- Какво представлява инсулиновата резистентност?
- Кой може да развие инсулинова резистентност?
- Как инсулиновата резистентност влияе на тялото?
- Каква е разликата между инсулиновата резистентност и диабета?
- Причини за инсулинова резистентност
- Рискови фактори за инсулинова резистентност
- Симптоми на инсулинова резистентност
- Изследвания при инсулинова резистентност
- Лечение на инсулинова резистентност
- Препоръки за начина на живот за контрол на инсулиновата резистентност
- Хранителен режим при инсулинова резистентност
- Упражнения при инсулинова резистентност
- Усложнения от нелекувана или неправилно контролирана инсулинова резистентност
- Прогноза при инсулинова резистентност
- Може ли да се предотврати инсулиновата резистентност?
4. Каква е разликата между инсулиновата резистентност и диабета?
Въпреки че инсулиновата резистентност и диабетът не са едно и също състояние, те са свързани и едното заболяване може да повлияе на другото. Инсулиновата резистентност често предшества диабет тип 2.
Инсулиновата резистентност и диабетът са тясно свързани. Но не всеки, който е резистентен към инсулин, има диабет и не всички хора с диабет са резистентни към инсулин.
И двете състояния са свързани със способността на тялото да произвежда или използва инсулин, ключов хормон, който позволява на глюкозата да навлезе в клетките на тялото от кръвния поток, за да се използва за енергия. Когато някой има преддиабет или диабет или развива инсулинова резистентност, тялото му не може правилно да произвежда или използва инсулин, както естествено би го направило.
Ако тялото трябва да отделя повече инсулин от обикновено, за да управлява адекватно нивата на кръвната захар, тогава има инсулинова резистентност.
Много хора са резистентни към инсулин, но нямат диабет.
С течение на времето инсулиновата резистентност може да доведе до преддиабет и, ако не бъде овладяна чрез промени в начина на живот (като диета, физическа активност и отслабване), може да доведе до диабет тип 2.
Развитието на преддиабет и диабет тип 2 възниква, когато тялото е толкова устойчиво на инсулин, че панкреасът вече не може да произвежда достатъчно инсулин, за да поддържа обичайните нива на кръвната захар, и клетките не реагират на инсулина, който тялото секретира.
Инсулиновата резистентност не води до диабет тип 1. При това автоимунно състояние имунната система на тялото е унищожила произвеждащите инсулин бета клетки на панкреаса и по този начин не се произвежда инсулин в тялото. Но хората с диабет тип 1 могат да станат резистентни към инсулин с течение на времето, което прави управлението на нивата на кръвната захар по-трудно.
Гестационният диабет е временна форма на диабет, която може да възникне по време на бременност. Причинява се от инсулинова резистентност, която се дължи на хормоните, произвеждани от плацентата. Гестационният диабет изчезва след раждането.
Често се използва кръвен тест, наречен гликиран хемоглобин (A1c), за диагностициране на диабет. Показва средното ниво на кръвна захар за последните три месеца. Като цяло:
- Ниво на A1c под 5,7% се счита за нормално.
- Ниво на A1c между 5,7% и 6,4% се счита за предиабет.
- Ниво на A1c от 6,5% или по-високо при две отделни изследвания показва диабет тип 2.
Хората с диабет тип 1 обикновено имат много висок A1с и много високи нива на кръвната захар при поставяне на диагнозата, тъй като техният панкреас произвежда много малко или никакъв инсулин.
Коментари към Инсулинова резистентност