- Как да поддържаме добра устна хигиена?
- Четки за зъби в устната хигиена
- Конците за зъби в устната хигиена
- Проблеми, свързани с лошата устна хигиена
- Полезни и вредни храни и напитки за устната хигиена
- Устна хигиена при децата
- Лош дъх (халитоза)
- Лошите навици, които увреждат зъбите
- Диабет и орално здраве
8. Лошите навици, които увреждат зъбите
Възможно ли е да увреждате зъбите си, без дори да го осъзнавате? Питате ли се защо дори и след миене три пъти на ден и след оптимална стоматологична помощ нещо със зъбите Ви не е наред?
Някои лоши навици могат незабавно да причинят увреждане на зъбите, ефектите на други могат да се наслагват с течение на времето, причинявайки вреда на денталното здраве в дългосрочен план.
Може да бъдете изненадани от броя на нещата, които могат да развалят зъбите.
Част от ежедневните навици, които стоматолозите съветват пациентите си да избягват, за да не повредят зъбите си, са:
8.1. Дъвчене на лед
Зъбите не са предназначени да дъвчат твърди предмети, като лед.
Дъвченето на лед е на пръв поглед безобиден, несъзнателен навик, но може да доведе до трайно увреждане на зъбите с малки пукнатини. Тези пукнатини могат да се увеличават по размери с течение на времето и в крайна сметка да предизвика фрактура на зъба.
Консумация на охладена вода или напитки без лед ще помогне за устояване на изкушението.
8.2. Скърцане със зъби (бруксизъм)
Бруксизмът представлява стискане и / или скърцане със зъби и обикновено се случва по време на сън. Може да бъде наследствен признак от родител и често е свързано със стреса в живота на човек. При бруксизъм се оказва натиск върху зъбите, мускулите на челюстта, темпоромандибуларната става и може да се изпита болка.
Носенето на изработени по поръчка шини по време на сън може да помогне за предотвратяване на увреждане и намаляване на натиска върху зъбите и околните структури.
8.3. Пастили за кашлица и болки в гърлото
Въпреки че са предназначени за медицински цели, пастилите за кашлица и болки в гърлото имат високо съдържание на захар. Смученето на бонбони за кашлица и гърлобол през целия ден, за да се успокои гърлото води до увеличаване на зъбната плака. Това създава по-висок риск от развитие на кариес и пародонтоза.
Добра алтернатива е да се изберат пастили за кашлица, които не съдържат захар.
8.4. Желирани лакомства
Всякакви бонбони се смятат за вредни за здравето на зъбите, но дъвчащият, лепкав вид бонбони е особено вреден. Лепкавият характер на желираните лакомства им позволява да се промъкнат в процепите между зъбите и слюнката не е в състояние да ги отмие.
Най-малкото, добро измиване на зъбите след консумация на тези лакомства може да помогне или просто да изберат за алтернатива такива без захар.
8.5. Газирана вода (сода)
Високата захар и киселинно съдържание е лоша комбинация за зъбите. Честата консумация на газирана вода (сода) може да причини зъбен кариес. Освен това, увеличената киселинна експозиция може да предизвика ерозия на зъбния емайл и да доведе до повишена чувствителност на зъбите.
Опитайте се да намалите консумацията на сода и изберете по-здравословен вариант за утоляване на жаждата - вода. Също така, за да се намали ерозията на емайла, изплаквайте с вода, след като зъбите са били изложени на кисели напитки.
Консумирайте кисели напитки със сламка, за да се избегне контакт със зъбите. Изчакайте поне 30 минути преди миене на зъбите с мека четка след киселинна експозиция, за да се избегне по-нататъшно рушене и износване на емайла.
8.6. Използване на зъбите като инструменти
Зъбите са предназначени за хранене, правилно говорене и усмихване. Всичко друго може да бъде нездравословно и това със сигурност включва използването им като инструменти.
Зъбите не трябва да се използват като отварачки, ножици, клещи или ножове, защото те не са инструменти.
Въпреки удобството, отваряне на опаковка чипс или дори бутилка със зъби може да доведе до отчупване или счупване на зъб. Дори прехапването на конец, което може да изглежда толкова просто и невредно, може да предизвика микропукнатини, които в крайна сметка могат да доведат до по-сериозни проблеми със зъбите във времето.
8.7. Спортни напитки
Въпреки че са чудесно нещо след тежка тренировка, спортните напитки не са по-добри от содата. Те съдържат големи количества захар и киселини, които могат да увредят зъбите. Хората пият спортна напитка след тренировка, когато устата им е по-суха. Бактериите, намиращи се в устата, използват захарта като храна и създават кухини.
За да се избегне рискът от кариес и ерозия на емайла, изберете за освежаване вода.
8.8. Плодови сокове
Плодовите сокове могат да бъдат здравословни поради тяхното съдържание на витамини и минерали, но съдържат и големи количества захар. Има тенденция да се подценява количеството захар в естествено сладкия плодов сок. Например, ябълков сок съдържа приблизително толкова захар, колкото същия обем сода.
Разреждането на плодов сок с вода може да помогне за намаляването на съдържанието на захар и намаляването на излагането на захар на зъбите.
8.9. Картофен чипс
Похапването на картофен чипс, съдържащ нишесте, по-лесно създава перфектна среда за бактериална плака.
Измийте зъбите си след консумация, за да предотвратите натрупването на плака.
8.10. Постоянно похапване
Постоянно похапване през деня означава задържане на остатъци от храна върху зъбите за по-продължителен период от време.
Помислете за похапване между основните хранения на тип храни, като ябълки, моркови и целина, които свеждат до минимум натрупването на плака.
8.11. Склонност към преяждане
Склонността към преяждане обикновено включва прием на големи количества сладки храни и напитки, които могат да доведат до кариес.
Склонност към преяждане може да възникне и при друго хранително разстройство, като булимия, която се характеризира с повръщане на храната. Тъй като повърнатата храна е силно киселинна, тя може да ерозира и увреди зъбите с течение на времето.
8.12. Дъвчене на молив или химикал
Ние често несъзнателно дъвчем молив или химикал, когато се концентрираме. Задържането на писалка, очила, молив или други твърди предмети със зъби в устата си за продължителен период от време може да доведе до пукнатини, следи от натиск или счупване на зъб.
Дъвченето на дъвка без захар може да бъде един от начините за предотвратяване на щети, а също така стимулира производството на слюнка и помага в почистването на зъбите.
8.13. Пиене на кафе
Чаша кафе сутрин помага на много от нас да започнат деня. За съжаление, кофеинът може да наруши потока на слюнка, предизвиквайки сухота в устата, и да доведе до кариес. Също така, добавяне на захар към кафето увеличава риска от кариес.
За да се противодейства на ефекта на сухота в устата от кофеин, пийте вода често през целия ден.
8.14. Тютюнопушене
Тютюнопушенето води до изсъхване на устната кухина и увеличаване на количеството образувана плака. Пушачите са по-склонни да губят зъби в сравнение с непушачите, дължащо се на заболяване на венците. Освен това, употребата на тютюн е голям рисков фактор за рак на устната лигавица.
8.15. Пиене на червено вино
Три неща допринасят за оцветяването на зъбите ни, когато пием червено вино. Първо, хромоген е дълбок цвят в червеното вино. Второ, киселинното съдържание във виното нанася поражение на зъбите и ги прави по-склонни да придобият петна. Накрая, танините във виното помагат на петната се свържат към зъбите.
Начини за противодействие на оцветяването е консумацията на протеини, като например сирене с червено вино, изплакване с вода или дъвчене на дъвка след това, за да се стимулира производството на слюнка и неутрализиране на рН. За щастие, петната от червено вино са временни на зъбите.
8.16. Пиене на бяло вино
Бялото вино може да изглежда безвредна версия на червеното вино, но то все още съдържа киселина и танини, които помагат за свързването на петната към зъби. Оцветяването всъщност идва от храни или напитки, които се консумират след пиене на бяло вино.
Също така, след консумацията на храна или напитка, съдържаща киселина, избягвайте миенето на зъбите в продължение на поне 30 минути, за да се предотврати по-нататъшно увреждане на зъбите.
8.17. Пиърсинг на езика и устната
Пиърсинг на езика и устната може да повлияе на здравословното състояние на зъбите. Тези метални пиърсинги се трият във венците и бавно причиняват абразия и щети с течение на времето. Може да причини перманентна рецесия (отдръпване) на венците, което може да доведе до повишена чувствителност и дори загуба на зъби.
Пиърсинг на езика може да предизвика счупване на зъб, изискващо стоматологична помощ. "Бижу" в устата може да насърчи натрупване на повече бактерии в устата.
8.18. Гризане на ноктите
Гризането на ноктите може да причини натрошаване или пукнатини на зъбите. Освен това, този чест лош навик може да въведе микроби в устната кухина, които могат да инфектират венците и зъбите.
8.19. Употреба на четката за зъби твърде енергично
Миенето на зъбите редовно е част от добрата хигиена на устната кухина, но ако използвате четката за зъби твърде грубо и енергично, може да причините повече вреда, отколкото полза.
Миенето на зъбите твърде енергично и грубо уврежда емайла, дразни венците, прави зъбите чувствителни към студено и дори може да предизвика кухини.
Избягвайте такова усилено четкане и се уверете, че те избрали мека четка за миене на зъбите.
8.20. Употреба на вода за уста без конци за зъби
Употреба на вода за уста без конци за зъби е често срещана грешка, за да се премахне гингивитът. Някои хора смятат, че изплакването с вода за уста е достатъчно, за да ги предпази от гингивит. Въпреки това, те могат да развият възпаление на венците. Изплакването с вода за уста не убива бактериите под венците и между зъбите. За да премахнете тези бактерии, използвайте конец за зъби.
8.21. Пренебрегване на редовна стоматологична помощ
Пренебрегване на редовна стоматологична помощ, пропускане на редовно професионално почистване на зъбите и избягване на необходими стоматологични ремонти може да доведе до големи проблеми със зъбите, въпреки редовната употреба на четка и конец за зъби и избягване на лошите навици.
8.22. Употреба на погрешни съоръжения
Не използвайте кламер, клечки за зъби или парче хартия, за да отстраните заседнала частица храна между зъбите. Употребата на погрешни съоръжения може да доведе до увреждане на зъбите и венците.
Употребата на клечки за зъби може да Ви помогне за почистване на областите между зъбите, но трябва да се използва правилно. В противен случай може да се нарани венечната тъкан. Затова вместо тях може да използвате конец за зъби.
Коментари към Устна хигиена
Ани
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.
Здравейте! Четката за миене на зъбите се сменя на всеки три месеца, както и след преболедуване на инфекция на устна кухина и дихателна система.
Здравейте мили Фрамар!Моля да ми помогнете със съвет.Колко често се сменя четката за зъби(при ежедневно миене на зъбите),особено за дете,ако има респираторно заболяване?При болно гърло,вирусно заболяване,хрема...Препоръчително ли е ежедневно миене с нова четка?Вашия отговор ще помогне и на много други хора,да избегнат повторно заразяване,като се има предвид,че четките не се дезинфикцират.Предварително благодаря за вашия отговор и желая здраве и късмет на целия екип.