- Какво представлява ракът на гърдата?
- Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?
- Кои са основните видове рак на гърдата?
- Каква е класификацията на рака на гърдата?
- Стадии на рак на гърдата
- Какви са рисковите фактори за поява на рак на гърдата?
- Как се прави самопреглед на гърдите?
- Какви са симптомите и признаците при рак на гърдата?
- Какви са медицинските изследвания при рак на гърдата?
- Какви са леченията при рак на гърдата?
- Прогноза и преживяемост при рак на гърдата
- Хранене и рак на гърдата
11. Прогноза и преживяемост при рак на гърдата
Прогнозата е вероятната перспектива за изход от заболяването - дали е възможно пациентът да бъде излекуван и продължителността на живота му.
След диагностициране хората често започват да се интересуват и чудят за прогнозата на заболяването при тях и преживяемостта при рак на гърдата.
Прогнозата се оценява чрез проследяване на хората в подобни ситуации, лекувани преди няколко години, но всеки случай е уникален и никой не може да каже със сигурност какво ще се случи с конкретния пациент. Също така, честотата на преживяемост непрекъснато се подобрява, като това повлиява и точността на прогнозите за хората, лекувани днес.
Прогнозата при рак на гърдата обикновено се обуславя на вероятността за преживяемост без прогресия или преживяемост без заболяване. Тези прогнози се основават на статистиката на пациенти с рак на млечната жлеза с подобна класификация.
Прогнозата е важна за решенията относно начина на лечение, тъй като пациенти с добра прогноза обикновено се подлагат на по-малко инвазивни процедури, като лумпектомия и радиационна терапия или хормонална терапия, докато на пациенти с лоша прогноза обикновено са предлагани по-агресивни лечения, като по-обширна мастектомия и химиотерапия с едно или повече лекарства.
Прогнозата може да се изрази с думи (като отлична, добра, лоша) или с числа. Често се изразява като 5- или 10-годишна преживяемост след поставяне на диагнозата. 80%-на 5-годишна преживяемост означава, че от 100 души, диагностицирани с рак на гърдата, 80 е вероятно да бъдат живи след 5 години. Това не означава, че тези хора ще живеят само за срок от 5 години. Тази прогноза отразява само колко хора са с тенденция да бъдат живи в този момент от време.
Пациентът може да чуе думите "излекуван" и "всичко е чисто" в ежедневната употреба, но е малко вероятно да бъдат използвани от специалисти. Това е така, защото не е възможно да има сигурност, че след поставяне на такава диагноза ракът на гърдата няма да се върне повече.
Лечението на рака на гърдата ще бъде успешно за много хора, както и рискът от рецидив на рак на гърдата става по-малък с течение на годините. Но тъй като заболяването може да се появи отново много години по-късно, никой не може да каже, че даден пациент категорично е излекуван.
"Всичко е чисто" ще означава, че няма очевидни признаци на рак след лечението в този момент от времето.
Пациентът може да чуе думата "ремисия". Това означава, че няма признаци на рак на гърдата, но това може да бъде временно или постоянно.
Съществуват редица фактори за рак на гърдата, които повлияват прогнозата. Те включват:
- степента на диференциация на тумора
- размера на рака на гърдата
- статусът на лимфните възли
- статуса на HER2
- наличието на хормонални рецептори в раковите клетки
- вида на рака на гърдата
11.1. Прогностични фактори
Прогностичните фактори са отразени в схемата за класификацията на рак на гърдата, включително етап (т.е. размер на тумора, локализация, разпространение на болестта в лимфните възли и други части на тялото), клас, рецидив на заболяването, както и възрастта и здравето на пациента. "Nottingham Prognostic Index" е най-често използваното прогностично средство.
Етапът на рака на гърдата е най-важният компонент на традиционните класификационни методи на рака на гърдата, тъй като има най-голям ефект върху прогнозата от други фактори. Определянето на етапа взема под внимание размера, локалното засягане, състоянието на лимфните възли и наличие на метастатично заболяване. Колкото по-висок е етапът при диагностициране на състоянието, толкова по-лоша е прогнозата. Етапът се повишава от инвазивност на болестта към лимфните възли, гръдната стена, кожата и агресивността на раковите клетки. Етапът се понижава при наличие на безракови зони и поведение на клетките, близко до нормалното. Размерът не е фактор при определяне на етапа, освен ако ракът е инвазивен. Например дукталният карцином in situ със засягане на цялата гърда ще е етап 0 и следователно ще има отлична прогноза.
Ракови заболявания I-ви етап имат отлична прогноза и обикновено се лекуват с лумпектомия и понякога радиационно лечение. Рак II-ви и III-ти етап с прогресивно по-лоша прогноза и по-голям риск от рецидив обикновено се лекуват с хирургично лечение (лумпектомия или мастектомия с или без отстраняване на лимфен възел), химиотерапия, а понякога и радиационно лечение.
Метастатичен рак IV-ти стадий (т.е. разпространен в отдалечени места) има лоша прогноза и се третира с различни комбинации от всички видове лечения - операция, лъчетерапия, химиотерапия и целенасочена терапия. Има 5%-но 10-годишно преживяване без лечение и 10%-но с оптимално лечение.
