Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Тиреоидит на Хашимото Причини и рискови фактори
Тиреоидит на Хашимото
Автор: д-р Лилия Пашова-Стоянова
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Тиреоидит на Хашимото
  1. Какво представлява болестта на Хашимото?
  2. Честота и разпространение
  3. Причини и рискови фактори
  4. Характерни симптоми при болест на Хашимото
  5. Разлика между Хашимото, хипотериодизъм и Базедова болест
  6. Усложнения при тиреоидит на Хашимото
  7. Тиреоидит на Хашимото и бременност
  8. Диагностика и изследвания при Хашимото
  9. Терапевтичен подход при болест на Хашимото
  10. Живот с Хашимото

3. Причини и рискови фактори

Тиреоидитът на Хашимото е автоимунно заболяване, което означава, че поради комплексни, сложни и често непълно разгадани механизми, собствената имунна система атакува и съответно уврежда щитовидната жлеза (тиреоидеята), произвеждайки специфични антитела, такива, насочени срещу ензима тиреопероксидаза (тиреоид пероксидаза) или МАТ-антитела и такива, насочени срещу тиреоглобулина или ТАТ-антитела.

Това от своя страна води до възпаление на тиреоидеята с развитие на тиреоидит и засягане на функционалните възможности на жлезата да произвежда така необходимите за функционирането на многобройни процеси в организма щитовидни хормони.

Все още не е напълно изяснена конкретната причина, водеща до тези промени, увреждания и развитие на Хашимото, но се предполага въздействието на различни фактори. Обикновено се приема, че болестта се развива в резултат от комбинираното и комплексно въздействие на генетични фактори и фактори от околната среда.

3.1. Генетична предиспозиция

Генетична предиспозиция

Генетичната предиспозиция или наследственост е един от факторите с най-голяма тежест и значение за развитие на болест на Хашимото, като се счита, че при липса на предразположеност въздействието на факторите от околната среда има по-слаби вредни негативи за тиреоидеята.

При лица с близки роднини с болест на Хашимото, други болести, засягащи щитовидната жлеза или други автоимунни заболявания, вероятността от развитие на увреждането е по-висока, като роля играят многобройни гени и мутации в определени генетични последователности, за които все още не се знае достатъчно. Предполага се, че с най-голямо въздействие са промените и полиморфизмите в така наречените HLA гени, CTLA-4 гени и свързани с имунната активност гени.

3.2. Повишено излагане на йод

Повишено излагане на йод

Прекомерното излагане на йод е един от добре познатите и с доказана роля фактори от околната среда, предразполагащи към увреждания на щитовидната жлеза. Проучвания показват по-висок брой лица с автоимунни увреждания на тиреоидеята в районите с повишено наличие на йод (в питейната вода, в почвата и храните, повишен прием на йодирана сол), като се предполагат различни механизми, по които субстанцията уврежда тъканите на щитовидната жлеза.

Ексцесивните нива на йод са токсични за щитовидната жлеза, като от една страна водят до повишение на реактивните кислородни радикали, които се свързват с мембранните липиди и протеини и увреждат тиреоцитите, а от друга страна повлияват йодирането на тиреоглобулина, повишавайки неговата имуногенност.

3.3. Прием на лекарства

Прием на лекарства

Множество лекарства могат да повлияят метаболитните процеси и функционалната активност на тиреоидеята по различни механизми. Така например редица лекарства променят серумните трасферни протеини на тиреоидеята, като такива например са естрогени, андрогени, анаболни стероиди, тамоксифен, метадон, 5-флуороурацил и други.

Някои медикаменти, като фуроземид, салицилати, диазепам, фенитоин, хепарин и други пречат на свързването на щитовидните хормони с тиреоглобулина. Лекарствата могат да повлияят върху периферното превръщане на тироксин в трийодтиронин, както и да повишат нивата на тироксин. Такива медикаменти са някои бета-блокери, амиодарон, кортикостероиди, железен сулфат, някои антиациди и други.

