат да доведат до оток (подуване) на ретината и оптичния диск
- Исхемия (ограничение на кръвния поток) на хориоидеята или зрителния нерв
- Кръвоизлив в стъкловидното тяло
10.6. Диагноза
Понастоящем няма специфичен тест за диагностициране на ретинална мигрена. Диагнозата се поставя въз основа на симптоматиката, личната и семейна медицинска история, изключване на други възможни първични нарушения на главоболието и причини за зрителните нарушения, включително очни заболявания.
- Цялостен очен преглед с разширяване на зениците.
- Подробна история на заболяването, включително информация за предишни главоболия.
- Може да са необходими неврологични изследвания и/или допълнителна кръвна картина или образна диагностика, за да се изключат други по-сериозни причини.
Според Международната класификация на разстройствата на главоболието, най-малко две от следните се отнасят за ретиналната мигрена:
- Симптомите се развиват за 5 минути.
- Продължителността им е между 5 и 60 минути.
- Главоболие следва в рамките на 60 минути или се случва заедно с ретиналните симптоми.
Възрастта също е фактор при диагностицирането на ретинална мигрена. Ако пристъп на зрително нарушение, продължило по-малко от час, се получи при човек на възраст под 50 години, който няма рискови фактори за друго съдово заболяване, като високо кръвно налягане, висок холестерол, сънна апнея, фамилна анамнеза за инсулт, сърдечно заболяване, шансът състоянието да е ретинална мигрена е значителен.
10.7. Състояния, които причиняват подобни симптоми
Някои медицински състояния могат да изглеждат или да се усещат като очна мигрена, тъй като техните симптоми са много сходни.
Ретиналната мигрена може да бъде сгрешена с:
- Разкъсване на ретината - може да причини мигащи светлини, сенки, "перде" над част от зрението. Много разкъсвания на ретината водят до отлепвания на ретината. Те могат да причинят трайна загуба на зрението, ако не бъдат лекувани веднага.
- Отлепване на ретината - може също да причини мигащи светлини, сенки или „перде“ върху част от зрителното поле. Без незабавно лечение може да възникне трайна загуба на зрението.
- Епилепсия - някои гърчове могат да причинят проблеми със зрението и гадене, но обикновено не продължават повече от няколко минути.
- Инсулт - може да бъде животозастрашаващ. Мигрената е третото най-често срещано състояние, бъркано с инсулт.
- Гигантоклетъчен артериит - може да доведе до проблеми със зрението и слепота.
- Идиопатична интракраниална хипертензия (псевдотумор церебри) - високо налягане на течността вътре в черепа, което може да имитира симптоми на мозъчен тумор, включително главоболие и промени в зрението. Повече от половината хора с псевдотумор церебри имат временни епизоди на замъглено зрение.
10.8. Лечение
Няма ясни насоки за лечение на пациенти с ретинална мигрена. Възможностите за лечение на очна мигрена могат да включват избягване на тригери, болкоуспокояващи без рецепта за лечение на главоболие и лекарства с по лекарско предписание.
Лекарствата, използвани за лечение на ретинална мигрена, включват аспирин, други НСПВС и лекарства, които намаляват високото кръвно налягане.
Някои лечения, като триптани, могат да удължат загубата на зрение. Триптаните и ерготамините не се използват при ретинална мигрена.
Прогнозата при очна (ретинална) мигрена обикновено е добра. Въпреки че атаките могат да бъдат болезнени и да нарушат зрението, обикновено състоянието се счита за доброкачествено. Въпреки това, в редки случаи, атаките могат да доведат до трайни зрителни проблеми.
10.9. Превенция
Превенцията на очната мигрена може да включва:
- Избягвайте тригерите на мигрена. Често срещаните провокиращи фактори включват стрес, хормонални промени, консумация на алкохол (червено вино), пропускане на хранене/недостатъчна консумация на храна, дехидратация, твърде много или твърде малко сън.
- Водете дневник на главоболието, включващ информация за това какво сте правили, яли или приемали лекарства преди или след появата на главоболие.
- Превантивните терапии, използвани за други видове мигрена, могат да бъдат ефективни. Те могат да включват лекарства от следните групи: блокери на калциевите канали, антиепилептични средства или антидепресанти. Ежедневната ниска доза аспирин също може да бъде полезна.
Галерия
Библиография
https://www.aoa.org/healthy-eyes/eye-and-vision-conditions/ocular-migraine?sso=y
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/expert-answers/ocular-migraine/faq-20058113
https://www.webmd.com/migraines-headaches/ocular-migraine-basics
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24961-ocular-migraine
https://www.allaboutvision.com/conditions/ocular-migraine.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Retinal_migraine
https://americanmigrainefoundation.org/resource-library/retinal-migraine/
https://www.medicalnewstoday.com/articles/retinal-migraine-vs-ocular-migraine
Коментари