- Как да поддържаме добра устна хигиена?
- Четки за зъби в устната хигиена
- Конците за зъби в устната хигиена
- Проблеми, свързани с лошата устна хигиена
- Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
- Устна хигиена при децата
- Лош дъх (халитоза)
- Лошите навици, които увреждат зъбите
- Диабет и орално здраве
7. Лош дъх (халитоза)
Лошият дъх се нарича халитоза. Характеризира се със забележимо неприятна миризма на дъха.
Всеки може да страда от лош дъх. Смята се, че засяга приблизително 25% от хората в световен мащаб. Лошият дъх е често срещан проблем, който може да предизвика значителни психологически дистрес.
Съществуват редица възможни причини за халитоза, като по-голямата част се свеждат до устната хигиена.
Халитоза може да се появи инцидентно или да бъде хронично състояние. Може да бъде причинена от консумирани храни, лоша хигиена на устната кухина, заболявания и други фактори.
Интензивността на лошия дъх може да се различава през деня поради ядене на определени храни (като чесън, лук, месо, риба и сирене), тютюнопушене и консумация на алкохол. Тъй като устата е изложена на по-малко кислород и е неактивна през нощта, миризмата обикновено е по-лоша след събуждане ("сутрешен дъх"). Лошият дъх може да е преходен, често изчезва след хранене, пиене, миене на зъбите или изплакване със специализирана вода за уста. Лошият дъх може да е и постоянен (хроничен лош дъх), който засяга около 25% от населението в различна степен.
От около 85% от случаите на халитоза са асоциирани с проблем в устната кухина. Останалите случаи се считат за причинени от тютюнопушене, здравословни проблеми с носа, синусите, гърлото, белите дробове, хранопровода или стомаха. Рядко, лошият дъх може да се дължи на заболяване, като чернодробна недостатъчност или кетоацидоза.
Лошият може да причини значителни притеснения, срам и тревожност, но е относително лесно да се отстрани. Поддържането на устната кухина хидратирана може да намали миризмата на дъха. Най-доброто лечение за халитоза е редовната устна хигиена - употреба на четка, паста и конци за зъби, както и промени в начина на живот, като отказване на тютюнопушенето. Ако обаче лошият дъх продължава, е препоръчително да посетите лекар, за да се открие причината за този проблем.
Халитозата е третата най-често срещана причина, поради която хората търсят стоматологична помощ, след кариес и заболяване на венците.
7.1. Причини за лош дъх
Има много рискови фактори и причини за халитоза, а дори и здравите хора имат лош дъх понякога.
Потенциални причини за лош дъх включват:
Тютюнопушене
Тютюневите изделия предизвикват специфични видове миризма на дъха. Пушенето и дъвченето на тютюн могат да оставят химикали в устната кухина. Освен това те увеличават риска от заболяване на венците, което също може да причини халитоза.
Храна
Това, което ядете и пиете, може да причини лош дъх. Храната е основен източник на лоша миризма, която произлиза от устата.
Някои храни и напитки, като лук и чесън, екзотични подправки, някои сирена, риба и кисели напитки, алкохол, също могат да причинят лош дъх. Храната се абсорбира в кръвния поток и се придвижва до белите дробове, засягайки въздуха, който се издишва. Употребата на паста за зъби или вода за уста може за кратко да прикрие миризмата. Халитозата обаче продължава, докато "виновникът" не се изчисти от тялото. За щастие, това не е хронична причина за халитоза.
Разпадането на частиците храна, заседнали в зъбите, и стимулирането на растежа на бактерии и зъбната плака може да предизвика лоша миризма на дъха.
Хората на диета, които се хранят твърде рядко, също могат да изпитат халитоза. Нисковъглехидратните диети могат да причинят "кетонен дъх". Тези диети инициират организма да изгаря мазнините като източник на енергия. Крайният продукт на производството на тази енергия е кетони, които предизвикват плодов подобен на ацетон аромат на дъха при издишване.