3.4. Излагане на радиация

Излагане на радиация

Излагането на високи дози радиация може да окаже пагубно въздействие върху тиреоидеята след различен период от време. Многобройни проучвания показват повишена честота на болестите на щитовидната жлеза в райони, изложени на висока радиация, като например след атомната бомбардировка над Хирошима и Нагасаки, след ядрения инцидент в Чернобил и други.

На повишен риск са изложени и пациентите с някои онкологични заболявания, чиято лечение изисква високодозова лъчетерапия, като например редица хематологични неоплазми, включително болест на Хочкин. Трудно може да се предвиди дали и кога ще се развие увреждане на тиреоидеята след излагане на радиация, поради което се препоръчват редовни профилактични изследвания на рисковите пациенти.

3.5. Подлежащо автоимунно или хромозомно заболяване

Подлежащо автоимунно или хромозомно заболяване

Наличието на подлежащо автоимунно заболяване значително увеличава вероятността от развитие на тиреоидит на Хашимото. С повишен риск се свързват наличието на подлежаща цьолиакия, лупус, ревматоиден артрит, синдром на Сьогрен, болест на Адисон, витилиго, захарен диабет тип 1.

Някои хромозомни нарушения и заболявания също се асоциират с по-висок риск от развитие на Хашимото, като такива са например синдром на Търнър, синдром на Даун, синдром на Клайнфелтър, тъй като при тях се описва наличие на автоантитела срещу тиреоглобулина и тиреопероксидазата.

3.6. Други рискови фактори

Други рискови фактори

Многобройни фактори могат да провокират развитието и прогресията на автоимунните заболявания. Счита се, че роля при тиреоидит на Хашимото могат да играят някои вируси, например вирусът на хепатит С, Ебщайн-Бар вирусът (EBV), някои бактериални агенти, като Helicobacter pilori, хронична гъбична инфекция с Candida albicans и други.

В ролята си на тригери те провокират различен имунен отговор, който при предразположени лица може да отключи Хашимото.

Друг важен фактор при жените е бременността и раждането. Проблеми с щитовидната жлеза и развитие на Хашимото се описва при известен процент от младите майки в първата година след раждането с развитие най-често на постпартален тиреоидит. Макар при повечето проблемите да са временни и да отшумяват, изследвания в тази посока показват, че приблизително при една пета от тези жени е налице висок риск от развитие на болест на Хашимото на по-късен етап.

Следва: Характерни симптоми при болест на Хашимото
Страници: 12345...19
4.5/5 24 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Тиреоидит на Хашимото Хашимото засяга предимно жените на възраст между 30 и 50 години Симптоми при Хашимото Развитие на гуша при Хашимото Затруднено забременяване и износване на плода Хашимото и бременност: редовно проследяване Поставяне на диагнозата при Хашимото Лабораторни изследвания: TSH, щитовидни хормони, антитела Диагностика: ехография на щитовидната жлеза Ултразвук при Хашимото Заместителна терапия с левотироксин Лечение на Хашимото с левотироксин през бременността Редовни профилактични изследвания при рискови пациенти Промени в храненето при Хашимото
1 от 14
Тиреоидит на ХашимотоХашимото засяга предимно жените на възраст между 30 и 50 годиниСимптоми при ХашимотоРазвитие на гуша при ХашимотоЗатруднено забременяване и износване на плодаХашимото и бременност: редовно проследяванеПоставяне на диагнозата при ХашимотоЛабораторни изследвания: TSH, щитовидни хормони, антителаДиагностика: ехография на щитовидната жлезаУлтразвук при ХашимотоЗаместителна терапия с левотироксинЛечение на Хашимото с левотироксин през бременносттаРедовни профилактични изследвания при рискови пациентиПромени в храненето при Хашимото

Полезни връзки

  • ВИОМ - Сдружение на засегнатите от заболявания на щитовидната жлеза

Коментари към Тиреоидит на Хашимото

От сайта
  1. Dr Stella Yordanova 
    на 13 April 2014 в 15:36
    Тук може да зададете въпроси, свързани със заболяванията хипотиреоидизъм и тиреоидит на Хашимото! Повече информация за д-р Йорданова можете да откриете в справочника на Фрамар.
  2. danche_bg 
    на 16 June 2014 в 14:19
    Здравеите, д-р Йорданова! преди месец при профилактичен преглед на щитовидната жлеза с ехограф установиха, че има нарушена функция. След направени изследвания резултатите бяха следните: TSH - 8,33 FT4 -11,4 FT3 - 6,76 TAT- 618 MAT - 600 поставиха ми диагн...
  3. Dr Stella Yordanova 
    на 18 June 2014 в 17:28
    Уважаеми danche_bg, Предписаната Ви терапия има за цел да замести намалената функция на щитовидната жлеза. Антителата имат значение за поставяне на диагнозата. Тяхната стойност не се очаква да се намали от лечението.
  4. 701111 
    на 19 June 2014 в 15:39
    Здравейте, от април 2012 съм с хипотиреоидизъм tsh беше 42. От тогава се отключи и клинична депресия с присъщи вегетативни симптоми - много неприятни. няма да ги обяснявам. За тези 2 години съм качила 28 кг. Искам да попитам защо не изчезва депpeсията и щ...
  5. 701111 
    на 19 June 2014 в 15:50
    Извинете, забравих да попитам как могат да се намалят стойностите на антителата
  6. Dr Stella Yordanova 
    на 20 June 2014 в 19:01
    Уважаеми 701111, Провеждате ли лечение за установения Ви хипотиреоидизъм? Изследвали ли сте ТСХ по-скоро и ако да какви са стойностите му? Няма как да намалите стойностите на антителата. Това не е цел на лечението. Цел на лечението е да е достигне еутирео...
  7. jani_sp 
    на 07 July 2014 в 10:56
    Здравейте, имам открит хипотиреоидизъм през 2010г., пия еутирокс от 50мг. Това е дозата, която поддържа ТSH-то ми в нормални граници.Еутирокса ми ускорява пулса и приемам пропранолол от 20мг. сутрин и вечер по половин. Дали има някаква друга алтернатива, ...
  8. Dasy 
    на 07 July 2014 в 13:26
    Здравейте, д-р Йорданова! От няколко години имам диагностициран синдром на Хашимото. Единственото ми оплакване е стягане в областта на шията. TSH хормона винаги ми е бил в норма, при последното изследване - 2.07, единствено антителата са ми повишени МАТ -...
  9. vanessa 
    на 07 July 2014 в 21:59
    Здравейте, имам проблем със забременяването. TSH e в нормата, но имам завишени МАТ на 78. Може ли това да е причина да не забременея и по какъв начин ми пречат тези антитела на една евентуална бременност? Може ли да ме посъветвате нещо, за което благодаря...
  10. Dr Stella Yordanova 
    на 09 July 2014 в 19:19
    Уважаема vanessa, Има проучвания, които показват, че пациентки с налични антитиреоидни антитела и в частност анти ТРО (МАТ)може би имат по-голяма честота на проблеми с бременността. Трудно е да отговоря на въпроса Ви. Не мисля, че установени леко над норм...
Включи се в дискусията във форума
За статията
последна редакция: 05 яну 2023г.
създадена на: 27 авг 2021г.
прочетена: 60773 пъти
Още за Тиреоидит на Хашимото
  • Алтернативна медицина при тиреоидит на Хашимото
  • Лечебни заведения при тиреоидит на Хашимото
  • Статии от "Лечения"
  • Хранене при тиреоидит на Хашимото
  • Тиреоидит на Хашимото в МКБ-10
  • Статии от "Медицински изследвания"
  • Упражнения при тиреоидит на Хашимото
  • Интервюта за тиреоидит на Хашимото
  • Анатомия и функция на щитовидната жлеза
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival