- Какво представлява ракът на гърдата?
- Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?
- Кои са основните видове рак на гърдата?
- Каква е класификацията на рака на гърдата?
- Стадии на рак на гърдата
- Какви са рисковите фактори за поява на рак на гърдата?
- Как се прави самопреглед на гърдите?
- Какви са симптомите и признаците при рак на гърдата?
- Какви са медицинските изследвания при рак на гърдата?
- Какви са леченията при рак на гърдата?
- Прогноза и преживяемост при рак на гърдата
- Хранене и рак на гърдата
5. Стадии на рак на гърдата
След поставяне на диагнозата злокачествено новообразувание на млечната жлеза, здравният екип ще определи стадия на рак на гърдата, за да оцени прогресията на болестта.
Процесът, използван за установяване дали ракът се е разпространил в гърдата или в други части на тялото, се нарича стадиране. Събраната информация определя стадия на заболяването. Резултатите от някои от изследванията, използвани за диагностициране на рак на гърдата, се използват и за стадиране на заболяването.
Стадият на рака на гърдата помага на лекаря и пациента за преценка за:
- най-добрите възможности за лечение
- прогнозата на заболяването
- подходящи определени клинични изпитвания
Стадият на рак на гърдата обикновено се изразява като число по скала от 0 до IV - като етап 0 описва неинвазивни ракови заболявания, които са в първоначалното си местоположение, а етап IV описва инвазивни ракови заболявания, които са се разпространили извън гърдата в други части на тялото.
5-годишен процент на преживяемост
Процентът на 5-годишна преживяемост показва колко хора живеят най-малко 5 години, след като са били диагностицирани с рак на гърдата. Основава се на стадия по време на диагностицирането. Този процент е само приблизителен и някои пациенти ще живеят много по-дълго. Колкото по-нисък е стадият, толкова по-големи са шансовете за по-дълъг живот.
Според National Cancer Institute 5-годишната преживяемост при рак на гърдата е:
- Стадий 0: 100%
- Стадий I: 100%
- Стадий II: 93%
- Стадий III: 72%
- Стадий IV: 22%
5.1. Как се определя стадият на рака на гърдата?
При рак на гърдата стадият се основава на размера и локализацията на първичния тумор, разпространението на рака до близките лимфни възли или други части на тялото, вида на тумора и наличието на определени биомаркери.
Системата TNM, системата за диференциация и статусът на биомаркерите се комбинират, за да се определи стадият на рака на гърдата.
В миналото номерът на стадия се изчислява въз основа само на трите клинични характеристики T, N и M. През 2018 г. Американският обединен комитет по рака (AJCC) актуализира насоките за стадиране на рак на гърдата, за да добави други характеристики на рака към системата TNM - степен на диференциране, статус на хормон-рецептори, HER2 статус и резултат от Oncotype DX (диагностичен тест, изследващ гени в туморната тъкан). Добавянето на тази информация прави определянето на стадия на рак на гърдата по-сложно, но и по-точно.
TNM система
TNM системата се използва за описание на размера на първичния тумор и разпространението на рака в близките лимфни възли или други части на тялото.
TNM означава:
Т = Тумор: размерът и локализацията на тумора.
N = лимфен възел: размерът и местоположението на лимфните възли, в които се е разпространил ракът.
М = Метастази: разпространението на рака в други части на тялото извън гърдата.
Цифрите или буквите след T, N и M дават повече подробности за всяка характеристика. По-високите числа означават, че ракът е по-напреднал.
Система за диференциране на тумора
G - класификацията се използва за описание на това колко бързо е възможно туморът на гърдата да расте и да се разпространява.
Системата за диференциране описва тумора въз основа на това колко анормално изглеждат раковите клетки и тъкани под микроскоп и колко бързо е вероятно раковите клетки да растат и да се разпространяват. Добре диференцираните ракови клетки наподобяват повече на нормални клетки и са с тенденция да растат и да се разпространяват по-бавно от лошо диференцираните ракови клетки.
Изследване за биомаркер
Изследването за биомаркер се използва, за да се установи дали клетките на рак на гърдата имат определени рецептори.
Здравите клетки на гърдата и някои клетки на рак на гърдата имат рецептори (биомаркери), които се свързват с хормоните естроген и прогестерон. Тези хормони са необходими за здрави клетки и някои клетки от рак на гърдата, за да растат и да се делят. За да се провери за тези биомаркери, проби от тъкан, съдържащи клетки от рак на гърдата, се отстраняват по време на биопсия или операция. Пробите се тестват в лаборатория, за да се види дали клетките на рака на гърдата имат естрогенни или прогестеронови рецептори.
Друг вид рецептор (биомаркер), който се намира на повърхността на всички ракови клетки на гърдата, се нарича HER2. HER2 рецепторите са необходими, за да растат и да се делят клетките на рака на гърдата.
При рак на гърдата изследването на биомаркер включва следното:
- Естрогенен рецептор (ER). Ако клетките на рака на гърдата имат естрогенни рецептори, раковите клетки се наричат ER положителни (ER+). Ако клетките на рака на гърдата нямат естрогенни рецептори, се наричат ER отрицателни (ER-).
- Прогестеронов рецептор (PR). Ако раковите клетки на гърдата имат прогестеронови рецептори, раковите клетки се наричат PR положителни (PR+). Ако клетките на рака на гърдата нямат рецептори за прогестерон, се наричат PR отрицателни (PR-).
- Рецептор на човешки епидермален растежен фактор тип 2 (HER2/neu или HER2). Ако раковите клетки на гърдата имат по-големи от нормалните количества HER2 рецептори на повърхността си, раковите клетки се наричат HER2 положителни (HER2+). Ако раковите клетки на гърдата имат нормално количество HER2 на повърхността си, се наричат HER2 отрицателни (HER2-). HER2+ ракът на гърдата е по-вероятно да расте и да се разпространява по-бързо от HER2- рак на гърдата.
Понякога клетките на рака на гърдата ще бъдат описани като тройно отрицателни или тройно положителни:
- Тройно отрицателни. Ако раковите клетки на гърдата нямат естрогенни рецептори, прогестеронови рецептори или по-голямо от нормалното количество HER2 рецептори, раковите клетки се наричат тройно отрицателни.
- Тройно положителни. Ако клетките на рака на гърдата имат естрогенни рецептори, прогестеронови рецептори и по-голямо от нормалното количество HER2 рецептори, раковите клетки се наричат тройно положителни.
Важно е да се знае статуса на естрогенния рецептор, прогестероновия рецептор и HER2 рецептора, за да се избере най-доброто лечение. Има лекарства, които могат да спрат прикрепянето на рецепторите към хормоните естроген и прогестерон и да спрат растежа на рака. Други лекарства могат да се използват за блокиране на HER2 рецепторите на повърхността на раковите клетки на гърдата и спиране на растежа на рака.
Диагностични изследвания
Следните изследвания и процедури също могат да се използват в процеса на стадиране:
- Биопсия на сентинелен (стражеви) лимфен възел
- Рентгенография на гръден кош
- Компютърна томография
- Костна сцинтиграфия
- Позитронно-емисинна томография
5.2. Стадий 0
Стадий 0 на рак на гърдата се нарича „карцином in situ“. Карциномът означава рак, а „in situ“ означава „на първоначалното място“. Три възможни типа „карцином in situ“ на гръдната тъкан са:
- DCIS - дуктален карцином in situ
- LCIS - лобуларен карцином in situ
- Болест на Пейджет
Въпреки че ракът на гърдата от стадий 0 се счита за „неинвазивен“, той изисква лечение, обикновено операция или лъчетерапия, или комбинация от двете. Химиотерапията обикновено не е част от схемата на лечение за по-ранни стадии на рак.
Дуктален карцином in situ
Стадий 0 на рак на гърдата, дуктален карцином in situ (DCIS) е неинвазивен рак, при който са открити анормални клетки в лигавицата на канала на жлезата. При стадий 0 рак на гърдата нетипичните клетки не са се разпространили извън каналите или лобулите в околната тъкан на гърдата. Дуктален карцином In situ е много ранен рак, който е много лечим, но ако не се лекува или не се открие, той може да се разпространи в околната тъкан на гърдата.
Лобуларен карцином in situ
Лобуларен карцином in situ на етап 0 обикновено не се счита за рак. Въпреки че има карцином в името, той наистина описва растежа на анормални, но неинвазивни клетки, образуващи се в лобулите. Някои експерти предпочитат името лобуларна неоплазия поради тази причина, защото то точно се отнася до анормалните клетки, без да ги назовава като рак. LCIS обаче може да показва, че жената има повишен риск от развитие на рак на гърдата.
5.3. Стадий I
Стадий I се отнася до инвазивен рак на гърдата, но локализиран само в областта, където са започнали да се развиват първите анормални клетки. Ракът на гърдата е открит в ранните етапи и може да бъде лекуван много ефективно.
Стадий 1 може да бъде разделен на стадий 1А и стадий 1В. Разликата се определя от размера на тумора и лимфните възли с данни за рак.
Подобно на стадий 0, ракът на гърдата на този етап е много лечим и с добра прогноза. Когато ракът на гърдата се открие рано и е в локализиран стадий (няма признаци, че ракът се е разпространил извън гърдата), 5-годишната относителна преживяемост е 100%.
Стадий I е силно лечим, но изисква лечение, обикновено операция и често лъчелечение или комбинация от двете. Освен това може да се обмисли хормонална терапия в зависимост от вида на откритите ракови клетки и допълнителните рискови фактори. Подобно на стадий 0, химиотерапията често не е необходима за по-ранни стадии на рак.
Стадий IА
Стадий 1А описва инвазивен рак на гърдата, при който:
- туморът е с размери до 2 см
- и не се е разпространил извън гърдата; няма засегнати лимфни възли.
