- Какво представлява акнето?
- Колко често се среща акне?
- Какви видове акне има?
- Какви са причините за акне и защо се появява?
- Какъв е патофизиологичният процес при акнето?
- Какви са симптомите и признаците на акне?
- Какво може да влоши акнето?
- Кои заболявания приличат на акне?
- Кога трябва да се потърси дерматолог при акне?
- Какви изследвания се правят при акне?
- Как да се грижите за кожа с акне?
- Има ли смисъл да пазите диета при акне?
- Какво е лечението на акне?
- Акне и слънце - митове и погрешни схващания
3. Какви видове акне има?
Акнето е заболяване, което при различните хора може да протича по различен начин. В пубертета почти всеки човек е имал акне, което в повечето случаи преминава спонтанно.
При някои хора акнето може да протича много леко само с единични комедони, предимно отворени, без да има възпалителни лезии.
Най-често се среща така нареченото обикновено и папуло-пустулозно акне. По-тежка проява на акне е конглобатното акне. Едни от най-тежко протичащите форми са инверсното и фулминантното акне. Акне може да има дори и при бебетата и малките деца, а при някои жени причина би могла да бъде и хормонален дисбаланс.
Комедоните са първата проява на акне, а образуването на затворени комедони е предпоставка за поява на възпалителни изменения. Това акне се отбелязва като първа степен на тежест.
Лекото по тежест акне (втората степен) се характеризира с наличие, освен на комедони и на единични възпалителни лезии - папули и пустули.
При средното по тежест (трета степен) акне има комедони и множество възпалителни лезии - папули и пустули.
При тежкото акне (четвърта степен) има комедони, а възпалителните лезии, освен от папули и пустули са представени и от възелчета и синуси. Освен това може да има и остатъчни промени като белези или кисти.
3.1. Обикновено акне
Обикновеното акне е най-честата форма на акне. Обикновеното акне се нарича още акне вулгарис (acne vulgaris). При обикновеното акне има няколко вида кожни промени - комедони, папули, пустули (пъпки) дори и единични възелчета. По-повърхностните промени по кожата се задържат няколко седмици, а по-дълбоките могат да се задържат и за месеци. След преминаване на възпаленията могат да останат петънца и белези.
Обикновеното акне се среща при подрастващи, но може да продължи и дори да се задълбочи проявата му в по-зрялата възраст.
Повечето хора с обикновено акне имат повишена секреция на себум - себорея.
Кожните промени при обикновеното акне могат да бъдат не само по лицето, но и по гърдите, гърба, а дори и в други области.
3.2. Комедонно акне
При комедонното акне преобладава наличието на комедони по лицето. Възпалителни лезии от папули и пустули (пъпки) са единични.
Комедоните започват да се появяват още рано в пубертета. Първоначално се засяга областта около носа, а впоследствие средната част на лицето и челото.
Голяма част от хората с комедонно акне имат и повишено отделяне на себум.
Лечението на комедонното акне в по-леките случаи обикновено не е трудно. По-трудно е лечението на по-тежките случаи с наличие на стотици затворени комедони.
3.3. Папулопустулозно акне
При папулопустулозното акне преобладават възпалителните лезии - папули и пустули (т.нар пъпки). Папулопустулозното акне може да засегне не само лицето, но и гърдите и гърба. Едновременно с наличието на възпалителни лезии има и комедони.
В случаите, когато папулопустулозното акне се развие много бързо, комедони може почти да не се забелязват, защото настъпват възпалителни промени, докато се образуват микрокомедоните. Възможно е при тази форма на акне да има и единични възелчета, които са по-тежка възпалителна проява.
По-голяма част от засегнатите от папулопустулозно акне са със себорея - повишено отделяне на себум. След преминаване на тази форма акне могат да останат белези.
3.4. Конглобатно акне
Една от най-тежките форми на акне е конглобатното акне. Конглобатното акне се среща по-често при мъжете. Конглобатното акне се характеризира с наличие освен на папули и пустули и на възелчета, абсцеси, синуси, фистулни комедони, кисти. Тази форма на акне води до образуване на белези, както атрофични (хлътнали), така и силно разраснали, каквито са келоидите.
При конглобатното акне еднакво тежко може да бъде засягането на лицето, гърдите и гърба. Конглобатното акне би могло да ангажира и ръцете, корема, горната част на бедрата, дупето и скалпа.
Наличието на кисти при конглобатно акне често създава проблеми. Това се дължи на факта, че те се възпаляват периодично, могат да се дренират спонтанно и се отделя секрет с неприятна миризма.
Лечението на конглобатното акне трябва да се провежда от кожен лекар. Освен локално, включва и прием на някои лекарства и дори хирургична обработка.
3.5. Инверсно акне
Инверсното акне е тежко акне, което засяга гънките. По-често от инверсно акне страдат мъжете. Инверсното акне се появява обикновено след настъпване на пубертета.
Преди се е считало, че инверсното акне е заболяване на апокринните жлези. Тези жлези са разположени точно в областите, които засягат инверсното акне. В действителност при това заболяване се обхващат и апокринните жлези, но това се дължи на факта, че те са разположени по съседство на космено-мастните фоликули.
При инверсното акне може да се изолират патогенни (вредни) бактерии, но те не са причина за тази форма на акне.
При жени с инверсно акне много често с менструацията настъпват периоди на влошаване. Други фактори, водещи до влошаване на инверсното акне, са повишеното изпотяване, търкането от дрехите, дразненето от бръснене или епилиране на космите, наднорменото тегло.
Инверсното акне включва наличие на:
- Конглобатно акне на гърдите, гърба и лицето. Възможно е да има само белези от предишно акне;
- Хронични възпалителни промени в гънките;
- Засягане на космените фоликули на тила и на скалпа;
- Пилонидална киста.
Гънките, които най-често се засягат от инверсно акне, са аксилите (подмишничните ямки), гънките под гърдите, ингвиналните (интимните) гънки, скротума (мъдницата), големите срамни устни, слабини. Могат да бъдат засегнати и други области - около ануса, дупето, лакътните и коленните гънки.
Възпалителните изменения при акне инверса могат да са дълбоки и да ангажират подлежащи структури. При преминаването на инверсното акне остават белези. Могат да се получат и сраствания и контрактури с ограничаване на движението. Много често кожните промени са силно болезнени, от тях се отделя неприятно миришещ секрет. Може да има и системни оплаквания от повишена температура и втрисане.
Инверсното акне може да ангажира тила и скалпа. Това засягане е по-характерно при мъжете в по-зряла възраст. Първоначално се ангажира тила, а впоследствие може да се разпространи и по целия скалп. В засегнатите участъци излизат множество косъми от едно отвърстие. Могат да се образуват възелчета и белези. В някои случаи възпалението е дълбоко и може да достигне до подлежащи тъкани. Възможно е да се отделя секрет. С напредване на процеса настъпва загуба на окосмяването в засегнатите области.
Акне инверса може да бъде тежко протичащо заболяване с периоди на подобрение и влошаване. Освен това много често предизвиква емоционален и психологичен дискомфорт. Възможно е да настъпят и усложнения от други заболявания - амилоидоза и сквамозно-клетъчен карцином.
Лечението на инверсното акне е трудно. Необходимо е да бъде комплексно с локални, системни препарати и едновременно с това и хирургична обработка.
3.6. Акне при бебета и деца
Някои бебета малко след раждането или по-късно може да развият акне.
Бебетата с акне имат комедони, папули и пустули. Възелчета не се наблюдават. Най-често са засегнати челото и бузите. При бебетата акнето е с тенденция за спонтанно оздравяване.
Акнето при бебета се нарича акне неонаторум (acne neonatorum) и се дължи на повишените нива на андрогени - мъжки полови хормони, които се секретират от надбъбречните жлези и на повишената чувствителност на себацейните (мастните) жлези към мъжките полови хормони.
Акнето при бебетата трябва да разграничи от акнето при малки деца (acne infantum), което се появява по-късно, протича по-тежко и по-продължително.
Акнето при малките деца (acne infantum) обикновено започва след 1-годишна възраст и засяга основно бузите. Малките деца с акне, освен комедони, папули и пустули имат и малки възелчета.
Акнето при малките деца може да протича много тежко, подобно на конглобатното акне при възрастни. Възможно е след преминаване дори да останат белези. Причината за акнето при малките деца не е много ясна, но винаги трябва да се търсят повишени нива на мъжки полови хормони. Мъжките полови хормони се произвеждат както от надбъбречните жлези, така и от половите жлези (тестиси и яйчници).
Акнето при малките деца, за разлика от това при бебетата, в повечето случаи налага лечение.
Акнето при бебета и малките деца трябва добре да се разграничи от контактното акне при деца, което се получава в резултат от прилагането на мазни кремове. В тези случаи се развива козметично акне при деца. Отново най-често засегнати са бузите и челото. Обривът при тези деца е предимно от комедони. След спирането на приложението на мазните кремове се наблюдава бързо оздравяване.
