- Какво представлява акнето?
- Колко често се среща акне?
- Какви видове акне има?
- Какви са причините за акне и защо се появява?
- Какъв е патофизиологичният процес при акнето?
- Какви са симптомите и признаците на акне?
- Какво може да влоши акнето?
- Кои заболявания приличат на акне?
- Кога трябва да се потърси дерматолог при акне?
- Какви изследвания се правят при акне?
- Как да се грижите за кожа с акне?
- Има ли смисъл да пазите диета при акне?
- Какво е лечението на акне?
- Акне и слънце - митове и погрешни схващания
14. Акне и слънце - митове и погрешни схващания
Има много митове относно лечението на акне. Някои засегнати индивиди се интересуват колко ефективен е витамин В5 за акне, докато други смятат, че изключването на шоколада от хранителния режим може да облекчи обрива. Един от най-разпространените митове за лечение на акне включва слънцето.
Всеки има нужда от слънце, за да поддържа здравето си. Нашето тяло събира витамин D от слънцето, който е необходима есенциална субстанция за организма ни. Хората често препоръчват излагането на слънцето и като ефективно лечение на акне. Въпреки това, твърде много слънце може да бъде изключително вредно и дори може да доведе до нова поява на обрив, както и много други кожни проблеми.
Често срещан мит е, че експозицията на слънце е ефективно лечение на акне. Въпреки че е вярно, че малко количество слънце е добро за акнето и кожата като цяло, трябва да се има предвид, че всички ползи са много временни.
За съжаление в днешно време има голяма дезинформация за слънцето и ефекта, който може да окаже върху акнето.
Много хора с акне са на мнение, че излагането на слънце може да помогне за облекчаване на симптомите на това дискомфортно състояние, но за съжаление комбинацията от слънце и акне може да причини влошаване на обрива. Експозицията на слънце може да доведе до по-тежко състояние на акнето, особено при кожата, която е склонна към акне. Важно е да научите как се развива акнето, тъй като разбирането на акнето може да Ви помогне да намерите по-добри решения.
Продължителните слънчеви бани ще доведат до суха кожа (дехидратация), което от своя страна ще стимулира повишено производство от страна на мастните жлези, тъй като кожата ще се опита да коригира проблема. Това прекомерно производство на себум може да доведе до запушени пори и възпалени лезии (пъпки). Освен това, когато сте били изложени на слънце, ще трябва да бъдат премахнати повече мъртви клетки. Комбинацията от мъртви клетки и прекомерното количество произведен себум ще доведат до блокирани пори, които почти със сигурност ще влошат акнето и ще причинят повече лезии. Проблемът е, че може да отнеме време, за да се развие акнето, така че хората често не свързват експозицията на слънце с появата на акне, която могат да изпитат след няколко седмици след слънчеви бани.
В допълнение, прекомерното излагане на слънце ще предизвика възпаление, което не е необходимо да добавяте към акнето. Съществува също така голям шанс твърде много слънце да доведе до стареене на кожата и много други сериозни здравословни проблеми. И накрая, опасността от рак на кожата е съвсем реална, така че ако сте на слънце, предпазвайте се с дрехи и слънцезащитни продукти.
Откриването на подходящия слънцезащитен препарат за Вашия тип кожа може да отнеме известно време, но си струва усилията да се предотврати рак на кожата и преждевременно стареене на кожата. Опитайте да намерите oil-free (за да не блокират порите) слънцезащитни продукти с висок SPF (слънцезащитен фактор), който ще Ви предпази от UVA и UVB лъчи. Докато слънчево изгаряне няма да доведе до непосредствени проблеми с акнето, вероятно е няколко седмици след него засегнатите области да страдат от появата на акне.
Интервю със специалиста по кожни и венерически болести д-р Виолина Тодева, съдържащо полезна информация по темата, може да гледате тук:
» Слънцето и акнето - факти и реалност! - интервю с д-р Виолина Тодева, дерматолог
14.1. Слънцето причинява ли акне?
Въпреки че излагането на слънце не причинява директно акне, то може да влоши обрива при тези с податлива към акне кожа.
