Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Рак на гърдата Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?
Рак на гърдата
Автор: д-р Ален Танев ПетровРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Рак на гърдата
  1. Какво представлява ракът на гърдата?
  2. Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?
  3. Кои са основните видове рак на гърдата?
  4. Каква е класификацията на рака на гърдата?
  5. Стадии на рак на гърдата
  6. Какви са рисковите фактори за поява на рак на гърдата?
  7. Как се прави самопреглед на гърдите?
  8. Какви са симптомите и признаците при рак на гърдата?
  9. Какви са медицинските изследвания при рак на гърдата?
  10. Какви са леченията при рак на гърдата?
  11. Прогноза и преживяемост при рак на гърдата
  12. Хранене и рак на гърдата

2. Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?

Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?

Ракът на гърдата е важен здравен проблем със значими обществени и социални последици при жените в целия свят. Въпреки постигнатите значителни успехи в биологичното и клинично поведение на заболяването и в неговото лечение през последните десетилетия, проблемът продължава да съществува и придобива все по-комплексен характер.

През 2002 г. новите случаи на рак на гърдата в света са 1 151 298, а за 2008 г. новите случаи са 1 384 155. От тях около 55% са в развитите страни и около 45% са в развиващите страни. Данните показват, че за 20-годишен период от време случаите са се удвоили. Изчислено е, че на рака на гърдата понастоящем се пада приблизително едно от три ракови заболявания при жените в САЩ. Освен това, те имат 13,2% вероятност да развият заболяването или “lifetime risk” (т.е. вероятността една жена да заболее от рак на гърдата до 74-годишна възраст).

Ракът на гърдата е заболяване, вероятността за което нараства с възрастта, като преди 20-годишна възраст се среща изключително рядко. Нарастването е по-изразено при жените на възраст след 40 години и достига най-високи стойности във възрастта над 70 години. Смъртните случаи от рак на гърдата при жените през 2002 г. са 410 712, а за 2008 г. са 458 503. От тях около 46% са в развитите страни, а около 54% са в развиващите страни. Най-високи са стандартизираните показатели на смъртността (световен стандарт) в Кипър и Малта - 29,6 на 100 000 жени, а най-ниски в Хаити и Мозамбик - съответно 2,0 и 2,8.

Честота на рак на гърдата

Ракът на млечната жлеза показва някои особености в отделните раси и етнически групи. Белите жени в САЩ имат по-висока заболяемост след 35-годишна възраст в сравнение с американките от африкански произход, докато преди тази възраст се наблюдава обратната зависимост. Смъртността е по-висока при жените от африкански произход във всички възрастови групи в сравнение с белите.

Доста съществено увеличение на заболеваемостта от рак на гърдата до средата на 90-те години се наблюдава в тези Европейски страни, в които скрининговите програми не са били въведени. Смъртността от рак на гърдата нараства особено изразено в страните от Източна и Южна Европа от 50-те до края на 80-те години на миналия век, където тези тенденции се запазват и досега. Тенденциите в заболеваемостта и смъртността от рак на млечната жлеза са резултат от влиянието на редица фактори, включително въвеждането на популационните скринингови програми.

За показателите на смъртността в САЩ е характерно нарастване с 0,4% на година през периода 1975-1990 г. и годишно намаление с 2,3% между 1990 и 2002 г. Наблюдаваното намаление е по-изразено при по-младите възрастови групи - годишно с 3,3% при жените до 50 години и с 2,0% при по-възрастните.

Намалението на смъртността от рак на гърдата се свързва с подобрените терапевтични възможности и с откриването на туморите при тази локализация в по-ранен стадий.

Приложението на съвременни и адекватни диагностично-терапевтични методи, възрастта на жената и стадият при диагностициране на заболяването са едни от основните фактори, които оказват влияние върху преживяемостта от рак на млечната жлеза. В страните от Европа се наблюдават значими разлики в стадийно разпределение на случаите при тяхното откриване - например туморите с T1N0M0 варират от 34% във Франция до 8,5% в Естония.

Средната 5-годишна преживяемост при европейските жени нараства от 65,8% (за 80-те години на 20 век) на 74,3% за последните години.

Наблюдаваните съществени различия в показателите между отделните страни са особено подчертани при случаите, диагностицирани през периода 1985-1989 г. - от 81% в Швеция до 58% в Словакия и Полша.

Подчертава се, че настоящите показатели на преживяемостта отразяват терапевтичното поведение при жените с рак на гърдата в миналото и не са резултат от постигнатите успехи в ранната диагностика и в лечението през последните години. 5-годишната преживяемост е сравнително по-ниска при жените, диагностицирани със заболяването преди 40 години (82%) в сравнение с жените на възраст 40-74 години (89%) и тези над 75-годишна възраст (88%). Това се обяснява с по-агресивните тумори в тази възрастова група и по-ниския отговор на хормонална терапия при младите жени в сравнение с по-възрастните.

Стадият при диагностициране на заболяването е друг много съществен фактор, оказващ влияние - 5-годишната преживяемост е 98% в начален стадий на заболяването, 81% е преживяемостта при наличие на регионални метастази в лимфните възли и 26% - при далечни метастази.

Понастоящем всяка четвърта жена диагностицирана със злокачествено заболяване в България е с рак на гърдата. В България, както и в развитите страни на света, ракът на млечната жлеза е най-разпространеното злокачествено заболяване при жените. Броят на новите случаи в страната нараства през годините от 1 632 през 1976 г. и 2031 през 1980 г. и достигат до 3 513 през 2003 г. За България за 2009 г. новите случаи са 3809.

Смъртните случаи също се увеличават (от 796 през 1976 г. на 1 138 през 2003 г. до 1313 за 2008 г.), което отрежда първо място на рак на гърдата в структурата на смъртност при жените със злокачествено заболяване.

Фактическата заболеваемост се е удвоила за периода 1981-2003 г. и от 43,6 на 100 000 жени в началото достига 87,4 - в неговия край, като средногодишното нарастване е 1,88 на 100 000 жени. Стандартизираната заболеваемост (световен стандарт) също нараства, но със значително по-забавени темпове от фактическата, като средногодишното нарастване при нея е 0,79 на 100 000 жени.

Един от основните проблеми при рак на гърдата в страната е високият процент на късно диагностицираните случаи с това заболяване, който не се е променил през последните 20 години. През 2003 г. новите случаи с рак на женската гърда в ІІІ-ІV стадий са 28,3% от всички диагностицирани, точно толкова колкото и през 1981 г.

Трябва да се подчертае, че относителният дял на случаите в напреднал стадий (ІІІ-ІV) нараства с възрастта и е по-висок при диагностицираните през 2003 г. жени в селата в сравнение с тези в градовете.

Много са факторите, които могат да окажат влияние върху наблюдаваните особености в стадийното разпределение на новите случаи, като по-високата информираност за заболяването при по-младите жени и градските жителки, различният достъп до специализирана медицинска помощ в отделните райони на страната, незадоволителната квалификация и продължително обучение на медицинските кадри в областта на онкологията, недоброто познаване на стадиите и TNM класификацията, използвани в страната и др.

1 от 8 жени развиват рак на гърдата

Следва: Кои са основните видове рак на гърдата?
Страници: 12345...21
3.6/5 113 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Рак на гърдата Анатомия на млечната жлеза Рак гърдата Видове рак на гърдата Дуктален карцином Лобуларен карцином Стадии на рак на гърдата Честота 1 от 8 жени развиват рак на гърдата Симптоми на рак на гърдата Симптоми на рак на гърдата Рак на гърдата Самопреглед Самопреглед Фамилна анамнеза за рак на гърдата Преглед Мамограф Мамография Биопсия Лечение на рак на гърдата Лечение на рак на гърдата Хирургично лечение Мастектомия Лъчетерапия Химиотерапия Хормонална терапия Подкрепа в борбата с рак на гърдата Розова панделка - международен символ на борбата с рак на гърдата Розовата панделка - симвал на борабата срещу рак на гърдата Прогноза при рак на гърдата Борба с рака на гърдата Превенция
1 от 34
Рак на гърдатаАнатомия на млечната жлезаРак гърдатаВидове рак на гърдатаДуктален карциномЛобуларен карциномСтадии на рак на гърдатаЧестота1 от 8 жени развиват рак на гърдатаСимптоми на рак на гърдатаСимптоми на рак на гърдатаРак на гърдатаСамопрегледСамопрегледФамилна анамнеза за рак на гърдатаПрегледМамографМамографияБиопсияЛечение на рак на гърдатаЛечение на рак на гърдатаХирургично лечениеМастектомияЛъчетерапияХимиотерапияХормонална терапияПодкрепа в борбата с рак на гърдатаРозова панделка - международен символ на борбата с рак на гърдатаРозовата панделка - симвал на борабата срещу рак на гърдатаПрогноза при рак на гърдатаБорба с рака на гърдатаПревенцияПревенцияПревенция

Полезни връзки

Коментари към Рак на гърдата

От сайта (5)
Напиши коментар 5 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 February 2020 в 14:45

    Janna Aleksevna

    Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?

    Здравейте! Съществуват две клинични пътеки, по които даден пациент може да бъде хоспитализиран за оперативно отстраняване на млечна жлеза (КП № 193 и 194). Цената на доплащането (ако има такова) се определя от конкретната болница в зависимост от нуждата от допълнителни процедури или консумативи.

  2. Janna Aleksevna 
    на 19 February 2020 в 20:51

    Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?

  3. Sevelina Djensen 
    на 25 December 2016 в 17:34

    Dobar vecer .Otkriha mi sled profilakticen pregled izmenenie na gardata .Otnovo me pokaniha na pregled za tretipat nee e ustanoveeno kakva e tazi promiana.Trevojno e...

  4. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 January 2016 в 13:09

    митко

    Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.

    Най-добре се консултирайте с личния си лекар. При необходимост ще Ви изпрати на специалист.

  5. митко 
    на 19 January 2016 в 20:41

    Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 05 яну 2012г.
прочетена: 1335277 пъти
Още за Рак на гърдата
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта
  • Научни публикации
  • Исторически данни
  • Анатомия на млечните жлези
  • Растения и билки
  • Организации и институции
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival