- Какво представлява акнето?
- Колко често се среща акне?
- Какви видове акне има?
- Какви са причините за акне и защо се появява?
- Какъв е патофизиологичният процес при акнето?
- Какви са симптомите и признаците на акне?
- Какво може да влоши акнето?
- Кои заболявания приличат на акне?
- Кога трябва да се потърси дерматолог при акне?
- Какви изследвания се правят при акне?
- Как да се грижите за кожа с акне?
- Има ли смисъл да пазите диета при акне?
- Какво е лечението на акне?
- Акне и слънце - митове и погрешни схващания
8. Кои заболявания приличат на акне?
Акнеиформените заболявания са тези заболявания, които много приличат на акне. Приликата се изразява в това, че изглеждат като акне, но механизмът, по който се получават, е различен.
Механизмът на възникване на акне се дължи на образуването на микрокомедони, от които впоследствие се развиват другите изменения.
При акнеиформените заболявания първичните промени се дължат на възпаление на фоликула, а комедоните се образуват вторично и са по-малко на брой.
Най-често срещаните акнеиформени заболявания са:
8.1. Акне Майорка
В началото на пролетта може да се появят промени, които да наподобяват акне. Това състояние се нарича акне Майорка (Mallorca Acne, acne aestivalis). Акне Майорка е едно от най-често срещаните заболявания в групата на акнеиформените заболявания.
Името на заболяването е дадено от Hjorth и съавтори още през 1972 г., когато те са забелязали, че хора от Скандинавия получават обрив наподобяващ акне след ваканция в Майорка.
Акне Майорка се характеризира с това, че се появява през пролетта и се засягат деколтето и страничните части на ръцете. Могат да бъдат засегнати и лицето и гърба. Промените по кожата изглеждат по един и същ начин (мономорфни) - малки червени пъпчици с фоликуларно разположение. Комедони и пустули не се наблюдават.
Акне Майорка може да премине спонтанно, без да остави белези, но много често рецидивира през следващата пролет.
Подобни изменения могат да се получат и при хора, които провеждат PUVA терапия (псоралени в комбинация с UVA лъчи).
Поради факта, че Майорка акне се свързва с въздействието на ултравиолетовите лъчи, се счита, че представлява вариант на полиморфната светлинна ерупция или т.нар. слънчева алергия.
За лечение на Акне Майорка могат да се използват локални средства като третиноин, бензилов пероксид и фотозащита.
8.2. Акнеиформена лекарствена реакция
Приемът на много и различни медикаменти може да доведе до поява на акнеиформена лекарствена реакция.
При акнеиформените лекарствени реакции обривът е с такава локализация като на акне вулгарис - лице, гърди, гръб. Това са областите, където са разположени себацейните жлези. Характерна особеност и тук е, че обривът е еднотипен (мономорфен) и комедоните се срещат по-рядко.
Най-често акнеиформена лекарствена реакция се появява след прием на:
Кортикостероидите са често използвани медикаменти за лечение на различни заболявания и дори и в по-ниските дози могат да доведат до поява на стероидно акне. Локалните кортикостероиди също водят до акнеиформен обрив. Стероидният акнеиформен обрив е представен от комедони. Дори и спирането на кортикостероидите невинаги води до спонтанно отзвучаване. В повечето случаи е необходимо лечение.
Лекарства, които по-рядко водят до акнеиформена лекарствена реакция, са:
- Витамини от група B - B2, B6, B12
Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
8.3. Спинулозна трихостаза
Малките тънки и фини косъмчета могат да бъдат задържани в себацейния фоликул. Това състояние се нарича спинулозна трихостаза.
Спинулозната трихостаза се среща при по-възрастни хора, които често са изложени на въздействието на слънчевите лъчи.
Промените при това състояние наподобяват отворените комедони - "черни точки". Мога да бъдат засегнати носа, бузите, челото, шията.
Лечението се състои в механично отстраняване и локално лечение с третиноин.
Изображение: Изображение: dermnetnz.org / CC BY-NC-ND 3.0 NZ
8.4. Халогенно акне
Халогенното акне най-често се дължи на влошаване на по-леко съществуващо акне. В някои случаи може да възникне първично.
Най-често отключващ фактор за халогенно акне са прием на:
- кафяви или други водорасли, които са богати на йодиди;
- приспивателни;
- успокоителни;
- експекторанти (отхрачващи средства).
8.5. Йододерма и бромодерма
Продължителното излагане на високи дози на йодиди и бромиди може да доведе до поява на халогенодерма - йододерма и бромодерма. Най-честата причина за натупването на такива високи дози са продукти, които се продават свободно без рецепта и са приемани по-продължително време или в по-високи дози.
Йододерма и бромодерма се характеризират с наличие на пустули и възелчета, които са разположени по лицето и крайниците. Някои от тези изменения могат да се разязвят и да секретират. Поради тази причина много често това състояние се бърка с дълбоки гъбични инфекции.
За да се докаже, че се касае за йододерма и бромодерма, е необходимо да се изследват нивата на йодиди и бромиди в кръвта и урината.
Най-подходящото лечение на йододерма и бромодерма са преустановяване на приема на веществата, които са довели до това състояние.
Коментари към Акне