- Какво представлява акнето?
- Колко често се среща акне?
- Какви видове акне има?
- Какви са причините за акне и защо се появява?
- Какъв е патофизиологичният процес при акнето?
- Какви са симптомите и признаците на акне?
- Какво може да влоши акнето?
- Кои заболявания приличат на акне?
- Кога трябва да се потърси дерматолог при акне?
- Какви изследвания се правят при акне?
- Как да се грижите за кожа с акне?
- Има ли смисъл да пазите диета при акне?
- Какво е лечението на акне?
- Акне и слънце - митове и погрешни схващания
6. Какви са симптомите и признаците на акне?
Акнето е заболяване, при което настъпват нарушение в т.нар. пилосебацейна единица. Пилосебацейната единица се състои от космено стъбло, космен фоликул, мастните жлези, което образуват себума, както и мускула, който кара космите да "настръхват" при съкращението му.
Различните симптоми и признаци на акнето се дължат на различен патологичен процес, който настъпва в тази пилосебацейна област. Това е причина за разнообразието от прояви, което се нарича клиничен полиморфизъм.
Промените по кожата при акне могат да се разделят в няколко групи:
- Първични невъзпалителни лезии
- Вторични възпалителни лезии
- Остатъчни (постинфламаторни) промени
6.1. Първични невъзпалителни лезии
Фоликуларна запушалка, микрокомедони, отворени и затворени комедони са първичните невъзпалителни лезии. При тези кожни промени няма зачервяване и болезненост. Кожата е с неравна повърхност.
Фоликуларната запушалка обикновено се наблюдава по страничните части на носа. Тези изменения при акне често се отчитат като отворени комедони, а в действителност те не са отворени комедони. При фоликуларната запушалка има натрупване на рогови клетки във фоликуларния канал, около малките, тънки косъмчета, без каналът да е запушен. В редки случаи от фоликуларната запушалка може да се развие комедон.
Микрокомедоните са първата промяна, която настъпва в пилосебацейната единица и тази проява може да се забележи само под микроскоп. При микрокомедоните се запушва долната част на космения фоликул.
Затворените комедони са т.нар. бели точки. Те се образуват, когато настъпи пълно запушване на фоликуларния канал от рогови клетки и себум. Затворени комедони изглеждат като неравности по повърхността на кожата. Понякога затворени комедони могат да бъдат с бял цвят, откъдето идва и името им, а в други случаи, те могат да бъдат с цвета на кожата.
За разлика от отворените комедони при затворените комедони порите са запушени. При нахлуване на бактерии или разкъсване на стената на фоликула затворените комедони могат да преминат във възпалителни лезии.
Отворените комедони са т.нар. черни точки. Те могат да се развият от микрокомедоните или от затворените комедони. При отворените комедони космения фоликул има по-широко отвърстие от нормалното и е изпълнен със себум и рогови клетки, които съдържат меланин, на който се дължи типичният кафяв и/или черен цвят.
Ако не се лекуват невъзпалителните промени при акне, може да настъпи прогресиране на заболяването и образуване на вторични възпалителни лезии.
6.2. Вторични възпалителни лезии
Всяка една от първичните невъзпалителни лезии може да премине във вторична възпалителна лезия. Възпалителните лезии при акне се характеризират с наличие на зачервяване и възпаление. Тези, които имат възпалителни прояви на акне, ще имат едновременно микрокомедони, затворени комедони, отворени комедони и едновременно с това папули (подуване със зачервяване), пустули (гнойна пъпка), възможно е дори и възли и кисти.
Симптомите при вторичните възпалителни лезии включват зачервяване, подуване, възпаление на кожата, възможно е образуване на корички, секреция или разраняване.
Тежестта на възпалителните лезии при акне може да варира от много леки до изключително тежки случаи и това се определя от реактивността на всеки един човек. Някои хора имат единични гнойни пъпки, а при други се развива тежко конглобатно акне.
Вторичните възпалителни лезии включват папули, пустули, възли, абсцеси, синуси.
Папулите представляват малки червени подутини, а пустулите са гнойни пъпки. Много често папулите и пустулите са болезнени.
Възлите при акне са промени, които настъпват дълбоко в кожата и образуването им се дължи на продължително действащи стимули, какъвто може да бъде фрагмент от косъм. Характерна особеност на възлите при акне е, че преминават и се появяват периодично и могат да оставят белези при преминаването им.
Абсцесите могат да се образуват при сливане на няколко папули и пустули и имат склонност да се дренират като се отделя кръв, гной и себум. Абсцеси може да има при конглобатно акне. При преминаване на абсцесите остават белези.
Синусите са промени, които може да има при тежки форми на акне и се характеризират с образуване на линеарни флуктуиращи абсцеси, които могат да достигнат дължина дори от 10 см. Те имат много ходове и са свързани и с повърхността на кожата. От синусите се отделя секрет с неприятен мирис. Заздравяват много бавно и често се възпаляват. Лечението на тези промени обикновено е хирургично.
6.3. Остатъчни промени при акне
Остатъчните лезии при акне се образуват тогава, когато преминат възпалителните изменения. Тези промени се наричат още постинфламаторни лезии. Остатъчни лезии могат да бъдат промяна в цвета на кожата, образуването на белези, кисти, фистулни комедони.
При преминаване на акнето кожата изглежда все по-добре с всеки изминал ден. Тогава обаче може да се забележи поява на остатъчните промени.
Промяната в цвета на кожата се изразява в образуването не червени или кафяви петънца:
Образуването на кафяви петънца на местата, където е имало акне се нарича постинфламаторна хиперпигментация. Такива петънца могат да се образуват, както на места с по-слабо изразено възпаление, така и на места със силно изразено възпаление.
Цветът на кафявите петънца може да варира в различни нюанси в зависимост от естествения тен на кожата и от дълбочината, на която са промените в кожата. Кафявите петънца се получават в резултат от наличие на по-голямо количество меланин на местата, където има възпаление, т.е. пъпчиците. Меланинът е отговорен за цвета на кожата. Наличието на по-голямо количество меланин води до промяна в цвета на кожата.
Образуването на кафяви петънца е много често срещано при акне. Засяга двата пола, но се среща по-често при хората с по-тъмен цвят на кожата. Изстискването и чопленето на пъпките увеличава риска от образуване на петънца. Тази промяна в цвета на кожата се задържа дълго време след преминаване на възпаленията.
При тези, които са с по-светла кожа на местата, където е имало акне остават червени петънца. Тази промяна в цвета също влиза в рубриката на постинфламаторна хиперпигментация и се задържа дълго време.
Червените петънца могат да бъдат в различен нюанс в зависимост от цвета на кожата - розово, лилаво, дори и кафеникаво. Червените петънца след преминаване на акне се забелязват по-лесно при по-светлата кожа. Възможно е освен червени петънца да се видят едновременно и кафяви петънца.
Белезите при акне са един от най-големите проблеми, защото могат да напомнят за акнето за цял живот. Белезите, които се образуват при акне могат да изглеждат по различен начин.
Образуването на белезите при акне започва още в самото начало на заболяването с повишаването на образуването на себум и метаболизирането му от бактериалната флора. По този начин кожата се дразни, космените фоликули се запушват и кожата реагира на тези промени като към чуждо тяло и настъпва възпалителен отговор. Целта на кожата е да се освободи от тези промени, както когато имаме рана, а всяка рана остава след себе си белег. Ето защо правилното и навременно лечение на акнето намалява образуването на белези, защото се спира възпалителната реакция. Веднъж, след като вече са се образували белезите, ако не се лекуват, няма да се влошат.
Образуването на кисти също може да бъде остатъчна проява на акнето.
Най-често такива остатъчни кисти се образуват зад ушите, по хода на веждите. Размерът им е може да бъде от 1 до 5 см, надигнати са над нивото на кожата и имат централна пора. Тези кисти се образуват в резултат от повтарящото се дразнене на фоликуларния епител. Много често могат да руптурират (разкъсват се) и отделят натрупаното в тях съдържание.
Други остатъчни лезии са фистулните комедони.
Фистулни комедони се образуват при сливане с ръбцова (цикатрициална) тъкан на 2 или повече комедона. Фистулни комедони се образуват много често по шията и гърба.
Коментари към Акне