3.7. Хормонално обусловено акне
Акнето се среща много често при жени, при които има повишена секреция на мъжки полови хормони.
Освен акне, други признаци за повишени нива на мъжките полови хормони могат да бъдат:
- Повишено окосмяване по тялото и/или лицето
- Нарушение в менструацията
- Уголемяване на клитора
- Задебеляване на гласа
Много често при възникване на хормонално смущение леко изразено по степен и тежест акне изведнъж става тежко.
Най-честата причина за поява на хормонално обусловено акне могат да бъдат тумори или разрастване на надбъбречните жлези или яйчниците. Те водят до повишено отделяне на мъжки полови хормони.
Типичен синдром с хормонално обусловено акне е синдромът на Щайн-Льовентал (Stein-Leventhal), при който има поликистоза на яйчниците.
3.8. Акне, зависимо от менструацията
Много жени забелязват, че акнето им има зависимост с менструалния цикъл и отчитат влошаване около менструацията. В този период се забелязва поява на дълбоко разположени възелчета, най-често около брадичката.
Подобни промени могат да се забележат и след спиране на приема на противозачатъчни таблетки, след раждане или след настъпване на менопаузата.
При повечето жени, освен в посочените периоди, те почти нямат акне. При други жени обаче има изразено акне, което се влошава в периода около менструацията.
При тази форма на акне не е изяснен напълно механизма, но се отчита въздействие на промените в хормоналните нива.
3.9. Акне екскорие
Някои хора с акне, предимно млади момичета и жени и по-рядко мъже възприемат акнето, което имат за изключително тежко. Това предизвиква силен стрес на засегнатите и те започват да чоплят, изстискват или да използват различни инструменти, за да се "освободят" от тези лезии. Тези действия водят до разязвяване на кожата и образуване на корички след преминаването, на които остават белези и промени в цвета на кожата. Обикновено за околните акнето на засегнатите хора се отчита като минимално изразено. Тази форма на акне се нарича акне екскорие - Acne Excoriee des Jeunes Filles.
Акне екскорие засяга предимно челото, бузите, гърдите, в областта на линията на окосмяване на скалпа. Пораженията, които човек сам си нанася, може да доведат до много по-неприятни белези, отколкото тези, които се образуват при нормалния ход на заболяването. За съжаление преустановяването на този процес на изчопляне е много труден.
Лечението трябва да бъде насочено към преустановяване на разчоплянето. Хората, страдащи от акне екскорие, рядко имат нужда от типичното за акне лечение.
3.10. Бодибилдинг акне
Използването на андрогенни стероиди за увеличаване на мускулната маса и за подобряването на атлетичните способности може да доведе до поява на папулопустулозно акне, конглобатно акне, а в някои случаи дори и фулминантно (смъртоносно) акне.
Обикновено засегнатите от бодибилдинг акне, преди да започнат употребата на стероиди, са имали поне леко изразено по тежест акне.
Естествено същото акне може да се появи при назначаване на лечение с андрогенни хормони по медицински показания, например когато е необходимо да се спре бърз растеж при деца и подрастващи (заболяването гигантизъм).
3.11. Механично акне
Въздействието на различни механични фактори може да влоши съществуващо леко или средно тежко акне. Едни от най-често срещаните примери са засягането предимно на раменете и челото при спортистите от американския футбол, участъка под шапка или ленти, които се поставят на главата (както при хипита) и т.н. Други влошаващи акнето механични въздействия са от дрехи, жартиери, колани.
При механичното акне настъпва възпаление на микрокомедоните и след това се появяват вторично големи комедони.
Друго много характерно често срещано механично акне е това, което се среща при цигулари в областта, където цигулката притиска кожата в областта на долната челюст и шията. Много често може да се съчетае и с враснали косъмчета и е по-характерно за мъжете.
3.12. Контактно акне
Контактното акне е известно още като acne venenata. Думата venenum означава отрова. При появата на акне, което протича необичайно или не засяга възрастовата група, която обичайно страда от акне, тогава трябва да се мисли за контактно акне.
По-висок риск от поява на контактно акне има при хора, които имат себорея, широки пори или преди са страдали от акне.
Причини за контактното акне могат да бъдат фактори от професионалната или заобикалящата среда. Въздействието на тези фактори води до поява на комедони, папули, пустули, а в някои случаи и до по-тежки форми на акне.
