- Какво представлява болестта на Хашимото?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори
- Характерни симптоми при болест на Хашимото
- Разлика между Хашимото, хипотериодизъм и Базедова болест
- Усложнения при тиреоидит на Хашимото
- Тиреоидит на Хашимото и бременност
- Диагностика и изследвания при Хашимото
- Терапевтичен подход при болест на Хашимото
- Живот с Хашимото
10. Живот с Хашимото
Болестта на Хашимото, макар да повлича след себе си широка палитра от дискомфорт, неприятни симптоми и риск от усложнения, е заболяване, което подлежи на пълен контрол. За целта често лекарствената терапия, колкото и висока ефективност да показва, не е напълно достатъчна. Много специалисти препоръчват успоредно към медикаментозното лечение някои промени в начина на живот, главно фокусирани върху храненето, набавянето на важни витамини и минерали и ограничаване вредните въздействия и последици от хроничния стрес.
При пациенти с позитивни антитела и щитовидни хормони в референтните граници, но с налични леки до умерени симптоми, тези промени в начина на живот също се препоръчват във фазата на активното наблюдение, като се асоциират с подобрение на състоянието и поддържане на лабораторна ремисия продължително време.
Важна особеност е, че при всеки пациент различна комбинация от промени ще доведе до така желаното подобрение и често се налага изпробване на различни методи с цел индивидуализация на терапията.
10.1. Промени в храненето
Някои незначителни или по-драстични промени в храненето могат да окажат изключително благоприятно въздействие при пациентите с Хашимото. За избора на подходяща диета често се налага изпробване на различни хранителни режими за определен период от време, водене на дневник и консултация със специалист.
Чрез правилния подбор на съдържимото в чинията може да се осъществи контрол над прогресията на болестта, да се ограничи възпалителният процес, както и да се намали рискът от развитие на различни усложнения (например при поддържане на оптимални холестеролови нива се редуцира сърдечно-съдовият риск).
Сред едни от най-широко коментираните промени в храненето, които могат да имат благоприятен ефект при Хашимото, се включват:
- подходяща диета при Хашимото: обсъжда се благоприятното въздействие на различни диети, като например Средиземноморската диета, безглутеново хранене, кето диета, противовъзпалителна диета и други, от които безглутеновото хранене намира най-много привърженици, съобщаващи за облекчение на някои от симптомите на болестта и поддържане на лабораторните показатели в референтни граници
- храни, които да избягваме: препоръчва се ограничаване или пълно прекратяване консумацията на храни с добавена захар и подсладители (сладкарски изкушения, газирани напитки, бонбони), фаст фууд и пържени храни (бургери, пица, пържени картофи, хотдог), високо преработени храни (замразени готови храни, ястия за приготвяне в микровълнова фурна, маргарин, бекон) и такива, богати на глутен, главно във връзка с техния проинфламаторен потенциал
- храни, на които да наблегнем: с благоприятен ефект се асоциира повишената консумация на пресни плодове и зеленчуци, здравословни мазнини (зехтин, кокосово масло, авокадо), пълноценен животински протеин (сьомга, скариди, яйца, пилешко месо), пълнозърнести храни без глутен (кафяв ориз, киноа, овес), семена, ядки, бобови култури, приготвени на пара, задушени, варени или на фурна
10.2. Добавки и билки при Хашимото
При много от пациентите с тиреоидит на Хашимото допълнителния прием на добавки, съдържащи витамини, минерали, билки и други, може да окаже благоприятен ефект по отношение на симптоматиката и функционалната активност на щитовидната жлеза.
Въпреки че са достъпни без рецепта, се препоръчва предварителна консултация с лекуващия лекар за уточняване необходимостта и улесняване на избора от допълнителен прием на добавки, както и за редуциране риска от възникване на нежелани взаимодействия (при прием на левотироксин и/или прием на други медикаменти).
Сред добавките с доказан или потенциален благоприятен ефект при Хашимото се включват:
- витамини при Хашимото: проучвания показват склонност при пациентите с Хашимото към дефицит на витамин Д и витамини от група В, особено витамин В12, поради което се препоръчва допълнителен прием. В допълнение ниските нива на витамин Д се асоциират с по-тежко протичане на болестта, а дефицитът на витамин В12 излага на по-висок риск от анемия и неврологични усложнения
- минерали при Хашимото: за намаляване риска от някои от усложненията на болестта и подобряване на функционалната активност на щитовидната жлеза се препоръчва допълнителен прием на желязо, магнезий, цинк и селен в подходящи дози
- билки и лечебни растения: липсват достатъчно проучвания с билки и лечебни растения и ефективността им при пациенти с Хашимото, но се съобщават за благоприятни ползи от прием на сибирски женшен, ехинацея и ашваганда в подходяща форма и доза след консултация със специалист
10.3. Управление на стреса
Управлението на стреса, предприемане на мерки за справяне с умората и недоспиването оказват изключително благоприятен ефект за облекчение на много от психичните прояви и усложнения при Хашимото, включително депресия, тревожност, панически атаки, лабилно настроение.
Съществуват многобройни техники за релаксация и методи за редукция на стреса, като при всеки пациент добър ефект се постига с различни средства. Някои съобщават за изключително позитивен ефект от различни дихателни упражнения, медитация, йога, докато при други добри резултати се постигат с дълги разходки на открито в природата, срещи с добри приятели, получаване на необходимата подкрепа от семейната среда или включване в подходяща група за подкрепа с други, засегнати от тиреоидита на Хашимото.
Осигуряването на достатъчно сън в комбинация подходяща двигателна активност през деня също има благоприятен ефект и подобрява комфорта на пациентите, редуцирайки рисковете от сериозни усложнения.
Коментари към Тиреоидит на Хашимото