- Как да поддържаме добра устна хигиена?
- Четки за зъби в устната хигиена
- Конците за зъби в устната хигиена
- Проблеми, свързани с лошата устна хигиена
- Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
- Устна хигиена при децата
- Лош дъх (халитоза)
- Лошите навици, които увреждат зъбите
- Диабет и орално здраве
9. Диабет и орално здраве
Разбираемо е, че се изисква редовна грижа за поддържане на здравето на зъбите и устата. Но за някои хора с определени здравословни проблеми е необходимо допълнително внимание и грижи за предотвратяване на евентуални увреждания. Едно заболяване, което изисква такова специално отношение, е диабетът.
Проучванията показват, че диабетиците са по-податливи към развитие на инфекции на устната кухина и периодонтално заболяване, отколкото хората без диабет. Оралните инфекции са с тенденция да бъдат по-тежки при пациенти с диабет в сравнение с хора без това заболяване. Диабетици, които не оказват добър контрол върху нивото на кръвната захар, са с тенденция да имат повече здравословни проблеми, свързани с устната кухина. Тези инфекции се появяват по-често след пубертета и при пациентите в напреднала възраст.
Диабетът е сериозно заболяване, при което организмът не произвежда или използва правилно инсулин. Инсулинът помага за преминаването на глюкозата от кръвта в клетките на тялото, където тя се използва за енергия. При диабет тялото не получава необходимото "гориво" и кръвната захар остава твърде висока. Високата кръвна захар инициира процеси, които могат да доведат до усложнения, като сърдечно-съдови, бъбречни, очни заболявания и други тежки проблеми.
Подробна информация за диабета може да прочетете в секцията "Здравни проблеми":
» Диабет
9.1. Как са свързани диабетът и оралното здраве?
Лошо контролираният диабет уврежда белите кръвни клетки, които са основна защита срещу бактериални инфекции. Това поставя два проблема за оралното здраве. Първият е по-висок риск от бактериални инфекции, които могат да възникнат в устата. Вторият проблем е, че по-голямата честота на инфекции води до по-честа употреба на антибиотици. Приемът на антибиотици е свързан с повишен риск от гъбична инфекция на езика и устата. Гъбичките "процъфтяват" благодарение на високите нива на захар в слюнката и могат да бъдат трудни за лекуване. Хората с кандидоза също често изпитват чувство на парене в устата и езика.
Тъй като диабетът намалява устойчивостта на организма към инфекции, венците са изложени на риск от гингивит, възпаление, причинено обикновено от наличието на бактерии в плаката. Плаката е лепкав филм, който се натрупва върху зъбите над и под линията на венците. Без редовни стоматологични прегледи може да възникне заболяване на венците, ако гингивитът не се лекува. Също така може да предизвика възпаление и разрушаване на тъканите, заобикалящи и поддържащи зъбите, венците, костите и фибри, които придържат зъбите към венците.
Пародонтозата не е единственият проблем, засягащ устната кухина, който може да възникне при наличие на диабет. Диабетиците могат да изпитат синдром на изгаряне на устата, гъбични инфекции, сухота в устата, кариес, усложнения при стоматологични хирургични процедури.
Гъбични инфекции
Диабетът прави тялото по-податливи към гъбични инфекции, като кандидоза. Кандида албиканс (Candida albicans) е гъбичка, която живее по принцип в устата, без да причинява никакви проблеми. Но при диабет дефицитът на слюнка в устата и допълнителната захар в слюнката позволява на гъбичката да предизвика инфекция, наречена кандидоза (млечница), която се проявява като възпалени бели или червени зони в устата.
Изображение: Photo Credit: Sol Silverman, Jr., D.D.S. Content Providers: CDC/ Sol Silverman, Jr., DDS, Public domain, via Wikimedia Commons
Синдром на парещата уста
Ако диабетикът усеща умерено до тежко парене и болки в устата, без да има причина, е възможно да е развил синдром на парещата уста. При много хора усещането за парене започва в късна сутрин, достига пик вечерта и често стихва през нощта. Някои хора чувстват болката постоянно, но при други болката е непостоянна. Други симптоми могат да включват: сухота, болезненост, мравучкане или изтръпване на върха на езика или в устата, горчиви или метални промени във вкуса.
Сухота в устата (ксеростомия)
Сухотата в устата (ксеростомия) е друг страничен ефект, свързан с диабет. Сухота в устата възниква, когато слюнчените жлези не произвеждат достатъчно слюнка, за да поддържат устната кухина влажна, причинявайки възпаление и нараняване на тъканите в устата. Това може да затрудни дъвченето и преглъщането, както и може да причини затруднения при хранене, което да наруши контрола на кръвната захар.
Ксеростомията може да увеличи риска от кариеси, тъй като има по-малко слюнка, която да отмие микробите и да се "погрижи" за киселините, които те произвеждат. Сухотата в устата понякога може да се доведе до други проблеми, като инфекция на слюнчените жлези.
Изображение: scientificanimations.com, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Кариес
Устната кухина съдържа естествено много видове бактерии. Когато скорбялата и захарите в храните и напитките си взаимодействат с тези бактерии, се образува по зъбите лепкав филм, известен като плака. Киселините в плаката атакуват твърдата, външна повърхност на зъбите (емайл). Това може да доведе до кариес.
Колкото по-високо е нивото на кръвната захар, толкова по-голямо е количеството на захарите и скорбялата и толкова повече киселина въздейства върху зъбите.
Гингивит
Диабетът намалява способността за борба с бактериите. Ако не се отстрани плаката с редовна употреба на четка и конци за зъби, тя се втвърдява под венечната линия в субстанция, наречена зъбен камък. Колкото по-дълго остават плаката и зъбният камък на зъбите, толкова повече те дразнят венците. С течение на времето венците стават подути и кървят лесно - развива се гингивит (възпаление на венците).
Парадонтоза
Ако не се лекува, гингивитът може да доведе до по-сериозна инфекция, наречена периодонтит, който разрушава меките тъкани и костите, които поддържат зъбите.
През последните 10 години са предприети много изследвания относно връзката между диабета и пародонтозата. Периодонталното заболяване е шестото водещо усложнение на диабета.
Диагностицираните с диабет хора са с 3-4 пъти по-голям риск от развитие на пародонтоза, с по-висок процент на по-тежки нива на загуба на костна тъкан инфекция на венците. Парадонтозата е с тендеция да бъде по-тежка при хората, които имат диабет, тъй като диабетът намалява способността за борба с инфекциите и забавя оздравяването.
Пародонтозата е бактериална инфекция на тъканите, които подкрепят зъбите и ги придържат в челюстта. Ако не се лекува, може да доведе до загуба на зъби. Основната причина за пародонтозата е бактериална плака - лепкав, безцветен микробен филм, който непрекъснато се образува по зъбите. Токсини (или отрови), произвеждани от бактериите в плаката, възпаляват венците, причинявайки инфекция.
Инфекция като периодонтит може да причини и повишаване на нивото на кръвната захар, което затруднява контрола на диабета. Реакцията на организма към периодонталното заболяване може да увеличи нивото на кръвната захар. Профилактиката и лечението на парадонтозата може да помогне за подобряване на контрола на кръвната захар. Следователно е важно за пациенти с диабет да лекуват и елиминират периодонталната инфекция за оптимален контрол на диабета.
Повишен риск от усложнения при стоматологични хирургични процедури
Високият риск от заболявания в устната кухина води до по-голяма необходимост от дентални и орални процедури. При необходимост от извършване на орални хирургични процедури, диабетът, особено ако е зле контролиран, може да доведе до усложнения.
Диабетът забавя лечението и увеличава риска от инфекция. Възможно е нивото на кръвната захар да бъде по-трудно за контролиране след оралната хирургия.
9.2. Как могат да се предовратят оралните проблеми при диабет?
Диабетиците, които получават добра стоматологична помощ и имат добър контрол на кръвната захар, обикновено имат по-добър шанс да избегнат заболяване на венците.
Мерките за профилактика и лечение на оралното здраве, особено при диабетици, включват:
Контрол на кръвната захар
Хранителният режим и физическата активност могат да бъдат най-важните промени, които диабетиците могат да направят, за да подобрят качеството си на живот и оралното си здраве.
За да се запази здравето на зъбите и венците, пациентите с диабет трябва да внимават за нивото на кръвната захар, както и да проверяват редовно нивото си на триглицериди и холестерол в допълнение. Това може да помогне за предотвратяване на заболяване на венците.
Отказ от тютюнопушене
Тютюнопушенето е един от най-важните фактори за развитие на заболяване на венците. Така че диабетик, който пуши, поставя себе си в още по-голям риск. Тютюнопушенето може да увреди венечната тъкан и да причини рецесия на венците. То също така ускорява костната и тъканната загуба, което означава, че има по-голям риск от загуба на зъби.
Отказ от тютюнопушенето и ограничаване на времето на носене протези може да намали риска от развитие на кандидоза. При сухота в устата може да се приемат повече течности, да се дъвче дъвка или бонбони без захар. Някои хора използват заместители на слюнката, налични в аптеките.
Устна хигиена и редовни посещения при специалист по дентална медицина
Поддържане на добра устна хигиена включва измиването на зъбите трябва да е най-малко два пъти на ден, а употребата на конци - поне веднъж дневно. Важно е и редовното посещение на специалиста по дентална медицина за оценка на общото стоматологично здраве и за лечение на стоматологични проблеми в начален етап. Превантивната грижа за оралното здраве, включително и професионални почиствания на зъбите в стоматологичен кабинет поне два пъти годишно, е от голямо значение за профилактика и контролиране на пероралните здравословни проблеми.
Коментари към Устна хигиена
Ани
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.
Здравейте! Четката за миене на зъбите се сменя на всеки три месеца, както и след преболедуване на инфекция на устна кухина и дихателна система.
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.