Контактното акне може да се дължи на различни фактори. Едни от най-честите видове контактно акне са:
Козметично акне
От козметично акне най-често страдат жени след тийнейджърска възраст. Първоначално се появяват малки затворени комедони и по-рядко отворени комедони. В някои случаи може да настъпи възпаление и дори да се образуват белези. Най-засегнати от козметично акне са бузите, брадичката и челото.
Козметичното акне се появява след употреба на мазни кремове, въпреки че само консистенцията невинаги е определящ фактор. В миналото голяма част от козметичните продукти са имали комедоногенно действие, но днес по-голяма част от продуктите са тествани.
Помадно акне
Помадното акне се среща при хора, които имат къдрава, суха коса, защото те използват по-мазни продукти за коса, за да улеснят грижата за косата.
Помадното акне засяга челото, но може да се забележи и по бузите.
Акне от масла, смоли и катрани
Различни видове масла, нефтени продукти, катрани и смоли могат да доведат до поява на комедонно акне. Роля за възникването на това акне има както директния контакт, така и индиректния контакт от работните дрехите, които са пропити с посочените химични вещества.
Ето защо механици и други работници могат да имат акне и на бедрата, причинено от работните дрехи. В редки случаи тази форма на акне може да се появи и след инхалация или поглъщане на някое от посочените вещества. От тази форма на акне страдат по-често мъже, защото те са по-често изложени на въздействието на тези химични вещества.
При тази форма на акне първоначално се появяват комедони, които много често могат да бъдат и с променен цвят от маслата и катраните.
Хроничното въздействие на различни масла в комбинация с излагане на открито, както е при пътните работници може да доведе до хронично увреждане на кожата - поява на тъмни петна по клепачите, жълти склери на очите, атрофия на кожата, кожни тумори. В някои страни това увреждане на кожата се приема за професионално заболяване.
Хлоракне
Хлоракнето е форма на акне, която се предизвиква от токсичното действие на халогенирани хидрокарбонати.
Най-често срещаните агенти, причиняващи хлоракне, са пента- и хексахлоронафтален, халогенен бифенил и полихалогенен дибензофуран, диоксин, азобензени, азоксибензени.
Хлоракнето се предизвиква от системно въздействие след абсорбция. Рядко причината за хлоракне може да бъде локално приложение на някое от посочените вещества.
Проявата на хлоракне се изразява в поява на комедони, кисти и пустули не само лицето, но и шията, областта зад ушите, подмишничните ямки, слабините, долните крайници. След преустановяване на експозицията на токсичното вещество настъпва подобряване на състоянието. Възможно е да останат трайно комедони.
Един от примерите за хлоракне в САЩ е използването Agent Orange на по време на Виетнамската война. Agent Orange е кодовото наименование на пестицид, който се е използвал от американската армия. Този пестицид води до поява на тежко конглобатно акне, тежко увреждане на черния дроб и костния мозък и дори до смърт.
Най-големите примери за хлоракне са няколко инцидента, които познава историята, освен този с Виетнамската война. Такива примери са в Базел, град в Швейцария в резултат от химичната индустрия; в Лудвигсхафен, град в югозападната част на Германия след експлозия през 1953 г. на химически завод; в северна Япония през 1968 г. при консумация на замърсена растителна мазнина за готвене, в Севесо град в Италия през 1976 г. след инцидент с диоксин, при войната между Иран и Ирак. Счита се, че Виктор Юшченко също е бил изложен на токсичното действие на диоксин.
Комедони от йонизираща радиация
След въздействието на йонизираща радиация от рентгенови лъчи, радий или кобалт по повод на терапевтично лечение може да настъпи поява на акнеиформен обрив.
Измененията, които настъпват след въздействие на йонизиращата радиация, са предимно от комедони и се ангажира, областта, която е изложена на въздействие на йонизираща радиация.
3.13. Фулминантно акне
Фулминантното акне се нарича още остро фибрилно улцеративно конглобатно акне. Тази форма на акне е много тежко протичаща, засяга основно момчета с папулопустулозно акне в тийнейджърски години.
Фулминантното акне се характеризира с внезапна поява на конфлуиращи (сливащи се) абсцеси, което води до некрози. Фулминантното акне най-често засяга лицето, шията и гърба. Освен кожните промени фулминантното акне води до повишаване на температурата, болки и оток в ставите. Може да има и остеомиелит или еритема нодозум.
Фулминантното акне протича много тежко и дори навременното и правилното лечение не може да предотврати появата на белези.
Системното лечение на фулминантното акне трябва да бъде стартирано незабавно. Едновременно с това се провежда локално лечение и хирургична обработка.
Коментари към Акне