- Какво представлява акнето?
- Колко често се среща акне?
- Какви видове акне има?
- Какви са причините за акне и защо се появява?
- Какъв е патофизиологичният процес при акнето?
- Какви са симптомите и признаците на акне?
- Какво може да влоши акнето?
- Кои заболявания приличат на акне?
- Кога трябва да се потърси дерматолог при акне?
- Какви изследвания се правят при акне?
- Как да се грижите за кожа с акне?
- Има ли смисъл да пазите диета при акне?
- Какво е лечението на акне?
- Акне и слънце - митове и погрешни схващания
10. Какви изследвания се правят при акне?
Обикновено диагнозата акне се поставя с преглед от кожен лекар. С прегледа се определят степените на тежест на акне, както и формата на акне.
Провеждането на допълнителни изследвания се налага по-рядко и са различни при различните форми на акне.
При някои форми на акне може да има вторична инфекция - т.нар. Грам-отрицателни фоликулити. В тези случаи се прибягва до вземане на микробиологично изследване на секрет от пустула. Много често причина да не се повлияе акнето от лечението е наличието на точно тази вторична инфекция.
Изследвания при акне се налага да се прави в някои случаи преди започване на терапия със системни лекарства за лечение на акне. В тези случаи се изследва кръв за оценка на състоянието на черния дроб и нивата на липидите.
При жени, които имат акне, проблеми с менструалния цикъл и повишено окосмяване, е необходимо да се направи изследване на някои хормони - тестостерон, дехидроепиандростерон сулфат (DHEAS), лутеинизиращ хормон, фоликулостимулиращ хормон.
Изследване на утайка (СУЕ), обща кръвна картина и урина се правят при фулминантно акне. При тази форма на акне може да бъде увредено общото състояние.
Хора, при които има съмнение, че акнето се дължи на синдром или болест на Къшинг (Cushing) може да се изследват нива на кортизол в кръвта и/или урината.
При наличие на акне при бебета и малки деца, което не преминава спонтанно или след лечение, е възможно да се наложи да се изследват нива на мъжки полови хормони в кръвта, надбъбречните и половите жлези.
При акне много рядко се прави кожна биопсия. Промените могат да бъдат много различни в зависимост от вида на лезиите - комедони, папули, пустули, възелчета, кисти, петънца, белези и др.
Изображение: Deutsche Sammlung von Mikroorganismen und Zellkulturen (https://www.dsmz.de/catalogues/details/culture/DSM-102835.html?tx_dsmzresources_pi5%5BreturnPid%5D=304), CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Прочетете подробна информация за някои от изследванията, които могат да бъдат направени при акне:
- Изследване на кортизол в кръвта
- Aланин аминотрансфераза (АЛАТ, ALAT)
- Аспартат аминотрансфераза (АСАТ, ASAT)
- Липиди в кръвта
- Скорост на утаяване на еритроцитите (СУЕ)
- Микробиологично изследване от кожа или рана
- Кожна биопсия
- Изследване за кортизол в урината
- Кожна култура и чувствителност
- Изследване на фоликулостимулиращ хормон (ФСХ, FSH)
Коментари към Акне