Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Инсулинова резистентност Причини за инсулинова резистентност
Инсулинова резистентност
Автор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Инсулинова резистентност
  1. Какво представлява инсулиновата резистентност?
  2. Кой може да развие инсулинова резистентност?
  3. Как инсулиновата резистентност влияе на тялото?
  4. Каква е разликата между инсулиновата резистентност и диабета?
  5. Причини за инсулинова резистентност
  6. Рискови фактори за инсулинова резистентност
  7. Симптоми на инсулинова резистентност
  8. Изследвания при инсулинова резистентност
  9. Лечение на инсулинова резистентност
  10. Препоръки за начина на живот за контрол на инсулиновата резистентност
  11. Хранителен режим при инсулинова резистентност
  12. Упражнения при инсулинова резистентност
  13. Усложнения от нелекувана или неправилно контролирана инсулинова резистентност
  14. Прогноза при инсулинова резистентност
  15. Може ли да се предотврати инсулиновата резистентност?

5. Причини за инсулинова резистентност

Причини за инсулинова резистентност

Инсулиновата резистентност е сложен процес, който се дължи на комбинация от генетични и поведенчески фактори. Идентифицирани са няколко гена, които повишават или намаляват вероятността от развитие на инсулинова резистентност. Освен това по-възрастните хора са по-склонни към инсулинова резистентност.

Няколко състояния могат да причинят инсулинова резистентност. Излишните телесни мазнини, особено около корема, и липсата на физическа активност са двата основни фактора, допринасящи за инсулиновата резистентност.

  • Прекомерното количество мастна тъкан, особено в коремната област (висцерални мазнини), е свързано с инсулинова резистентност. Мастните клетки могат да освобождават възпалителни молекули и хормони, които нарушават действието на инсулина.
  • Липсата на редовна физическа активност намалява чувствителността на мускулите към инсулина. Физическите упражнения увеличават способността на клетките да използват глюкозата, което намалява нуждата от допълнителен инсулин.
  • Диета с високо съдържание на рафинирани въглехидрати, захари и наситени мазнини допринася за развитието на инсулинова резистентност. Консумацията на преработени храни с високо съдържание на захар може да повиши нивата на кръвната захар и инсулин, което с времето води до намалена чувствителност на клетките към инсулина.

Етиологията на инсулиновата резистентност може да бъде придобита, наследствена или смесена. По-голямата част от хората със спад на инсулиновата резистентност имат придобита етиология.

5.1. Придобити причини за инсулинова резистентност

Придобитите причини, което означава, че човек не е роден с причината за инсулинова резистентност, включват:

  • Излишни телесни мазнини: Учените смятат, че затлъстяването, особено излишните мазнини в коремната област и около органите (висцерална мазнина), е основна причина за инсулинова резистентност. Талия, повече от 100 см при мъже и повече от 88 см при жени, е свързано с инсулинова резистентност. Проучванията показват, че мазнините в коремната област произвеждат хормони и други вещества, които могат да допринесат за дълготрайно възпаление в тялото. Това възпаление може да играе роля в инсулиновата резистентност.
  • Липса на физическа активност: Физическата активност прави тялото по-чувствително към инсулин и изгражда мускули, които могат да абсорбират кръвната глюкоза. Липсата на физическа активност може да има противоположни ефекти и да причини инсулинова резистентност. В допълнение, липсата на физическа активност и заседналият начин на живот са свързани с наддаване на тегло, което също може да допринесе за инсулинова резистентност.
  • Хранителен дисбаланс: диета, богата на рафинирани въглехидрати, захари и наситени мазнини, е свързана с инсулинова резистентност. Тялото усвоява силно преработените храни с високо съдържание на въглехидрати много бързо, което води до рязко покачване на кръвната захар. Това поставя допълнителен стрес върху панкреаса да произвежда много инсулин, което с течение на времето може да доведе до инсулинова резистентност.
  • Някои лекарства: Някои медикаменти могат да причинят инсулинова резистентност, включително стероиди, някои лекарства за кръвно налягане, селективни инхибитори на обратното захващане на серотонин, атипични антипсихотици, протеазни инхибитори.

5.2. Хормонални нарушения, които могат да причинят инсулинова резистентност

Тялото произвежда стотици хормони, които са химикали, които координират различни функции в тялото, като пренасят съобщения чрез кръвта до органите, мускулите и други тъкани.

Проблеми с определени хормони могат да повлияят на това колко добре тялото използва инсулин. Хормоналните нарушения, които могат да причинят инсулинова резистентност, включват:

  • Синдром на Кушинг: Това състояние се появява вследствие на високо ниво на кортизол. Кортизолът, „хормонът на стреса“, е жизненоважен за регулиране на нивата на кръвната захар (като ги повишава) и превръщането на храната в енергия. Излишният кортизол може да противодейства на ефектите на инсулина, причинявайки инсулинова резистентност.
  • Акромегалия: Това е рядко, но сериозно състояние в резултат на високи нива на растежен хормон, които могат да причинят повишено производство на глюкоза и съответно инсулинова резистентност.
  • Хипотиреоидизъм: Това е състояние, което се характеризира с понижена функция на щитовидната жлеза е недостатъчно производство на тиреоиден хормон. Щитовидната жлеза играе голяма роля в регулирането на метаболизма. Производство на твърде малко хормони на щитовидната жлеза забавя метаболизма, включително метаболизма на глюкозата, което може да доведе до инсулинова резистентност.

5.3. Генетични заболявания, които причиняват инсулинова резистентност

Някои наследствени генетични заболявания (състояния, с които човек е роден) могат да причинят инсулинова резистентност по различни причини.

Има група от редки свързани състояния, описани като наследени тежки синдроми на инсулинова резистентност, които се считат за част от спектъра. Изброени от най-леките до най-тежките, тези синдроми включват:

  • Синдром на инсулинова резистентност тип А: При хора със синдром на инсулинова резистентност тип А, инсулиновата резистентност нарушава регулирането на кръвната захар и в крайна сметка води до диабет. Инсулиновата резистентност и други симптоми често не стават очевидни до пубертета или по-късно. Обикновено не е животозастрашаващо.
  • Синдром на Rabson-Mendenhall: Хората със синдром на Rabson-Mendenhall са необичайно малки преди раждането и засегнатите бебета не растат и не наддават на тегло с очакваната скорост. Хората със синдром на Rabson-Mendenhall развиват признаци и симптоми в началото на живота си и живеят до тийнейджърските или 20-те години. Смъртта обикновено е резултат от усложнения, свързани с диабета.
  • Синдром на Donohue: Хората със синдром на Donohue са необичайно малки преди раждането и засегнатите бебета не растат нормално. Допълнителни симптоми, които стават очевидни скоро след раждането, включват липса на мастна тъкан под кожата, загуба (атрофия) на мускулите и прекомерно окосмяване по тялото (хирзутизъм). Повечето деца с това състояние не оцеляват след 2-годишна възраст.

Други наследствени състояния, които причиняват инсулинова резистентност, включват:

  • Миотонична дистрофия: Това е форма на мускулна дистрофия, която засяга мускулите, очите и органите на ендокринната система, включително панкреаса. Мускулната инсулинова чувствителност е намалена с около 70% при хора с миотонична дистрофия, което води до инсулинова резистентност.
  • Синдром на Алстрьом (Alström): Това е рядко наследствено заболяване, което се характеризира с прогресивна загуба на зрение и слух, дилатативна кардиомиопатия, затлъстяване, диабет тип 2 и нисък ръст.
  • Синдром на Werner: Това е рядко прогресивно разстройство, което се характеризира с появата на необичайно ускорено стареене (прогерия). Той засяга много аспекти на тялото, включително необичайно производство на инсулин и резистентност към ефектите на инсулина.
  • Наследствена липодистрофия: Това е състояние, при което тялото не използва и не съхранява правилно мазнините. Основната причина за инсулинова резистентност при липодистрофия е, че излишната глюкоза не може да се съхранява в мастната тъкан.
Следва: Рискови фактори за инсулинова резистентност
Страници: 34567...19
4.3/5 6 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Инсулинова резистентност Инсулинова резистентност Нормално действие на инсулина Инсулинова резистентност Диабет тип 2 Симптоми на инсулинова резистентност Лечение на инсулинова резистентност Хранителен режим при инсулинова резистентност Гликемичен индекс Усложнения от нелекувана или неправилно контролирана инсулинова резистентност Превенция на инсулинова резистентност
1 от 11
Инсулинова резистентностИнсулинова резистентностНормално действие на инсулинаИнсулинова резистентностДиабет тип 2Симптоми на инсулинова резистентностЛечение на инсулинова резистентностХранителен режим при инсулинова резистентностГликемичен индексУсложнения от нелекувана или неправилно контролирана инсулинова резистентностПревенция на инсулинова резистентност

Коментари към Инсулинова резистентност

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инсулинова резистентност
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 14:07
    Коментирайте "Инсулинова резистентност"
За статията
последна редакция: 05 ное 2024г.
създадена на: 15 окт 2024г.
прочетена: 3609 пъти
Още за Инсулинова резистентност
  • Статии от "Лечения"
  • Хранене при Инсулинова резистентност
  • Статии от "Медицински изследвания"
  • Упражнения при Инсулинова резистентност
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival