- Какво представлява инсулиновата резистентност?
- Кой може да развие инсулинова резистентност?
- Как инсулиновата резистентност влияе на тялото?
- Каква е разликата между инсулиновата резистентност и диабета?
- Причини за инсулинова резистентност
- Рискови фактори за инсулинова резистентност
- Симптоми на инсулинова резистентност
- Изследвания при инсулинова резистентност
- Лечение на инсулинова резистентност
- Препоръки за начина на живот за контрол на инсулиновата резистентност
- Хранителен режим при инсулинова резистентност
- Упражнения при инсулинова резистентност
- Усложнения от нелекувана или неправилно контролирана инсулинова резистентност
- Прогноза при инсулинова резистентност
- Може ли да се предотврати инсулиновата резистентност?
6. Рискови фактори за инсулинова резистентност
Някои генетични рискови фактори и рискови фактори за начина на живот увеличават вероятността от развитие на инсулинова резистентност или преддиабет. Рисковите фактори включват:
- Наднормено тегло или затлъстяване, особено излишни мазнини около корема
- Възраст 45 или повече години
- Роднина от първа степен (родител или брат или сестра) с диабет
- Заседнал начин на живот
- Някои медицински състояния, като високо кръвно налягане и високи нива на холестерол
- Анамнеза за гестационен диабет
- Анамнеза за сърдечно заболяване или инсулт
- Наличие на нарушение на съня, като сънна апнея
- Тютюнопушене
- Хроничен стрес
- Расов или етнически произход - негроидна раса, азиатски американец, испанец/латиноамериканец, коренно население от Аляска, коренно население от континенталната част на САЩ, коренно население от Тихоокеанските острови
Диетичните фактори вероятно допринасят за инсулиновата резистентност. Храните, които независимо са свързани с инсулинова резистентност, включват тези с високо съдържание на захар с висок гликемичен индекс, ниско съдържание на омега-3 и фибри и които са свръхвкусни, което увеличава риска от преяждане. Свръхконсумацията на храни и напитки, богати на мазнини и захар, се смята за основен фактор зад епидемията от метаболитен синдром.
Дефицитът на витамин D също се свързва с инсулинова резистентност.
Заседналият начин на живот увеличава вероятността от развитие на инсулинова резистентност. В епидемиологични проучвания по-високите нива на физическа активност (повече от 90 минути на ден) намаляват риска от диабет с 28%.
Доказано е, че недостатъчният сън причинява инсулинова резистентност и също така увеличава риска от развитие на метаболитни заболявания като диабет тип 2 и затлъстяване.
Някои лекарства са свързани с инсулинова резистентност, включително кортикостероиди, протеазни инхибитори (вид лекарства за ХИВ) и атипични антипсихотици.
Много хормони могат да предизвикат инсулинова резистентност, включително кортизол, растежен хормон и човешки плацентарен лактоген. Синдромът на поликистозните яйчници и неалкохолната мастна чернодробна болест са свързани с инсулинова резистентност. Хепатит C също прави хората три до четири пъти по-вероятно да развият диабет тип 2 и инсулинова резистентност.
Няколко генетични локуса са идентифицирани като свързани с инсулинова нечувствителност. Те включват вариации в локусите в близост до гените NAT2, GCKR и IGFI, които са свързани с инсулиновата резистентност. Допълнителни изследвания показват, че локусите в близост до тези гени са свързани с инсулиновата резистентност. Изчислено е обаче, че тези локуси представляват само 25-44% от генетичния компонент на инсулиновата резистентност.
Въпреки че определени рискови фактори за инсулинова резистентност, като фамилна анамнеза или възраст, не могат да бъдат променени, можете да опитате да намалите риска да я развиете, като поддържате здравословно тегло, ядете здравословна диета и правите редовни упражнения.
Коментари към Инсулинова резистентност