Етапът на рака на гърдата се оценява чрез сравнение на клетките на рака на гърдата и здравите клетки на гърдата. Колкото по-сходни до здравите клетки са раковите, толкова по-бавен е техният растеж и по-добра е прогнозата. Ако клетките не са добре диференцирани, те ще се появят незрели, ще се делят по-бързо и ще са с тенденция да се разпространяват. Добра диференциация се наблюдава при I-ви стадий, умерена - при II-ри стадий, а лоша или липса на диференциация - при III-ти или IV-ти стадий. Най-широко използвана система за класифициране е схемата Nottingham.
Наличието на естрогенови или прогестеронови рецептори в раковата клетка е важно за посоката на лечението. Пациенти, които не са с положителен тест за тези специфични рецептори, нямат да бъдат в състояние да отговорят на хормонална терапия и това може да повлияе на шансовете им за преживяемост в зависимост от това какви опции за лечение остават, точния вид на рака и колко напреднала е болестта.
В допълнение към хормоналните рецептори, има и други рецептори на клетъчната повърхност, които могат да повлияят на прогнозата и лечението. Статусът на HER2 насочва курса на лечение. Пациентите, чиито ракови клетки са позитивни за HER2, са с по-агресивно заболяване и могат да се третират с "прицелна терапия" (таргетна терапия), трастузумаб, моноклонално антитяло, което е насочено към този протеин и подобрява значително прогнозата.
По-младите жени са с тенденция да имат по-лоша прогноза в сравнение с жените след менопауза поради няколко фактора. Гърдите им могат да се променят с техните менструални цикли, те могат да кърмят бебета и могат да не забележат промените в гърдите си. Ето защо по-младите жени са обикновено е по-напреднал етап при диагностициране. Съществуват също така и биологични фактори, които допринасят за по-висок риск от рецидиви на болестта при по-младите жени с рак на гърдата.
Тъй като ракът на гърдата при мъже обикновено се установява на по-късни етапи, обикновено изходът от заболяването и прогнозата са по-лоши.
11.2. Начини за изготвяне на прогноза
Съществуват различни начини за изготвяне на прогноза. По-често използваните методи са:
Nottingham Prognostic Index
Nottingham Prognostic Index е точкова система, която използва различни фактори, като степен и размера на рака на гърдата и наличието на ракови клетки в лимфните възли. В зависимост от резултата прогнозата е отлична, добра, умерена или лоша. За всяка категория има оценка на броя на хората, живи след 5 години.
Компютърни програми
Лекарите понякога използват онлайн програми за оценка на прогнозата, като Adjuvant! Online или Predict. Те използват информация за човека и рака на гърдата с данни от големи проучвания. Резултатите често са представени като процентна честота на преживяемост след 5 и/или 10 години след поставяне на диагнозата.
Програмите също така оценят подобрението на преживяемостта от лечения, като химиотерапия или хормонална терапия.
Oncotype DX
Някои изследвания анализират проба от рак на гърдата, за да се провери неговия генотип. Едно от тези изследвания се нарича Oncotype DX.
Въпреки че не е подходящо за всеки пациент, това изследване изчислява колко вероятна е повторната поява на рака. Тестът анализира група от 21 гени, открити при рак на гърдата. В момента той е одобрен за употреба при рак на гърдата, който е положителен за хормонални рецептори и без засягане на лимфните възли.
11.3. Как прогнозата влияе на пациента
Емоционалното въздействие на диагнозата "рак", симптомите, лечението може да бъде тежко. Повечето големи болници са свързани с групи за подкрепа на пациенти с рак на гърдата, които осигуряват благоприятна среда за подпомагане на пациентите да се справят и да получат перспектива от преживелите тази болест.
Прогнозата на заболяването може да бъде трудна за приемане в зависимост от информацията, която включва. Добрата прогноза може да насърчи и обнадежди пациента. Ако прогнозата е по-лоша, пациентът може да почувства безпокойство за бъдещето.
Никое изследване или тест не може да предскаже с пълна сигурност какво ще се случи с пациента. Понякога хората с лоша прогноза живеят дълго време. По същия начин ракът на гърдата може да появи отново при хора с привидно отлична перспектива.
Не всички пациенти с рак на гърдата изживяват болестта по един и същи начин. Фактори, като възраст, могат да имат значително въздействие върху начина, по който пациентът се справя с диагнозата рак на гърдата. Жени в пременопауза с естроген-рецепторен позитивен рак на гърдата трябва да се изправят пред проблемите на ранната менопауза, предизвикана от много химиотерапевтичните подходи, използвани за лечение на рак на гърдата, особено тези, при които се употребяват хормони, за да се противодейства на овариалната функция.
Коментари към Рак на гърдата
Janna Aleksevna
Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?
Здравейте! Съществуват две клинични пътеки, по които даден пациент може да бъде хоспитализиран за оперативно отстраняване на млечна жлеза (КП № 193 и 194). Цената на доплащането (ако има такова) се определя от конкретната болница в зависимост от нуждата от допълнителни процедури или консумативи.
Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?
Dobar vecer .Otkriha mi sled profilakticen pregled izmenenie na gardata .Otnovo me pokaniha na pregled za tretipat nee e ustanoveeno kakva e tazi promiana.Trevojno e...
митко
Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.
Най-добре се консултирайте с личния си лекар. При необходимост ще Ви изпрати на специалист.
Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.