Сутрешен дъх
Неприятният дъх сутрин е много чест. Производството на слюнка почти спира по време на сън, което позволява бактериите, причиняващи лошата миризма, да растат и да предизвикат лош дъх.
Сухота в устата
Наречена още ксеростомия, сухотата в устата може също да причини лош дъх. Слюнката помага за овлажняването и почистването на устата и когато тялото не произвежда достатъчно слюнка, може да се получи халитоза. Сухотата в устата може да бъде причинена от проблеми със слюнчените жлези, нарушения в съединителна тъкан (синдром на Сюгрен), лекарства или дишане през устата.
Дентална хигиена (лоша орална хигиена)
Когато не почиствате зъбите, венците и езика си всеки ден, лошият дъх може да се дължи на остатъци от загниваща храна и растеж на бактерии в устата.
Употребата на четка и конци за зъби осигурява отстраняването на малки частици храна, които могат да се натрупват и бавно да се разпаднат, създавайки неприятна миризма. Филм от бактерии, наречен плака, се натрупва, ако миенето на зъбите не е редовно. Тази плака може да дразни венците и да причини възпаление между зъбите и венците, наречено периодонтит. Когато плаката се втвърди, се получава зъбен камък. Той съдържа бактерии, които могат да доведат до венечни заболявания, като гингивит и пародонтит.
Протези или скоби
Хранителните частици, които не се почистват правилно от скоби, могат да изгният и да причинят бактериален растеж и лоша миризма. Протезите могат да предизвикват рани или инфекции в устата, които да доведат до халитоза.
Протези, които не се почистват редовно или правилно, също могат да задържат бактерии, предизвиквайки неприятна миризма на дъха.
Диети
Диети с ниско съдържание на въглехидрати или режими с гладуване могат да предизвикат халитоза. Това се дължи на разграждане на мазнините, произвеждащи химикали, наречени кетони. Тези кетони имат силна миризма.
Лекарства
Някои лекарства могат да намалят слюнката, причинявайки сухота в устата, и следователно да увеличат миризмата в устната кухина. Други лекарства могат да предизвикат миризми, тъй като разграждат и освобождават химикали в дъха. Примерите включват нитрати, използвани за лечение на стенокардия, някои химиотерапевтични химикали и някои транквиланти, като фенотиазини. Хората, които приемат витаминни добавки в големи дози, също могат да бъдат предразположени към лош дъх.
Алергия
Много лекарства, използвани за лечение на алергия, могат да предизвикат сухота в устата - друга причина за халитоза. В допълнение, задната хрема е често срещан алергичен симптом, който може да доведе до лош дъх. Синусовата конгестия, дължаща се на алергии, може да доведе до дишане през устата, причинявайки сухота в устата.
Заболявания
Инфекции и възпаления в носа, гърлото или синусите - фарингит, ангина, грип, млечница могат да причинят халитоза. Бронхит, пневмония, непоносимост към лактоза, други проблеми със стомаха или храносмилането могат да доведат до лош дъх. Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ) може да предизвика лош дъх поради рефлукса на стомашни киселини.
Бъбречни заболявания, чернодробна недостатъчност и други метаболитни заболявания, някои ракови заболявания могат да предизвикат лош дъх поради специфични смеси от химикали, които произвеждат.
Бременност
Бременността само по себе си не причинява лош дъх, но гаденето и сутрешното прилошаване, често срещано по време на бременност, могат да причинят лош дъх. В допълнение, хормоналните промени, дехидратацията и консумирането на различни храни, дължащи се на апетита, също могат да допринесат за лош дъх по време на бременност.
Други фактори
Лош дъх може да се появи, ако има чуждо тяло в носната кухина, особено при деца. Прием на големи дози витаминни добавки, както и алкохолизмът могат също да причинят халитоза.
По-редки причини
По-редките причини за лош дъх включват:
- Кетоацидоза: Когато нивата на инсулин на човек с диабет са много ниски, телата им вече не могат да използват захар и вместо това започват да използват мазнини. При разграждането на мазнините се произвеждат и натрупват кетони. Те могат да бъдат отровни в големи количества и да предизвикат отличителен и неприятен мирис на дъха. Кетоацидозата е сериозно и потенциално животозастрашаващо състояние.
- Обструкция на червата: Дъхът може да бъде с мирис на изпражнения, ако е имало продължителен период на повръщане, особено ако е налице обструкция на червата.
- Бронхиектазии: Това е хронично състояние, при което дихателните пътища стават по-широки от нормалното, в резултат на което се натрупва слуз, което води до лош дъх.
- Аспирационна пневмония: Възпаление или инфекция в белите дробове или дихателните пътища поради вдишване на слюнка, храна, течности или стомашно съдържимо (при повръщане).
7.2. Симптоми при халитоза
Налице е халитоза, когато се установява очевидно неприятна миризма на дъха. Други признаци и симптоми на лошия дъх включват неприятен / кисел вкус в устата или промяна на вкуса, сухота в устата и обложен език.
Специфичната миризма на дъха може да варира в зависимост от причината за проблема. Може да доведе до тревожност на засегнатите. Също така се свързва с депресия и симптоми на обсесивно-компулсивно разстройство.
7.3. Кога трябва да посетим медицински специалист при лош дъх?
Ако правилната хигиена на устната кухина не премахне лошия дъх, посетете зъболекар или лекар за диагностициране на състоянието, ако лошият дъх е придружен от:
- продължителна сухота в устата
- ранички в устата
- болка или затруднение при дъвчене или гълтане
- зъбобол или счупени зъби
- бели петна по сливиците и / или
- повишена температура или умора.
Консултирайте се със специалист, ако развиете лош дъх след прием на ново лекарство, след скорошна стоматологична манипулация или появата на други симптоми, които предизвикват безпокойство.
7.4. Как здравните специалисти диагностицират халитоза?
Имате халитоза, ако имате лош дъх, и не е необходим лекар, за да диагностицирате състоянието. Ако обаче лошият дъх е хроничен, ако не изчезне с правилна хигиена на устната кухина или имате други симптоми, ще трябва да посетите лекар или зъболекар, за да диагностицирате основната причина.
Медицинският специалист ще извърши преглед на устната кухина, за да потърси признаци на заболяване на венците, сухота в устата или инфекции, които могат да са причина за лошия дъх.
7.5. Лечение на халитоза
Лечението на лошия дъх зависи от причината. Обикновено първата спирка при наличие на халитоза е Вашият зъболекар. Ако стоматологът установи, че имате добро дентално здраве, най-вероятно ще бъдете препратени към лекар, за да потърсите подлежащ здравословен проблем.
Ако лошият дъх се дължи на здравословен проблем, като инфекция на синусите, диабет, киселинен рефлукс и т.н., тогава трябва да се лекува подлежащият медицински проблем.
Ако лошият дъх е страничен ефект от прием на медикамент, обсъдете с лекуващия си лекар дали има възможност за смяна на лекарството. Никога не прекратявайте приема на лекарства, без да се консултирате предварително с Вашия лекар.
За пациенти, които страдат от сухота в устата (ксеростомия), може да бъде предписана от зъболекар изкуствена слюнка.
Най-добрият начин за намаляване и премахване на халитозата е добрата хигиена на устната кухина.
Препоръчва се лицата да посещават стоматолог за профилактичен преглед и почистване два пъти годишно. Зъболекарят може да препоръча паста за зъби, която съдържа антибактериално средство, или антибактериална вода за уста.
7.6. Домашни средства и промени в начина на живот
Промени в начина на живот и домашни средства за лош дъх включват:
- Правилна хигиена - не забравяйте да почиствате зъбите си с четка и паста поне два пъти на ден, за предпочитане след всяко хранене. Изплаквайте с антисептична вода за уста два пъти дневно. Измиващата вода за уста може да помогне за унищожаването на лоши бактерии, причиняващи халитоза, и може временно да прикрие миризмата на лошия дъх, но може и да не лекува подлежащата причина. Употребата на конци за зъби редуцира натрупването на хранителни частици и плака между зъбите. Почистването с четка и паста за зъби почиства само 60% от повърхността на зъба.
- Променете това, което ядете и пиете. Опитайте се да избягвате храни и напитки, които причиняват лош дъх. Яжте повече плодове и зеленчуци и по-малко месо. Пийте повече вода.
- Смучете ментови бонбони без захар или дъвчете дъвка без захар, ако устната кухина е със склонност към изсъхване. Яжте храни, които трябва да се дъвчат по-продължително, за да поддържате отделянето на слюнка. Храни, които изискват много дъвчене, като ябълки или моркови, са добри опции.
- Естествените средства, използвани в лечението на лошия дъх, включват дъвченето на мента или магданоз.
- Избягвайте тютюнопушенето.
- Ако носите протези, ги извадете, докато спите. Почиствайте ги и ги накиснете през нощта в дезинфекциращ разтвор.
- Почиствайте скобите и фиксаторите според указанията на Вашия стоматолог.
- Не забравяйте да посещавате зъболекаря си най-малко два пъти годишно за преглед и професионално почистване.
Вашият стоматолог може да забележи и да лекува причини за халитоза, като заболяване на венците. Посъветвайте се с Вашия зъболекар за други потенциални решения за халитоза. Например, за сухота в устата Вашият зъболекар може да препоръча изкуствена слюнка. Също така говорете с Вашия стоматолог преди закупуване на продукти за контрол на лошия дъх.
Ако промените, които правите, не Ви помагат, зъболекарят може да Ви насочи към лекар, за да разберете дали подлежащ здравословен проблем може да причини лош дъх. Можете също така да прегледате списъка на лекарствата, които приемате, с лекаря, за да видите дали някое от тях може да допринесе за проблема.
7.7. Как може да се предотврати лошата миризма на дъха?
Препоръки за превенция на лош дъх включват:
- Почиствайте зъбите и устната кухина два или повече пъти на ден. Използвайте четка и паста за зъби, конци за зъби, както и антибактериална вода за уста.
- Поддържането на хидратирана устна кухина често може да помогне за елиминиране или предотвратяване на лошия дъх. Консумирайте вода, за да измиете частиците храна и да запазите устната кухина влажна.
- Прекратяване на тютюнопушенето също допринася за запазване на хидратирана уста без мирис.
- Заменяйте старата си четка за зъби с нова на всеки три месеца.
- Планирайте дентално почистване и преглед на всеки шест месеца.
7.8. Каква е прогнозата за хората с халитоза?
При повечето случаи лошият дъх може да бъде излекуван и предотвратен с правилна хигиена на устната кухина. Прогнозата е добра. Лошият дъх обаче може да е усложнение на медицински проблем, който трябва да бъде лекуван.
Галерия
Библиография
https://www.medicalnewstoday.com/articles/166636.php
https://www.mouthhealthy.org/en/az-topics/h/halitosis
https://en.wikipedia.org/wiki/Bad_breath
https://www.colgate.com/en-us/oral-health/conditions/bad-breath/what-is-halitosis-occasional-bad-breath-or-a-chronic-problem-0514
https://www.webmd.com/oral-health/bad-breath#1
https://www.medicinenet.com/bad_breath/article.htm
https://www.healthline.com/health/bad-breath
https://www.google.bg/search?q=halitosis&rlz=1C1GCEA_enBG785BG787&oq=halitosis&aqs=chrome..69i57j0l5.3271j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Коментари към Устна хигиена
Ани
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.
Здравейте! Четката за миене на зъбите се сменя на всеки три месеца, както и след преболедуване на инфекция на устна кухина и дихателна система.
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.