- Какво представлява затлъстяването?
- Кои са механизмите за регулиране на енергийния баланс, обмяната и апетита?
- Кои са видовете мастна тъкан и каква е тяхната функция в организма?
- Какви видове затлъстяване има?
- Каква е честотата на затлъстяването и наднорменото тегло?
- Кои причини водят до затлъстяване?
- Рискови фактори за развитие на затлъстяване
- Как се диагностицира затлъстяването при деца и възрастни?
- Лечение при затлъстяване
- Какви са здравните рискове, свързани със затлъстяването?
- До какви усложнения води затлъстяването в областта на корема?
7. Рискови фактори за развитие на затлъстяване
За развитието на наднормено тегло и затлъстяване допринасят многобройни рискови фактори, като колкото по-голям брой от тях въздейства върху съответния пациент, толкова по-голям е рискът от наддаване на тегло.
Срещу голяма част от рисковите фактори може да се противодейства активно чрез промени в храненето и увеличаване на физическата активност.
7.1. Генетичен фактор
Затлъстяването има тенденция да се предава в семейството. Ако е налична фамилна анамнеза, тоест един или двамата родители са с наднормено тегло, рискът от затлъстяване се увеличава. Това не е само поради генетичния фактор, но и защото членовете на семейството са склонни да споделят сходни навици за хранене и активност.
Макар генетичният фактор да не е коригируем и контролориум, срещу него може да се противодейства с правилен хранителен режим и подходяща двигателна активност.
7.2. Възраст
Затлъстяването може да се появи във всяка възраст, дори и при малки деца. Но с напредване на възрастта, хормоналните промени и по-малко активния начин на живот се увеличава рискът от наднормено тегло. В допълнение, количеството на мускулите в тялото има тенденцията да намалява с възрастта, което води до забавяне на метаболизма.
Тези промени също така намаляват калорийните нужди и може да бъде по-трудно да се контролира дневният енергиен внос. Ако човек не контролира съзнателно какво яде и не стане по-активен с напредване на възрастта, най-вероятно ще наддаде на тегло.
7.3. Нездравословно хранене
Нездравословното хранене включва хранителен режим с високо съдържание на калории, висококалорични напитки и големи порции, силно ограничена консумация на пресни плодове и зеленчуци, готвени храни, варива и други и значително допринася за повишаване на теглото.
Нездравословното, небалансирано и непълноценно хранене е в основата на затлъстяването при съвременния човек, като редица допълнителни рискови фактори съдействат за бързото натрупване на излишните килограми и неравностойната борба с тях.
7.4. Намалена физическа активност
При заседнал начин на живот с намалена до липсваща физическа активност се приемат повече калории на ден, отколкото се изгарят чрез рутинните ежедневни дейности, което води до положителен енергиен баланс и дори минималното му превишаване улеснява натрупването на килограми с течение на времето.
Повишаването на двигателната активност, независимо под каква форма (упражнения, бягане, спорт) в комбинация с някои подобрения в хранителния режим са ключовите елементи за редукция на теглото при почти всички пациенти.
7.5. Медицински проблеми
При някои хора затлъстяването може да бъде резултат от медицинска причина, като например болести на щитовидната жлеза, синдром на Prader-Willi, синдром на Къшинг и други състояния. Медицински проблеми, като артрит, също могат да доведат до намалена активност, която може да причини увеличаване на теглото.
Подлежащ захарен диабет тип 2, метаболитен синдром, хормонален дисбаланс с различна етиология сами по себе си могат да провокират допълнително наддаване на тегло, а много често назначената терапия за тяхното овладяване също допринася за развитието на затлъстяване.
Сред лекарствата, за които се предполага висок риск от натрупване на тегло при продължителен прием, се включват кортикостероиди, хормонални препарати (женски полови хормони), антидепресанти, антиепилептични средства, антипсихотични лекарства, бета-блокери, лекарства за лечение на диабет и други.
7.6. Други рискови фактори
Редица други фактори допринасят за натрупването на излишно тегло или затрудняват борбата с неговата редукция, като някои от тях подлежат на контрол и противодействие, докато други спадат към неконтролируемите.
Сред другите рискови фактори, допринасящи за затлъстяване, се включват:
- социални и икономически фактори: проучвания са направили връзка между социалните и икономически фактори и наднорменото тегло. Например, избягването на затлъстяването е трудно, ако човек няма средства за закупуване на по-здравословни храни
- отказ от тютюнопушене: отказът от тютюнопушенето често е свързан с увеличаване на теглото. При някои хора това може да доведе до драстично наддаване на тегло с развитие на затлъстяване. В дългосрочен план отказването на цигарите се асоциира с по-голяма полза за здравето
- липса на сън: липсата на достатъчно сън, но също и прекалено много сън може да доведе до промени в нивото на хормоните, които повишават апетита. Също така може да се увеличи желанието за консумация на храни с високо съдържание на калории и въглехидрати, които могат да допринесат за повишаване на теглото
- бременност: по време на бременността теглото на жената се увеличава, като при много жени увеличението е далеч над препоръчителните 10 до 14 килограма. Натрупването на много излишни килограми по време на бременността се асоциира с по-висок риск от задържането им след раждането и необходимост от повече време, постоянство и усилия за тяхната редукция
Коментари към Затлъстяване