Прекаленото време на слънце може да изсуши кожата и да увеличи риска от развитие на меланом и други видове рак, така че е важно да се носят слънцезащитни продукти всеки път на открито.
14.2. Слънцето помага ли за акне?
Въпреки че акнето и пъпките могат да изглеждат по-добре след ден, прекаран на слънце, този ефект е само временен. Бронзовият ефект на UV лъчите на слънцето всъщност е изгаряне от първа степен, което може да влоши една от основните причини за образуване на акнеични лезии.
Често срещан и широко разпространен мит е, че излагането на слънце помага за лечение на акне. Прекаленото време, прекарано на слънце под пронизващата светлина на ултравиолетовите лъчи, може да изсуши кожата и компенсаторно да увеличи още повече производството на себум, което пък води до влошено акне.
Твърде много време на слънце всъщност оказва неблагоприятно въздействие върху акнето и може да направи лезиите (пъпките) по-болезнени и тежки от всякога. Тогава защо съществува този мит? Оказва се, че слънцето осигурява временно облекчение от пъпките, но в дългосрочен план може да направи вредите от акнето много по-големи.
Пъпките и червените белези могат да изглеждат по-малко забележими, когато кожата е с тен. Ултравиолетовите лъчи на слънцето намаляват растежа на бактериите, причиняващи акне, поради което пъпките могат да се изчистят временно. В действителност, P. acnes, една от бактериите, отговорни за акнето, е в състояние да произвежда големи количества вътреклетъчни порфирини, вещества, които - когато са изложени на слънчевите лъчи - претърпяват фотоактивиране, което помага да се убиват бактериите. Основаващо се на този принцип, на хората с резистентно акне се предлага лазерно лечение или фототерапия, тъй като светлинните или лазерните лъчи унищожават бактериите.
Въпреки това, слънцето може да има и противоположен ефект върху лицето. Топлината може да увеличи възпалението и да причини нова поява на обриви.
Нещо повече, прекарването на твърде много време на слънце означава, че пъпките могат да изчезнат, оставяйки след себе си тъмни белези и петна. Отвъд акнето, ултравиолетовата светлина също причинява увреждане на свободните радикали на кожата, което унищожава колагена и еластина, което води до бръчки. UV лъчите могат също да повредят ДНК на кожата, в резултат на което да се развие рак на кожата.
14.3. Защо кожата ми изглежда по-добре след един ден при продължително излагане на слънце?
Може да изглежда, че акнето се изчиства след часове, прекарани на слънце или в солариум, но реалността е, че тенът просто временно покрива зачервяването. Докато това ще накара някои дефекти да изчезнат за един ден или два, те ще се възвърнат по-болезнени и по-забележими, отколкото преди.
Пораженията от слънцето могат да причинят изтъняване и разрастване на кожата в различни области с течение на времето. Когато кожата се лющи, особено след слънчево изгаряне, тези излишни слоеве на кожата могат трудно да изчезнат. Тъй като бактериите Propionibacterium acnes и себумът се комбинират с мъртвите клетки на кожата, те могат да блокират порите и да причинят акнеични лезии.
Докато излагането на слънце изглежда изсушава себума на кожата ни, в дългосрочен план всъщност може да увеличи производството на мазнини. Това е особено забележимо при хора с мазна кожа, които са склонни към акне.Докато може да се загуби усещането за мазна кожа веднага след продължително излагане на слънце, се оказва, че себумът ще се възстанови десетократно няколко дни по-късно. Защо? UV лъчите от слънцето могат да повредят непоправимо кожата, което може да отслаби естествената бариера на кожата и да доведе до загуба на влага. След това кожата ще се опита да компенсира тази загубена влага, като произведе повече мазнина, което може да доведе до свръхпроизводство на себум в мастните жлези. Колкото повече себум, толкова по-вероятно е Вашите пори да се запушат.
14.4. Акне и чувствителност към слънцето
Акне и акнеподобните обриви в резултат на излагане на слънце могат да бъдат свързани с чувствителност към слънцето или могат да бъдат знак, че имате сериозно медицинско състояние, което изисква лечение.
Полиморфна светлинна ерупция (PLE)
Най-честата форма на слънчева алергия, полиморфната слънчева ерупция се диагностицира при около 90 % от всички пациенти със слънчева алергия. Кожата на тялото, която обикновено е покрита, може да реагира, когато е изложена на слънце. Това състояние, характеризиращо се със сърбящ, изгарящ обрив, е известно като полиморфна светлинна ерупция (PLE).
Изображение: DermNetNZ, CC BY 4.0, via Wikimedia Commons
Акне Майорка (Acne aestivalis)
За разлика от акне вулгарис, обривът при акне Майорка, характеризиращ се с червени, възпалени лезии, не е причинен от хормонални промени и бактерии, а от реакцията на кожата към горещото слънце и определени съставки, открити в продукти за грижа за кожата и слънцезащитни продукти. Акне Майорка е много подобно на полиморфната светлинна ерупция и може да е трудно да се направи разлика между двете.
Информация за слънчевата алергия може да прочетете тук:
14.5. Лечение на акне и чувствителност към слънцето
Има много лекарства за лечение на акне, които всъщност Ви излагат на риск от повишена чувствителност към слънцето. Препаратите за лечение на акне носят сериозно предупреждение за излагане на слънце - всъщност повишават чувствителността на кожата и могат да причинят сериозни изгаряния и други странични ефекти, като иритация, възпаление, промяна на цвета на кожата и др.
Изотретиноинът е пример за агресивно лекарство за лечение на акне, което при прием може да предизвика множество нежелани реакции, но освен това едно от най-често срещаните оплаквания за този медикамент е неговата склонност към изостряне на чувствителността към слънцето, причинявайки слънчеви изгаряния само за няколко минути, прекарани навън.
Освен перорални медикаменти, като изотретиноина, има локални лечения, които също повишават чувствителността към слънцето. Терапия с бензоил пероксид може да доведе до някои неприятни странични ефекти. При употреба на продукти с тази активна съставка се препоръчва избягване на прекалено излагане на слънце. Това е така, тъй като този вид медикаменти за акне изсушават себума, след това увеличават скоростта на клетъчен растеж и ексфолиация, оставяйки кожата уязвима на слънчевите UV лъчи, без възстановяване на нейната бариера на влажност.
Съществува ли лечение за акне без потенциално ужасни странични ефекти? Разбира се, но е важно винаги да се прилага слънцезащитно средство преди излизане навън, независимо от времето и сезона. Въпреки това, има лечения за акне, които са по-малко тежки за кожата, но също толкова ефективни при изчистване на обрива. Салициловата киселина например е естествен ексфолиатор и не изсушава кожата прекомерно.
14.6. Акне, слънце и превенция
Акнето, свързано с чувствителността към слънцето, лесно се контролира, като се избягват слънчевите лъчи по време на пиковата слънчева светлина между 10 и 16 часа. Защитата от слънце с некомедогенни продукти (тези, които не насърчават образуването на черни точки) или тези, които са специално предназначени за податлива към акне кожа, може да бъде безценна.
За да предпазите кожата от вредните ефекти на ултравиолетовото облъчване, е важно да използвате подходящ слънцезащитен фактор, да се уверите, че употребявате правилното количество слънцезащитен крем, да прилагате слънцезащитен продукт на всеки няколко часа, за да поддържате кожата си защитена, особено след къпане в морето / басейна, изпотяване и избърсване с хавлиена кърпа.
Повече информация за защитата от слънце може да прочетете тук:
Галерия
Полезни връзки
Библиография
http://health.howstuffworks.com/skin-care/daily/tips/quick-tips-can-the-sun-cure-acne-.htm
http://www.exposedskincare.com/acne-treatment-faq/sun-effective-acne-treatment.html
https://www.bioclarity.com/pages/can-the-sun-help-get-rid-of-acne
https://www.frontshop.co.za/acne-and-the-sun/
https://www.acnease.com/acne-treatment-blog/fact-or-fiction-effects-of-sun-on-your-acne.htm
https://www.rogecavailles.fr/en/ouradvice/acne-and-sun_46
Коментари към Акне