- Как да поддържаме добра устна хигиена?
- Четки за зъби в устната хигиена
- Конците за зъби в устната хигиена
- Проблеми, свързани с лошата устна хигиена
- Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
- Устна хигиена при децата
- Лош дъх (халитоза)
- Лошите навици, които увреждат зъбите
- Диабет и орално здраве
3. Конците за зъби в устната хигиена
Конците за зъби представляват сноп от тънки нишки, които се използват за премахване на плаката и хранителните остатъци от зъбите. Конецът се въвежда в междузъбното пространство, преодолявайки внимателно контакта между зъбите, след което се остъргват зъбните повърхности, особено в близост до венеца.
Материалите, от които могат да бъдат изработени конците за зъби, са найлон, тефлон, полиетилен или коприна. Конците за зъби могат да бъдат ароматизирани и неароматизирани, покрити и непокрити с восък.
Обикновено конците за зъби са в пластмасови кутийки, които съдържат от 10 до 100 метра конец. След като се издърпа необходимото количество конец, той се изтегля срещу малко острие, за да се откъсне.
Проучванията показват, че използването на конци за зъби в комбинация с четкане намалява вероятността за развитие на кариес и на гингивит, в сравнение с използването само на четка за зъби.
3.1. Как правилно да използваме конците за зъби?
Има много различни видове конци за зъби. Най-много разновидности има, ако са класифицирамни по дебелина. Ако конецът за зъби е твърде дебел за междузъбното пространство, ще е трудно или дори невъзможно с него да се преодолее междузъбният контакт. От друга страна, ако конецът за зъби е твърде тънък, той може да се скъса.
За всеки човек изборът на конец е индивидуален. Дори на един човек може да му се наложи да използва различни дебелини конци за зъби в различните участъци от зъбната си редица. Възможно е да е необходимо един конец за зъби да се раздели по дължина и да се получат два по-тънки конеца, ако това ще ни е от полза, например ако в момента имаме в себе си по-дебел конец за зъби и нямаме друг вид на разположение. Много хора с малки междузъбни пространства предпочитат покритите с восък конци за зъби, тъй като се плъзгат по-лесно по зъбните повърхности.
Правилното използване на конците за зъби включва следните стъпки:
- Откъсваме около 50 см. от конеца, като си оставяме работна част от около 5-6 см.
- Внимателно следваме извивките на зъбите си.
- Уверете се, че почиствате старателно под ръба на венеца.
Конецът за зъби се държи между пръстите или се опъва на специален държач. Конецът се въвежда във всички междузъбни пространства и особено в подвенечното, за да премахне плаката и остатъците от храна, заклещени между зъбите. Придвижвайки внимателно конецът за зъби от под ръба, но венеца до над него, ние премахваме бактериалната плака, прикрепена към зъбните повърхности под и над този ръб.
Има специални държачи за конци за зъби, които могат да имат F-образно и Y-образна форма. С тези държачи за конци по-трудно можем да насочваме конеца под различни ъгли и по-трудно можем да проникнем под ръба на венеца в сравнение с това, когато го държим между пръстите си, но от друга страна с тези държачи по-лесно можем да проникнем в задните междузъбни пространства.
Американската дентална асоциация (ADA) съветва да използваме конци за зъби поне веднъж на ден, но те не дават препоръка относно това дали да използваме конците за зъби преди или след четкане. Използването на конци преди четкане позволява флуорида от пастата за зъби да достигне до междузъбните пространства.
3.2. До какво води неправилното използване на конците за зъби?
Неправилното използване на конците за зъби може да доведе до кървене от венците. Главната причина за кървенето е възпалението на тъканите на венеца, дължащо се на гингивита.
Твърде енергичното използване на конците за зъби може да увреди венечните тъкани. За неправилно използване на конците за зъби се приема и когато натискаме конците прекалено грубо и силно, а трябва да плъзгаме внимателно нагоре-надолу.
За почистването всяка отделна зъбна повърхност се използва чиста част от конеца, за да се избегне предаването на бактериална инфекция от един зъб на друг.
Коментари към Устна хигиена
Ани
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.
Здравейте! Четката за миене на зъбите се сменя на всеки три месеца, както и след преболедуване на инфекция на устна кухина и дихателна система.
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.