Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Устна хигиена Проблеми, свързани с лошата устна хигиена
Устна хигиена
Автор: д-р Диана Йорданова ПървановаРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Устна хигиена
  1. Как да поддържаме добра устна хигиена?
  2. Четки за зъби в устната хигиена
  3. Конците за зъби в устната хигиена
  4. Проблеми, свързани с лошата устна хигиена
  5. Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
  6. Устна хигиена при децата
  7. Лош дъх (халитоза)
  8. Лошите навици, които увреждат зъбите
  9. Диабет и орално здраве

4. Проблеми, свързани с лошата устна хигиена

Проблеми, свързани с лошата устна хигиена

Основните проблеми, свързани с лошата устна хигиена, са: зъбен кариес, зъбен камък, пародонтални заболявания, лош дъх и други, които са резултат от неправилното и нередовно почистване на зъбите и на езика, вследствие на което се натрупва плака и зъбен камък, които са основен причинител на тези дентални проблеми.

4.1. Зъбен кариес

Зъбен кариес

Основната причина за появата на зъбен кариес е зъбната плака. Зъбната плака представлява прясното отлагане на въглехидратни частици върху повърхността на зъбите. Тя се отлага върху зъбите след всяко хранене, особено ако храната е богата на въглехидрати. Бактериите от устната кухина използват захарите постъпили с храната и образуват киселини. Тези киселини, намиращи се в зъбната плака, се задържат в непосредствена близост до зъбните повърхности, разграждат минералните тъкани на зъбите и така се образува кариес.

По този начин нередовното почистване на зъбна плака и лошата устна хигиена водят до образуването на зъбен кариес.

Подробна информация за зъбния кариес може да прочетете тук:

» Кариес

4.2. Зъбен камък

Зъбен камък

Зъбният камък се образува в резултат от минерализирането на зъбната плака. Затова лошата устна хигиена, нередовното и неправилното отстраняване на зъбната плака водят до натрупването на зъбен камък. От своя страна зъбният камък може да доведе до дентална симптоматика и редица допълнителни стоматологични проблеми и заболявания.

Подробна информация за зъбния камък може да прочетете тук:

» Зъбен камък

4.3. Пародонтални заболявания

Пародонтални заболявания

Повечето пародонтални заболявания (гингивит, пародонтит) са плака-индуцирани. Лошата устна хигиена и натрупването бактерии от плаката по гингивалния ръб водят до възпаление на венците и при липса на лечение и до по-сериозни проблеми със зъбодържащия апарат.

Зъбният камък също е признак за лоша устна хигиена. По грапавата повърхност на зъбния камък се задържат микроорганизми, които поддържат хронично възпаление на венците и ако не се вземат мерки, възпалението прогресира в по-сериозно пародонтално заболяване.

4.4. Лош дъх

Лош дъх

Лошата устна хигиена е една от причините, но не е единствената, за лошия дъх (халитоза).

Най-честият причинител на лош дъх са анаеробни бактерии, които обикновено живеят между папилите на езика, където липсва кислород и при лоша устна хигиена, той допринася за лошия дъх. Затова е важно, освен зъбите си, добре да почистваме и езика си със специални четки.

Ако не поддържаме добра устна хигиена, ако не мием редовно зъбите си по два пъти на ден и не ги почистваме с конец, предизвикваме натрупване на хранителни остатъци и зъбна плака върху зъбните повърхности, по венечния ръб, между зъбите и по други плака-ретентивни места, което има за следствие поява на лош дъх.

Следва: Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
Страници: 23456...14
4.7/5 41 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Устна хигиена Устна хигиена Орална хигиена Четки за зъби Правилно почистване на зъбите Конец за зъби Правилно използване на конците за зъби Правилно използване на конците за зъби Вода за уста Рутина при орална хигиена Устна хигиена Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена Вредни храни и напитки за оралното здраве Полезни храни и напитки за оралното здраве Дентални заболявания Гингивит - възпаление на венците Здрав зъб и периодонтит Кариес Лош дъх - халитоза Причини за лош дъх Редовни посещения при специалист по дентална медицина
1 от 22
Устна хигиенаУстна хигиенаОрална хигиенаЧетки за зъбиПравилно почистване на зъбитеКонец за зъбиПравилно използване на конците за зъбиПравилно използване на конците за зъбиВода за устаРутина при орална хигиенаУстна хигиенаПолезни и вредни храни и напитки за устната хигиенаВредни храни и напитки за оралното здравеПолезни храни и напитки за оралното здравеДентални заболяванияГингивит - възпаление на венцитеЗдрав зъб и периодонтитКариесЛош дъх - халитозаПричини за лош дъхРедовни посещения при специалист по дентална медицинаКак правилно да мием зъбит

Коментари към Устна хигиена

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 May 2018 в 15:54

    Ани

    Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.

    Здравейте! Четката за миене на зъбите се сменя на всеки три месеца, както и след преболедуване на инфекция на устна кухина и дихателна система.

  2. Ани 
    на 22 May 2018 в 11:56

    Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 10 фев 2013г.
прочетена: 93593 пъти
Още за Устна хигиена
  • Новини за проблеми с устната кухина
  • Любопитно за устна хигиена
  • Научни публикации за устна хигиена
  • Растения и билки за устна хигиена
  • Органи на устна кухина
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival