- Какво представлява акнето?
- Колко често се среща акне?
- Какви видове акне има?
- Какви са причините за акне и защо се появява?
- Какъв е патофизиологичният процес при акнето?
- Какви са симптомите и признаците на акне?
- Какво може да влоши акнето?
- Кои заболявания приличат на акне?
- Кога трябва да се потърси дерматолог при акне?
- Какви изследвания се правят при акне?
- Как да се грижите за кожа с акне?
- Има ли смисъл да пазите диета при акне?
- Какво е лечението на акне?
- Акне и слънце - митове и погрешни схващания
4. Какви са причините за акне и защо се появява?
Трудно може да се отговори еднозначно на въпроса какви са причините за акне и защо се появява.
Много са факторите, които са отговорни за появата на акне при всеки отделен човек. Ключова роля има наследствеността.
Други причини, отговорни за възникване на акне, са продукцията на себум, въздействието на хормоните, участието на нормални и патологични бактерии и характеристиките на космено-мастния фоликул.
4.1. Ролята на наследствеността
Склонността за поява на акне определено е наследствена, но не могат да се посочат кои са точните механизми на унаследяване. Предполага се мултифакторно (множествено) унаследяване.
Ако и двамата родители имат акне, 3 от 4 техни деца ще имат акне. Ако само единият родител е имал или има акне, тогава 1 от 4 деца ще има акне. Въпреки това като всяко едно наследствено заболяване не при всяко семейство се следва този модел на унаследяване, възможно е да има прескачане на поколение.
Това, което се унаследява, е фоликуларната епидермална пролиферация (разрастване) с последващо запушване на космения фоликул.
Влошаващи фактори за акне са повишеното образуване на себум, наличието и активността на бактериите Пропионибактериум акнес (Propionibacterium acnes) и възпалителната реакция.
4.2. Ролята на нарушената кератинизация
Нарушената кератинизация е процес, при който се наблюдава промяна в нормалното образуване на рогов слой на кожата. При акне настъпва повишено образуване и натрупване в космения фоликул на рогови клетки. Това води до запушване на космения фоликул и образуване на комедони - първоначално се образуват микрокомедони.
В началото не е нарушено отделянето на себум и себацейните жлези са напълно нормални. Нарушената кератинизация води до повишаване на пропускливостта на стената на космения фоликул, което дава възможност за по-лесно преминаване на клетки на възпалението и до по-лесно разрастване на бактериите - пропионибактериум акнес (Propionibacterium acnes).
4.3. Ролята на образуването на себум и мастните жлези
Почти всички хора, които имат акне, имат повишена мастна секреция. Евнусите например, които нямат мъжки полови хормони и имат много суха кожа, нямат акне. Хората с акне имат и по-големи мастни жлези и произвеждат повече себум в сравнение с тези, които нямат акне.
Повишенияt себум, обаче сам по себе си не е достатъчен фактор за поява на акне. Болните от паркинсон имат повишена секреция на себум, но не страдат от акне.
Себумът в мастните жлези и каналчета е стерилен и не съдържа свободни мастни киселини. При акне се увеличава броя на нормалните бактерии и те отделят ензими, които водят до образуване на свободни мастни киселини. Свободните мастни киселини могат да достигнат до 20% при хората с акне. Те са комедоногенни и нарушават процеса на кератинизация. От друга страна водят и до привличане на клетки на възпалението, а от там до образуването на папули и пустули (гнойни пъпки), а впоследствие и до възелчета, абсцеси и белези.
4.4. Ролята на микроорганизмите
Космено-мастния фоликул е населен с микроорганизми, които са част от нормалната флора. При хората с акне се увеличава броят на тези микроорганизми.
Основните обитатели на космено-мастния фоликул са:
- Пропионибактериум акнес (Propionibacterium acnes)
- Стафилококус епидермидис (Staphylococcus epidermidis)
- Маласесия фурфур (Malassezia furfur) или още Питироспорум овале (Pityrosporum ovale)
- Демодекс фоликулорум (Demodex folliculorum)
Пропионибактериум акнес отделят ензими (липази), които водят до образуване на свободни мастни киселини.
4.5. Ролята на хормоните
Преди настъпването на пубертета мастните жлези са малки и не са способни да доведат до появата на акне. С настъпването на пубертета започва т.нар. андрогенна стимулация, която засяга мастните жлези. Под действието на тази стимулация мастните жлези се уголемяват и започват да произвеждат себум.
Тази андрогенна стимулация се осъществява от мъжките полови хормони. На свой ред женските полови хормони водят до намаляване на секрецията на себум. Отговорни за образуване на мъжки полови хормони са тестисите, надбъбречните жлези, а в някои случаи и яйчниците.
4.6. Ролята на реактивността на космения фоликул
Косменият фоликул при хората с акне може да реагира бурно на въздействието на различни стимули.
Под въздействието на физиологични или външни причини настъпва влошаване на акнето.
Такива влошаващи акнето причини могат да бъдат прием на някои лекарства - кортикостероиди, изониазид, калиев йодид, локално приложение на вазелин, катрани и др.
4.7. Роля на имунитета
Хората с акне нямат първични имунологични проблеми. В действителност възпалителната реакция при акне се получава от задействане на нормални имунологични механизми.
Хората с акне имат повишен отговор към Пропионибактериум акнес, което се доказва с наличието на повишено количество на антитела.
При тези, които имат тежко инверсно акне в резултат от хроничното възпаление, има риск от възникване на амилоидоза.
Коментари към Акне