- Какво представлява болестта на Хашимото?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори
- Характерни симптоми при болест на Хашимото
- Разлика между Хашимото, хипотериодизъм и Базедова болест
- Усложнения при тиреоидит на Хашимото
- Тиреоидит на Хашимото и бременност
- Диагностика и изследвания при Хашимото
- Терапевтичен подход при болест на Хашимото
- Живот с Хашимото
5. Разлика между Хашимото, хипотериодизъм и Базедова болест
Тиреоидитът на Хашимото, наричан още синдром на Хашимото, лимфоматозна струма, хроничен лимфоцитен тиреоидит, е автоимунно заболяване с висока честота и се счита за най-честата причина за развитие на спонтанен хипотиреоидизъм (без някои основни провокиращи фактори, като йоден дефицит).
Болестта на Хашимото в своята класическа, разгърната клинична картина, протича като типичен хипотиреоидизъм, въпреки което не е напълно коректно приравняването на двете състояния, тъй като в някои случаи Хашимото протича с преходна хипертиреоидина фаза.
Някои от основните различия между Хашимото, класическия хипотиреоидизъм и Базедовата болест включват:
- разлика между Хашимото и хипотиреоидизъм: синдромът на Хашимото е една от множеството причини за развитие на хипотиреоидизъм. За разлика от многобройните форми на хипофункция на щитовидната жлеза, при тиреоидит на Хашимото е налице автоимунна етиология и често присъствие на други подлежащи автоимунни заболявания. За разлика от много от различните форми на хипотиреоидизъм, при които болестта е провокирана в резултат от йоден недоимък (в световен мащаб йодният дефицит е най-честата причина за настъпване на хипофункция на тиреоидеята), при Хашимото проявите се развиват в резултат от разрушаване на тиреоцитите от произвежданите автоантитела, в резултат от което настъпва спонтанен хипотиреоидизъм. Разликите са предимно диагностични (лабораторни), тъй като клиничното протичане в масовия случай при Хашимото и хипотиреоидизъм е напълно идентично, но при изследване се установяват характерните автоантитела (МАТ-антитела и ТАТ-антитела)
- разлика между Хашимото и болест на Базедов: в случаите, при които Хашимото протича с преходна хипертиреоидина фаза (хашитоксикоза) е възможно погрешно възприемане като болест на Базедов, поради идентичните клинични прояви. При болестта на Базедов хиперфункцията на тиреоидеята е перманентна до провеждане на съответното лечение, докато при хашитоксикоза хипертиреоидната фаза е временна, самоограничаваща се и продължаваща едва няколко месеца, след което настъпват характерните за хипотиреоидизъм прояви. Протичането на хашитоксикозата обикновено е леко до умерено, в редица случаи не се установяват различия в лабораторни промени, като разграничаването се базира на клиничния преглед (налице са разлики при палпация на тиреоидеята), ултразвуковата диагностика, наличието на антитела
Увеличение на размерите на щитовидната жлеза (гуша) може да се наблюдава, както при Хашимото, така и при различните форми на хипотиреоидизъм и при Базедова болест. Поради което се препоръчва при установяване на видима промяна в тиреоидеята своевременна консултация със специалист, назначаване на съответните изследвания и диагностично уточняване на състоянието с цел предприемане на съответните терапевтични мерки.
Коментари към Тиреоидит на Хашимото