- Какво представлява бременността?
- Какви са симптомите и първите признаци при бременност?
- Бременност по седмици и месеци
- Как да определя термина си на раждане?
- Тютюнопушене и бременност
- Пътуване и бременност
- Алкохол и бременност
- Профилактични прегледи по време на бременността
- Фетална морфология по време на бременността
- Какво представлява биохимичният скрининг при бременните?
- Отоци по краката през бременността
- Отрицателен резус фактор и бременност
- Кожни промени по време на бременността
13. Кожни промени по време на бременността
Промените в нивата на хормоните в тялото, както и промените в кръвообращението и имунната система, могат да имат ефект върху кожата, проявявайки се под формата на пигментации, петна или пъпки по лицето и тялото, разширени вени, сърбеж, повишена чувствителност, стрии и други.
Някои от тях изчезват скоро след раждането, други могат да се задържат по-дълго време, а трети персистират.
13.1. Вредни ли са кожните промени по време на бременност?
Често срещаните кожни промени по време на бременност се считат за напълно безвредни както за бременната жена, така и за растящия плод, като обикновено се явяват външна проява на многобройните промени, случващи се в организма на бременната жена през различните периоди от бременността.
Въпреки това при наличие на възпалителни промени по кожата, обрив, мехури, болезненост, сърбеж, които продължават повече от няколко дни или се влошават се препоръчва консултация с наблюдаващия лекар, а при необходимост и консултация със специалист (дерматолог).
Консултация с дерматолог или ендокринолог може да е необходима при някои случаи, в които кожните промени не са в резултат от наличната бременност, а се дължат на други промени, увреждания или подлежащи заболявания, алергии и други.
13.2. Защо кожата ми е по-тъмна от обикновено?
Потъмняване на определени области на кожата при някои жени може да бъде един от първите признаци на бременност, при други се наблюдава с напредване на бременността, а при трети може и да липсват подобни изменения. При жените с по-тъмна кожа тези промени са по-лесно видими, като могат да включват:
- потъмняване на зърната и ареолите: при много от бременните жени зърната и ареолите потъмняват, особено с напредването на бременността
- потъмняване на бенки и лунички: налични бенки и лунички могат да потъмнеят прекалено, а при жените с мургава кожа областта около пъпа, мишниците и вътрешната част на бедрата могат също да потъмнеят
- петна по лицето: кафяви петна на челото, бузите и шията са известни като хлоазма, мелазма или "маска" на бременността. Хлоазмата е причинена от прекомерно производство на меланин, хормон, който предпазва кожата от ултравиолетовата светлина. Това състояние е често срещано и обикновено изчезва в рамките на около три месеца след раждането. Въпреки това, една на всеки десет майки открива, че петната продължават да съществуват и могат да се влошат от използване на хормонални контрацептиви след бременността
13.3. Каква е тъмната линия, вървяща нагоре от средата на корема?
Вертикалната тъмна линия, която се наблюдава по хода на центъра на корема при много от бременните жени, се нарича линеа нигра (linea nigra или черна линия). Тя може да бъде до един сантиметър широка, а понякога пресича пъпа и има тенденция да се появява около втория триместър.
Състоянието е честа, но не е задължителна находка при бременните жени.
Линеа нигра е причинена от пигментация на кожата отново поради хормонални промени. Линията изчезва няколко месеца след раждането.
13.4. Наистина ли жената "разцъфва" по време на бременност?
Теорията за сияйния вид и разцъфване на красотата на жената по време на бременност действително е вярна, като една от основните причини за това са хормоналните промени, задръжката на течности и допълнителната циркулираща кръв, които допринасят за изглаждане на кожата на лицето.
Кожата изглежда гладка, фините линии и малки бръчки се маскират, лицето придобива розовеещо сияние.
Основният недостатък е, че при прекомерна задръжка на тялото е възможно подпухване на лицето и клепачите, по-голяма видимост на налични петна, като тези недостатъци отшумяват обикновено в рамките на няколко месеца след раждането.
13.5. Защо имам червени вени по бузите?
Допълнителната циркулираща в тялото кръв, която оказва налягане върху капилярите, както и по-високите нива на хормона естроген са двете основни причини, поради които може да получите спукани капиляри. Те ще изчезнат в рамките на няколко месеца след раждането, след като нивото на хормоните и водно-електролитният баланс се нормализират.
Спуканите или наричани още паякообразни капиляри са напълно безвредни и са често срещани по време на бременност, особено при жени, които са предразположени към тях. При тяхната поява е необходимо подобряване на грижите за кожата и предпазване от крайни температури (излагане на студ или горещина).
13.6. Защо имам разширени вени?
Разширените вени са честа находка при бременните жени, като се проявяват под формата на обемисти, синкави на цвят вени, засягащи обикновено краката в резултат от компенсаторно допълнителния приток на кръв, наличието на предпоставки за венозен застой и хормоналните промени.
Разширените вени не са само козметичен проблем, а могат да провокират сериозен дискомфорт, болезненост, тежест в областта на краката, поради което се препоръчва ранна превенция, особено при жени, предразположени и с позитивна фамилна анамнеза за разширени вени.
Необходимо е избягване на продължителни периоди в седнала или изправена позиция, чести почивки с повдигане на краката, прием на достатъчно течност, редовни физически упражнения (заседналият начин на живот е рисков фактор), както и избягване на прекомерно наддаване на тегло през бременността.
13.7. Защо имам петна?
По-високите нива на хормони стимулират производството на себум, който поддържа кожата мека и еластична, но твърде много себум може да причини запушване на порите, което води до мазна кожа, склонност към поява на акне и петна. При някои жени промените настъпват с установяване на бременността, докато при други се наблюдават около третия триместър.
За профилактика на акне се препоръчва внимателно и щателно почистване на кожата с подходящи средства, избягване използването на грим и предпазване на кожата от лошите атмосферни влияния.
При наличие на подлежащо акне преди забременяване е възможно подобряването му в началните периоди на бременността и прогресивно влошаване към последните месеци.
Подлежаща розацея също може да се влоши през бременността, предизвиквайки перманентно зачервяване на кожата, особено в областта на бузите, носа и брадичката. Счита се, че възможни иницииращи фактори за влошаването на розацеята са неблагоприятните атмосферни условия, слънчевата светлина, пикантни храни, но също и промените в хормоналния фон.
13.8. Защо имам стрии?
Бременността причинява опъване и разтягане на кожата повече, отколкото обикновено, особено в последния триместър. По-високите нива на хормони също нарушават протеиновия баланс на кожата, което я прави допълнително по-тънка, чувствителна и податлива към разтягане, което от своя страна предразполага към поява на стрии.
Възможна е поява на стрии под формата на розови или червеникави ивици в областта около гърдите, корема или бедрата с напредване на бременността, както и при прекомерно наддаване на килограми в хода на бременността.
За намаляване на риска от поява, както и тежестта на стриите, се препоръчва плавно и оптимално наддаване на килограми, редовно използване на подходяща козметика, главно масла и лосиони, богати на витамин Е, алфа-хидрокси киселини и полезни мазнини още от първите месеци до няколко месеца след раждането.
13.9. Защо кожата ми по-чувствителна от нормалното?
Промененият хормонален фон, повишеният приток на кръв към кожата, както и склонността към задръжка на течности, може да доведе до повишена чувствителност на кожата. Сапуни, перилни препарати и други продукти, използвани рутинно преди забременяване, могат внезапно да предизвикат възпаление и раздразнение на кожата.
Допълнително през бременността кожата става по-чувствителна и към слънчевите лъчи и съответно показва по-висока склонност към изгаряне.
Подлежащи кожни заболявания, налични преди забременяване, могат да се подобрят или влошат поради промени в начина на функциониране на имунната система.
Така например подлежащ псориазис или себореен дерматит показват склонност към подобрение на симптомите през бременността, а някои форми на екзема и лупус показват тенденция към влошаване на симптоматиката, като причините за това са в промените в имунната активност.
13.10. Защо кожата ми ме сърби?
Появата на сърбеж е често срещана по време на бременност, като около една от всеки пет жени съобщава за появата на този симптом, без наличие на патологии, отклонения и заболявания, които могат да го провокират. Това може да се дължи на повишеното кръвоснабдяване на кожата или разтягането на кожата при нарастването на плода.
Възможни състояния, водещи до сърбеж по време на бременност, са:
- акушерска холестаза: при сравнително рядкото състояние, известно като акушерска холестаза, е налице силен сърбеж по цялото тяло, който може да бъде особено интензивен по дланите и стъпалата
- уртикария: уртикарията е често срещана по време на бременност и може да засегне както определена област от тялото, така и цялото тяло. Уртиките са повдигнати, подути участъци по кожата, които са силно сърбящи и са причинени от производството на хистамин от тялото в отговор на тригер, като например промени в температурата. Те могат да се появят на всяка част от тялото и могат да се появят и изчезнат за няколко часа до няколко дни
- атопична ерупция на бременността: проявява се под формата на червен и сърбящ обрив, който прилича на екзема
- полиморфна ерупция на бременността: сравнително рядко описвано състояние, протичащо под формата на червени и сърбящи подутини върху стриите
- гестационен пемфигоид: изключително рядък, сърбящ обрив с мехури, който обикновено се появява в областта на корема, най-вече около пъпа
Коментари към Бременност
Futurehealth
Благодаря за подробната и задълбочена информация по темата!
Радваме се, че можем да Ви бъдем полезни.
Благодаря за подробната и задълбочена информация по темата!
Марта
Здравейте, имам въпрос по повод тази част от статията: "До към 12-та гестационна седмица е най-висок рискът от загуба на бебето. В този период не се препоръчват пътувания при жени, които имат риск от загуба на бебето (имат контракции или кървене) или предишен спонтанен аборт". Имам един спонтанен аборт и ме интересува защо не се препоръчва бременните в първи триместър да пътуват? Каква е причината за това? Как може да навреди и как точно влияе? Ще се радвам на отговор на този въпрос. Весели празници!
Ако не съществуват идентифицирани усложнения или притеснения по време на бременността, като цяло е безопасно да се пътува.
Някои жени предпочитат да не пътуват през първите 12 месеца от бременността поради гаденето и чувството на умора по време на този ранен етап. Рискът от спонтанен аборт е по-висок през първите три месеца, а наличието на спонтанен аборт преди това или усложнения на бременността увеличава този риск.
Ако имате някакви притеснения, най-добре е да се консултирате с лекуващия си акушер-гинеколог, тъй като той е най-добре запознат с Вашето състояние.
Здравейте, имам въпрос по повод тази част от статията: "До към 12-та гестационна седмица е най-висок рискът от загуба на бебето. В този период не се препоръчват пътувания при жени, които имат риск от загуба на бебето (имат контракции или кървене) или предишен спонтанен аборт". Имам един спонтанен аборт и ме интересува защо не се препоръчва бременните в първи триместър да пътуват? Каква е причината за това? Как може да навреди и как точно влияе? Ще се радвам на отговор на този въпрос. Весели празници!
Po tazi logika ako sum zabremenqla na 8 april ne bi trqbvalo termina mi da e na 30 dekemvri ili az gresha ili genekolojkata mi ne trqbva li termina da mi kam nachaloto ili sredata na qnuari
Панайотова
Не е по съдържанието, но все пак, моля оправете си статията - множественото число на "някой" е "някоИ".
Благодарим Ви за сигнала и бдителността! Грешките ще бъдат коригирани.
Не е по съдържанието, но все пак, моля оправете си статията - множественото число на "някой" е "някоИ".