- Как да поддържаме добра устна хигиена?
- Четки за зъби в устната хигиена
- Конците за зъби в устната хигиена
- Проблеми, свързани с лошата устна хигиена
- Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
- Устна хигиена при децата
- Лош дъх (халитоза)
- Лошите навици, които увреждат зъбите
- Диабет и орално здраве
5. Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
За да се поддържа добро здраве на устната кухина, важни фактори са храните и напитките, които приема човек, и колко често се храни. Промените в устата започват минути след ядене на определени храни.
Храните, които помагат на мускулите и костите, също така са полезни и за зъбите и венците. Хлябът и зърнените храни са богати на витамин B, докато плодовете и зеленчуците съдържат витамин C, като всички от тези изброени храни допринасят за здравата тъкан на венците. Крехко месо, риба, птиче месо предоставят магнезий и цинк за зъбите.
Но има и храни, които оказват вредно влияние върху зъбите и венците. Някои храни могат да причинят ерозия на емайла, което може да доведе до повишена чувствителност на зъбите към топло, студено, сладко и кисело. Бактериите в устата преобразуват захарите от храната в киселини, които от своя страна започват да атакуват емайла на зъбите, започвайки процеса на разрушаване. Колкото по-често човек се храни, толкова по-често излага зъбите си на цикъла на гниене. Киселинните храни и напитки са също вредни и са основен фактор при зъбната ерозия.
5.1. Полезни храни и напитки
Съществуват храни и напитки, които са много полезни за зъбите и венците, като ги правят по-устойчиви, балансират pH в устната кухина, намаляват образуването на плака и дупки и др.
Някои храни могат да предпазват от кариеси. Флуорът е основен защитник срещу зъбен кариес. Той прави повърхността на зъбите по-устойчива на киселини по време на процеса на реминерализиране. Пиенето на флуорирана вода се препоръчва от някои дентални специалисти за добра устна хигиена, докато други казват, че използването на паста за зъби само по себе си е достатъчно.
Млякото, сиренето и другите млечни продукти са богати на калций и фосфат, което също може да насърчи реминерализацията.
Всички храни увеличават производството на слюнка, а слюнката съдържа буферни химикали и това помага за стабилизиране на рН до 7 (неутрално) в устата.
Храни с високо съдържание на фибри могат също да помогнат да се увеличи притока на слюнка и благодарение на съвкупност от фибри, като в целината, слюнката се придвижва във вдлъбнатините и пукнатините на дъвкателни повърхности, където има заседнала храна, за да разтвори въглехидрати, като захар, да неутрализира киселината и да реминерализира зъба, като лесно достига повърхностите. Дъвка без захар стимулира производството на слюнка и помага за почистване на повърхността на зъбите.
Според Световната дентална федерация (FDI) десетте най-полезни храни и напитки за зъбите са:
1. Зеленият чай съдържа полифенолни антиоксидантни растителни съединения, които намаляват плаката, образуването на дупки и заболеваемостта на венците. Зеленият чай също така може да намали лошия дъх и да подсили зъбния емайл поради високото си флуорно съдържание.
2. Млечните храни са полезни поради тяхната ниска киселинност, което намалява износването на зъбите. Освен това, млечните храни са с високо съдържание на калций, основният компонент на зъбите.
3. Сиренето съдържа калций и фосфат, които помагат за балансирането на рН в устата, предпазва (и възстановява) зъбния емайл, произвежда слюнка и убива бактериите, които причиняват кухини и заболеваемост.
4. Плодове, като ябълки, ягоди и киви, съдържат витамин С. Този витамин помага за задържане на клетките заедно. Ако този витамин се пренебрегва, венечните клетки могат да се повредят, което прави венците чувствителни и податливи към болести.
5. Зеленчуците са също много полезни за зъбите и венците. Витамин А, съдържащ се в тикви, моркови, сладки картофи и броколи, е необходим за образуването на зъбния емайл. Хрупкавите зеленчуци също така могат да помогнат за почистване на венците.
6. Лукът съдържат антибактериални серни съединения. Тестовете показват, че лукът убива различни видове бактерии, особено когато се консумира суров.
7. Целината предпазва зъбите чрез производство на слюнка, която неутрализира киселината, причиняваща деминерализация и кухини. Също така оказва масажиращо действие върху зъбите и венците.
8. Семената от сусам намаляват плаката и помагат за изграждането на зъбния емайл. Те са също така с много високо съдържание на калций.
9. Животинска храна, като говеждо месо, пилешко месо, пуешко месо и яйца, съдържат фосфор, който заедно с калция е един от двата най-важни минерали за зъбите и костите.
10. Водата почиства устата и произвежда слюнка, която депозира важни минерали в зъбите. Тя запазва венците хидратирани и отмива частици от зъбите.
5.2. Вредни храни и напитки
Съществуват много храни и напитки, които са особено вредни за зъбите и могат да доведат до редица проблеми.
Консумация на захари е често свързана със зъбен кариес. Други въглехидрати, особено сготвена скорбяла, например пържени картофи, може да увреди зъбите, макар и в по-малка степен (и косвено) от нишестето, което се преобразува в захари от амилазата в слюнката. Захари, които са с по-висок индекс на лепкавост, като например карамел, могат да причинят повече вреда на зъбите, отколкото тези с по-нисък индекс на лепкавост, като някои форми на шоколад или повечето плодове.
Трапезната захар (захароза) най-често се свързва с образуване на дупки. Количеството захар, което се консумира наведнъж, е по-малко важно от това, колко често се консумират храни и напитки, които съдържат захар. Колкото по-често се консумира захар, толкова повече е времето, през което зъбът е изложен на ниски нива на pH, при които настъпва деминерализация (под 5,5 за повечето хора). Ето защо е важно човек да се старае към по-рядка консумация на храни и напитки, съдържащи захар, така че зъбите да имат възможност да бъдат поправени чрез реминерализацията и флуора.
Ограничаването на честотата на приема на храни и напитки, съдържащи захар, е един от начините да се намали честотата на образуването на дупки. Захарите от плодовете и плодовите сокове, например глюкоза, фруктоза и малтоза, са с еднаква вероятност да причинят кариеси.
Киселините, съдържащи се в плодовия сок, оцетът и безалкохолните напитки, понижават нивото на pH на устната кухина, което причинява деминерализация на емайла. Пиенето на напитки, като портокалов сок или кола, през целия ден повишава риска от зъбен кариес значително.
Друг фактор, който влияе на риска от развитие на дупки, е лепкавостта на храните. Някои храни или бонбони могат да се залепнат към зъбите и така да намалят рН в устата за продължителен период от време, особено ако те са сладки.
Въпреки че прясното грозде и сливи се считат за полезни храни, ако те са изсушени, се превръщат в лош фактор. Те се изтъкват като здравословна храна, но сушените плодове, като стафиди и сушени кайсии, са сходни с карамела.
Важно е зъбите да се почистват най-малко два пъти дневно, за предпочитане с четка за зъби и флуорна паста за зъби, за да се отстрани храната, залепнала по зъбите. Редовното използване на четка и конец за зъби също премахва плаката, покриваща зъбната повърхност, и способства за добрата устна хигиена.
Дъвченето на дъвка спомага за оралната иригация между и около зъбите, почиствайки и отстранявайки частици, но за зъби в лошо състояние това може да повреди или премахне хлабавите пломби.
Слюнката помага да се отмият хранителните частици и предпазва от киселите храни, но тъй като алкохолът потиска производството на слюнка, той е вреден за зъбите и може да доведе до заболяване на венците и дори рак на устата. Ако се приема в по-голямо количество, киселинният състав на виното разлага емайла и прави зъбите порести и лесно се оцветяват.
Кофеиновите продукти и напитки причиняват оцветяване на зъбите, но това обикновено може да бъде почистено чрез пиене на прясна вода след кофеинова напитка, както и от зъболекаря чрез почистване на зъбните повърхности.
Коментари към Устна хигиена
Ани
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.
Здравейте! Четката за миене на зъбите се сменя на всеки три месеца, както и след преболедуване на инфекция на устна кухина и дихателна система.
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.