- Какво представлява бременността?
- Какви са симптомите и първите признаци при бременност?
- Бременност по седмици и месеци
- Как да определя термина си на раждане?
- Тютюнопушене и бременност
- Пътуване и бременност
- Алкохол и бременност
- Профилактични прегледи по време на бременността
- Фетална морфология по време на бременността
- Какво представлява биохимичният скрининг при бременните?
- Отоци по краката през бременността
- Отрицателен резус фактор и бременност
- Кожни промени по време на бременността
7. Алкохол и бременност
Всичко, което консумира бременната жена, включително и алкохол, попада в кръвообращението и достига до растящия плод.
Някои по-толерантни специалисти не отричат употребата на малки количества алкохол през бременността, докато други категорично забраняват на бременната да консумира подобни напитки, тъй като липсват точни данни за количествените ефекти върху плода.
Алкохолът пречи на способността на плода да получава достатъчно кислород и хранителни вещества за нормалното развитие на клетките в мозъка и други органи на тялото.
Изследванията показват, че развитието на плода има много малка толерантност към алкохола и децата, родени от майки, които пият по време на бременността, могат да имат сериозни проблеми, както в неонаталния период, така и в много по-късен план.
7.1. Рискове при прием на алкохол по време на бременност
Алкохолът оказва вредно въздействие върху развитието на мозъка на плода в зависимост от дозата и срока, в който се приема по време на бременността. При прием на алкохол в първите три месеца на бременността се допуска тератогенен ефект върху плода и увреждане в оформянето на различни органи.
Прекомерните количества алкохол могат да нанесат различни по вид и степен увреждания на нервната система на плода.
Въздействието на алкохола върху съзряването на мозъка в края на бременността (третия триместър) може да обуслови интелектуални смущения при децата, когнитивни и поведенчески нарушения, които обикновено се изявяват в по-късен етап.
Инцидентна, еднократна консумация на по-малко от 40 милилитра вероятно няма да навреди, но ежеседмичният прием на алкохол, включително и слабоалкохолни напитки, може да провокира различни по вид и тежест увреждания:
- рискове за бременността: прекомерната консумация на алкохол може да провокира проблеми с бременността, като спонтанен аборт, различни патологии на бременността, преждевременно раждане, дори може да се увеличи риска от мъртвораждане
- рискове за плода и новороденото: малък размер и ниско тегло при раждането, забавено развитие, деформирани ребра и гръдна кост, скелетни аномалии, изкривявания на гръбначния стълб и луксация на тазобедрената става, извити, ципести или липсващи пръсти на ръцете или краката, ограничено движение на ставите, микроцефалия, лицеви аномалии, допълнителна кожна гънка между очите и основата на носа, плоска или липсваща бразда между носа и горната устна, цепка на устата, органни увреди, дефекти на сърцето, генитални малформации, бъбречни и пикочо-полови дефекти, увреждания на централната нервна система, когнитивни увреждания
- дългосрочни рискове: след проведени проучвания в областта се счита, че съществуват фини ефекти на алкохола върху плода при умерена и малка употреба на алкохол по време на бременност, които се проявяват в по-късен етап. Това може да включва поведенчески и когнитивни проблеми при децата, изложени на умерена употреба на алкохол по време на бременност, включително и нарушения на вниманието, проблеми с паметта, хиперактивност, импулсивност, лоши социални и комуникативни умения, психиатрични проблеми (включително и разстройства на настроението), нарушена фина моторика на пръстите и други
7.2. Фетален алкохолен синдром
Феталният алкохолен синдром е обощен модел на психическите и физическите дефекти, които се развиват при някои бебета вследствие на прекомерна консумация на алкохол по време на бременност, като липсва дефиниция за точните количества алкохол, които се считат за вредни и опасни за плода.
Феталният алкохолен синдром е много сериозен проблем. Тези ефекти на алкохола върху плода не са временни, те могат да доведат до физическа и емоционална увреда за цял живот. В зависимост от количеството на алкохола, което приема бременната, както и срока на бременността, уврежданията на бебето могат да варират от леки затруднения в обучението до тежки вродени дефекти:
- вредни количества алкохол: смята се, че дози под 40 милилитра чист алкохол дневно нямат доказан вреден ефект върху плода, въпреки което ежедневната консумация на алкохолни напитки от бременни жени не бива да се толерира. Като цяло е препоръчително да се избягва консумацията на алкохол не само по време на бременността, но и при нейното планиране. Рискът за развитие на фетален алкохолен синдром се увеличава при ежедневна консумация на повече от 80 милилитра чист алкохол, но дори и двойно по-ниски количества дневно могат да нарушат феталния растеж. Повечето неблагоприятни ефекти на алкохола върху плода показват прагова зависимост от дозата, като е доказана е пряката връзка между тежката злоупотреба с алкохол и неблагоприятния изход за плода
- характерни прояви на фетален алкохолен синдром: феталният алкохолен синдром е една от най-честите известни причини за изоставане в умственото развитие и е единствената причина, която е напълно предотвратима. Бебета с фетален алкохолен синдром са необичайно малки при раждането си и обикновено не наваксват в растежа. Те имат характерни черти на лицето, включително малки очи, тънка горна устна и гладка кожа на нормалното място на браздата между носа и горната устна. Техните органи, особено сърцето, не са формирани правилно и често имат различни дефекти. Повечето от тях имат някаква степен на умствена изостаналост. Много от тях имат лоша координация, намалена концентрация на вниманието, емоционални и поведенчески проблеми и изискват специални грижи
Полезна и подробна информация може да намерите на:
Коментари към Бременност
Futurehealth
Благодаря за подробната и задълбочена информация по темата!
Радваме се, че можем да Ви бъдем полезни.
Благодаря за подробната и задълбочена информация по темата!
Марта
Здравейте, имам въпрос по повод тази част от статията: "До към 12-та гестационна седмица е най-висок рискът от загуба на бебето. В този период не се препоръчват пътувания при жени, които имат риск от загуба на бебето (имат контракции или кървене) или предишен спонтанен аборт". Имам един спонтанен аборт и ме интересува защо не се препоръчва бременните в първи триместър да пътуват? Каква е причината за това? Как може да навреди и как точно влияе? Ще се радвам на отговор на този въпрос. Весели празници!
Ако не съществуват идентифицирани усложнения или притеснения по време на бременността, като цяло е безопасно да се пътува.
Някои жени предпочитат да не пътуват през първите 12 месеца от бременността поради гаденето и чувството на умора по време на този ранен етап. Рискът от спонтанен аборт е по-висок през първите три месеца, а наличието на спонтанен аборт преди това или усложнения на бременността увеличава този риск.
Ако имате някакви притеснения, най-добре е да се консултирате с лекуващия си акушер-гинеколог, тъй като той е най-добре запознат с Вашето състояние.
Здравейте, имам въпрос по повод тази част от статията: "До към 12-та гестационна седмица е най-висок рискът от загуба на бебето. В този период не се препоръчват пътувания при жени, които имат риск от загуба на бебето (имат контракции или кървене) или предишен спонтанен аборт". Имам един спонтанен аборт и ме интересува защо не се препоръчва бременните в първи триместър да пътуват? Каква е причината за това? Как може да навреди и как точно влияе? Ще се радвам на отговор на този въпрос. Весели празници!
Po tazi logika ako sum zabremenqla na 8 april ne bi trqbvalo termina mi da e na 30 dekemvri ili az gresha ili genekolojkata mi ne trqbva li termina da mi kam nachaloto ili sredata na qnuari
Панайотова
Не е по съдържанието, но все пак, моля оправете си статията - множественото число на "някой" е "някоИ".
Благодарим Ви за сигнала и бдителността! Грешките ще бъдат коригирани.
Не е по съдържанието, но все пак, моля оправете си статията - множественото число на "някой" е "някоИ".