- Какво представлява бременността?
- Какви са симптомите и първите признаци при бременност?
- Бременност по седмици и месеци
- Как да определя термина си на раждане?
- Тютюнопушене и бременност
- Пътуване и бременност
- Алкохол и бременност
- Профилактични прегледи по време на бременността
- Фетална морфология по време на бременността
- Какво представлява биохимичният скрининг при бременните?
- Отоци по краката през бременността
- Отрицателен резус фактор и бременност
- Кожни промени по време на бременността
2. Какви са симптомите и първите признаци при бременност?
При всяка жена симптомите на ранна бременност са различни и бъдещата майка има индивидуални усещания, но все пак има някои общи ранни признаци, които се проявяват в различна степен при всяка бременна.
След оплождането на яйцеклетката и оформянето на зародиша в тялото на жената настъпват промени, както във функционирането на органите, така и в емоционалното състояние. Жените, които обичайно имат добре изразени симптоми на предменструален синдром, може да не обърнат внимание на тези признаци, във връзка с идентичното им протичане.
При някои жени проявите са налице още преди закъснението на цикъла, докато при други се проявяват значително по-късно, като важна особеност е, че всяка бременност е различна, при всяка жена с всяка отделна бременност се проявява различна палитра от симптоми. При някои жени единственият признак на бременност е липсата на менструация и нарастващият корем.
В допълнение, както закъснението на месечния цикъл, така и много от характерните за ранна бременност прояви, могат да са признаци на други състояния или заболявания, поради което се препоръчва ранно посещение на специалист.
2.1. Закъснение или липса на менструация
Закъснялата или липсваща менструация е признак, който прави обикновено най-голямо впечатление на всяка жена, особено ако има редовна менструация. Често това е основният белег на настъпила бременност и главната причина за извършване на домашен тест за бременност и посещение на акушер-гинеколог.
Въпреки високата си точност, резултатите от домашните тестове за бременност следва да бъдат подкрепени от преглед от специалист, който да потвърди или отхвърли останалите възможни причини за липсата на менструация или аменорея, както и да потвърди или отхвърли настъпилата бременност.
2.2. Усещане за слабост, замаяност и отпадналост
Слабост, отпадналост и замайване се наблюдават при много от бременните, проявени в различна степен, като се дължат на промените, които настъпват в кръвообращението на бременната във връзка с нарастване на матката, както и на резките промени в нивата на кръвната захар със склонност към хипогликемия на гладно.
Усещане за слабост, световъртеж и отпадналост може да се проявят при физическо натоварване, като например бързо ходене, изкачване на стълби, при рязко ставане от седнало положение, но могат да възникнат и без провокация, спонтанно.
2.3. Подуване, повишена чувствителност или болезненост на гърдите
Тъканите на млечните жлези по време на бременността са особено чувствителни към повишението на нивото на естроген, прогестерон и човешки хорион-гонадотропин (хормон на бременността).
При някои жени повишена чувствителност на гърдите и болезненост в областта се наблюдава и по време на менструация.
Причината гърдите да стават подути и болезнени, а зърната на гърдите по-чувствителни, са промените, които настъпват в тях под действие на хормоните още в периода на ранната бременност и които подготвят организма на бременната и млечните жлези за предстоящото кърмене. Често заедно със закъснението на менструалния цикъл, това е един от първите признаци за настъпила бременност.
2.4. Гадене
Сутрешното гадене се проявява като симптом при над две трети от бременните четири до осем седмици след зачеването. При някои от жените този симптом може да се прояви, дори две седмици след деня на зачеването, като интензивността му варира от леко гадене до силно, постоянно гадене, съпроводено с повръщане.
Гаденето по време на бременността може да се появи по всяко време на денонощието, като невинаги е придружено от повръщане. Гаденето може да се провокира от определена миризма или от приема на определени храни и напитки, като сред най-честите провокатори са кафе, месни и млечни продукти, пикантни храни, полуфабрикати, а в някои случаи може да се провокира от доскоро любими на жената хранителни продукти.
Заедно с липсата на менструация това е сред най-популярните и най-често срещани симптоми на ранната бременност.
Обикновено отшумява след навлизане във втория триместър, но при някои жени може да персистира до самото раждане.
2.5. Спазми
В ранните периоди на бременността (още в първите няколко седмици) при залавянето на зародиша за маточната стена и подготвяне на матката за разтягане, бременната жена може да чувства лека болезненост и спазми ниско в коремната област, подобни на тази преди или по време на менструация.
Това усещане за болезненост на корема и спазми е характерно за началото на бременността, когато матката се разпъва постепенно, за да направи място на ембриона, който ще се развива в нея в следващите месеци до края на бременността.
2.6. Леко вагинално кървене (зацапване)
Много жени възприемат лекото кървенисто течение с кървенето при менструация и това може да доведе до забавяне на диагностицирането на наличната бременност.
Зацапването обикновено продължава един или два дни, като се наблюдава при приблизително една четвърт от жените.
Леко вагинално кървене под формата на розово или кафеникаво зацапване може да се наблюдава в момента на имплантацията, тогава, когато оплодената яйцеклетка се захваща за маточната стена, което обикновено става около седми до десети ден след оплождането на яйцеклетката, което пък съвпада с периода на очакваната менструация при някои от жените.
Зацапването обаче може да се дължи и на други причини, като менструация, прием на някои лекарствени продукти, овулация, нараняване на половите органи след полов контакт, гинекологично заболяване и други.
2.7. Чувство на умора
Повишеното производство на прогестерон, който потиска централната нервна система, е една от основните причини за поява на внезапно чувство на умора при част от бременните жени. Други причини за умората могат да бъдат също сутрешното гадене, честото уриниране, включително и през нощта.
Причина за появата на необичайна отпадналост по време на ранната бременност може да бъде и емоционалната нестабилност на бременната, която се дължи на хормоналните колебания в нейния организъм.
Тези симптоми на отпадналост и умора може да се наблюдават и при други състояния, като стрес, грип, физическа умора, предменструален синдром и други и следва да не се тълкуват еднозначно.
2.8. Потъмняване на зърната на гърдите
Под действие на повишеното ниво на хормоните по време на бременността се натрупва повече меланин (кафяв пигмент) в клетките на зърната на гърдите, което може да стане причина за тяхното потъмняване при една част от жените още в ранните етапи на бременността.
Жените с по-тъмен цвят на кожата по-трудно могат да забележат потъмняване на зърната на гърдите или да установят промените в цвета на по-късен етап от бременността.
2.9. Промени в настроението
Честите промени в настроението са изключително неспецифичен белег за ранна бременност, тъй като могат да се дължат на многобройни причини, включително и особености на характера при отделните жени.
Често подобни промени стават по-интензивни в периода около менструалния цикъл.
Промените в настроението могат да се сменят в двете крайности за изключително кратко време, варирайки от чувство на щастие и безгрижност до внезапна тревожност, плач, депресия.
2.10. Усещане за подуване на корема
Увеличеното ниво на прогестерон по време на бременността забавя функцията на храносмилателната система на жената.
Това води до усещане за подуване на корема, подобно на чувството, което някои жени имат точно преди менструация, карайки жените да се чувстват подпухнали.
Подуването на корема в ранна бременност се наблюдава при значителен процент от жените, като обикновено в ранните сутрешни часове е едва забележимо или липсва, а в късните часове от деня е добре проявено.
2.11. По-често уриниране
След забременяването в организма на жената настъпват редица промени, които водят до повишаване на скоростта на потока кръв, която преминава през бъбреците, причинявайки по-бързото пълнене на пикочния мехур и съответно честите позиви за уриниране при бременната жена.
Този симптом може да започне към шестата седмица на бременността. Честото уриниране продължава или се засилва с напредване на бременността поради допълнителното притискане на пикочния мехур от растящото бебе в матката и може да стане причина за нарушения на съня, невъзможност за планиране на по-дълги разходки и известен дискомфорт.
2.12. Болки в кръста
Болките ниско в кръста се появяват още в периода на ранната бременност, като при някои от бременните е възможно болките в кръста да продължат през цялата бременност. Дължат се на комплексни причини, като обикновено се облекчават след почивка и при правилна позиция на тялото.
Допълнителни провокатори на болките в кръста могат да бъдат неудобни дрехи, обувки на високи токчета, продължителна или тежка физическа дейност, неправилна позиция на тялото, продължителна седнала или изправена позиция и други.
2.13. Промяна в апетита
Промяната в апетита е честа проява на ранна бременност, като може да се наблюдава повишен апетит към определени храни, желание за консумация на храни, които до този момент жената не е опитвала или не е харесвала, както и отвращение от някои от любимите продукти.
При част от жените апетитът се повишава, докато при други се редуцира, като провокатор за това може да бъде обостреното обоняние и непоносимостта към определени аромати, което донякъде се обяснява с бързото покачване на нивата на естроген в организма на жената. Понякога заради намаления апетит, главоболието, гаденето и повръщането някои от бременните намаляват теглото си в ранните месеци от бременността.
Промяната в апетита може да се дължи на различни от настъпила бременност причини, като нискокалорична диета, депресия, нередовно хранене, физическа и психическа преумора или заболяване и следва да не се тълкува еднозначно.
2.14. Главоболие
Повишеното ниво на хормоните и увеличаването на кръвния обем е причина за леките пристъпи на главоболие в първите няколко седмици на бременността при някои от жените. С времето организмът на бременната се адаптира към тези промени и главоболието обикновено отшумява.
В редки случаи силното главоболие може да стане причина за поява на гадене, дори повръщане.
Този симптом, разбира се, не е специфичен за бременността, тъй като той може да се наблюдава и при преумора, стрес, предстояща менструация, грип (настинка) и друго заболяване, а при жени с подлежаща мигрена често настъпва обостряне на мигрената в резултат от промените, свързани с бременността.
2.15. Запек
Запек се описва при около половината от бременните жени, като обикновено се дължи на хормоналните промени в организма на жената, забавянето на метаболизма и храносмилането, а в някои случаи и от промените в храненето, обездвижването (при необходимост от постелен режим).
С напредване срока на бременността констипацията се задълбочава във връзка с нарастващите размери на плода и притискане на органите на храносмилателната система, като за превенция на тежък запек се препоръчва прием на достатъчно течности, богата на фибри храна и регулярна двигателна активност.
Коментари към Бременност
Futurehealth
Благодаря за подробната и задълбочена информация по темата!
Радваме се, че можем да Ви бъдем полезни.
Благодаря за подробната и задълбочена информация по темата!
Марта
Здравейте, имам въпрос по повод тази част от статията: "До към 12-та гестационна седмица е най-висок рискът от загуба на бебето. В този период не се препоръчват пътувания при жени, които имат риск от загуба на бебето (имат контракции или кървене) или предишен спонтанен аборт". Имам един спонтанен аборт и ме интересува защо не се препоръчва бременните в първи триместър да пътуват? Каква е причината за това? Как може да навреди и как точно влияе? Ще се радвам на отговор на този въпрос. Весели празници!
Ако не съществуват идентифицирани усложнения или притеснения по време на бременността, като цяло е безопасно да се пътува.
Някои жени предпочитат да не пътуват през първите 12 месеца от бременността поради гаденето и чувството на умора по време на този ранен етап. Рискът от спонтанен аборт е по-висок през първите три месеца, а наличието на спонтанен аборт преди това или усложнения на бременността увеличава този риск.
Ако имате някакви притеснения, най-добре е да се консултирате с лекуващия си акушер-гинеколог, тъй като той е най-добре запознат с Вашето състояние.
Здравейте, имам въпрос по повод тази част от статията: "До към 12-та гестационна седмица е най-висок рискът от загуба на бебето. В този период не се препоръчват пътувания при жени, които имат риск от загуба на бебето (имат контракции или кървене) или предишен спонтанен аборт". Имам един спонтанен аборт и ме интересува защо не се препоръчва бременните в първи триместър да пътуват? Каква е причината за това? Как може да навреди и как точно влияе? Ще се радвам на отговор на този въпрос. Весели празници!
Po tazi logika ako sum zabremenqla na 8 april ne bi trqbvalo termina mi da e na 30 dekemvri ili az gresha ili genekolojkata mi ne trqbva li termina da mi kam nachaloto ili sredata na qnuari
Панайотова
Не е по съдържанието, но все пак, моля оправете си статията - множественото число на "някой" е "някоИ".
Благодарим Ви за сигнала и бдителността! Грешките ще бъдат коригирани.
Не е по съдържанието, но все пак, моля оправете си статията - множественото число на "някой" е "някоИ".