Стадий IВ
Стадий IВ рак на гърдата означава, че се прилага едно от следните описания:
- в гърдата не се открива тумор, но има данни за малки групи ракови клетки с размер 0.2 мм до 2.0 мм в лимфните възли
- или туморът е по-малък от 2 см и има малки групи ракови клетки с размер 0.2 мм до 2.0 мм в лимфните възли
5.4. Стадий II
Стадий II означава, че ракът на гърдата расте, но все още е локализиран в гърдата или растежът се е разпространил само до близките лимфни възли.
Този етап е разделен на групи: стадий 2А и стадий 2В. Разликата се определя от размера на тумора и от това дали ракът на гърдата се е разпространил в лимфните възли.
При рак на гърдата от стадий 2 обикновено първо се прави химиотерапия, последвана от операция и лъчева терапия.
Стадий IIA
Стадий IIA рак на гърдата означава, че се прилага едно от следните описания:
- не се открива тумор в гърдата, свързан с раковите клетки, и по-малко от четири аксиларни лимфни възли имат налични ракови клетки (по-големи от 2 мм)
- или туморът е по-малък от 2 см и по-малко от четири аксиларни лимфни възли имат ракови клетки
- или туморът е между 2 и 5 см и все още не се е разпространил в лимфните възли
Стадий IIB
Стадий IIB описва инвазивен рак на гърдата, при който:
- туморът е между 2 и 5 см и се е разпространил в по-малко от четири аксиларни лимфни възли
- или туморът е по-голям от 5 см, но не се е разпространил в аксиларните лимфни възли
5.5. Стадий III
Стадий III означава, че ракът на гърдата се е разпространил извън непосредствената област на тумора и може да е инвазирал в близките лимфни възли и мускули, но не се е разпространил до отдалечени органи. Въпреки че този етап се счита за напреднал, има нарастващ брой ефективни възможности за лечение.
Опции за лечение в стадий 3 варират значително и могат да се състоят от мастектомия и лъчетерапия за локално лечение и хормонална терапия или химиотерапия за системно лечение. Почти всеки човек с диагноза в стадий III ще се справи най-добре с комбинация от две или повече лечения.
Химиотерапията винаги се прилага първо с цел да се намали ракът на гърдата, за да бъде по-малък в гърдата и в засегнатите лимфни възли. Това е известно като неоадювантна химиотерапия.
Други възможни лечения включват биологично насочена (таргетна) терапия и имунотерапия. Възможно е да има различни възможности за клинични изпитвания за заинтересовани пациенти с рак на гърдата в стадий 3.
Този етап е разделен на три групи: стадий IIIА, стадий IIIВ и стадий IIIС. Разликата се определя от размера на тумора и дали ракът се е разпространил в лимфните възли и околните тъкани.
Стадий IIIА
Стадий IIIА рак на гърдата означава, че се прилага едно от следните описания.
- не е открит тумор, свързан с раковите клетки, или туморът може да бъде с всякакъв размер и близките лимфни възли (4 или повече възли с до 9 засегнати) съдържат ракови клетки
- или туморът е по-голям от 5 см и има малки групи от ракови клетки с размери 0.2 мм-2 мм се намират в лимфните възли
- или туморът е по-голям от 5 см и ракът се е разпространил в 1, 2 или 3 лимфни възли под мишницата или близо до гръдната кост
Стадий IIIВ
Стадий IIIВ рак на гърдата се отнася до:
- тумор с всякакъв размер и ракът е инвазирал в гръдната стена или кожата на гърдата с доказателства за подуване, възпаление или язви (например при случаи като възпалителен рак на гърдата). Ракът на гърдата може също да се е разпространил в до 9 близки лимфни възли.
Стадий IIIC
Стадий IIIC рак на гърдата означава, че се прилага едно от следните описания.
- не се открива тумор в гърдата (например при случаи като възпалителен рак на гърдата) или туморът може да е с всякакъв размер и ракът може да е инвазирал в гръдната стена или кожата на гърдата с доказателства за подуване, възпаление или язви, а също така се е разпространил в 10 или повече лимфни възли на подмишницата
- или не е открит действителен тумор в гърдата или туморът може да е с всякакъв размер и е установено, че са засегнати лимфните възли, простиращи се до областта на ключицата
- или не се открива действителен тумор в гърдата или туморът може да е с всякакъв размер и е установено, че лимфните възли под мишницата и близо до гръдната кост съдържат ракови клетки
„Неоперабилен“ рак на гърдата често все още се лекува.
Стадий IIIС рак на гърдата е разделен на операбилен и неоперабилен стадий. Терминът „неоперабилен“ обаче не е същият като „нелечим“.
Ако Вашият лекар използва думата „неоперабилен“, това може просто да означава, че проста операция по това време не би била достатъчна, за да се премахне целия рак, който е в гърдата и тъканта около гърдата. Трябва да има здрава тъкан по всички краища на гърдата, когато се отстранява. Първо може да се използва друг метод на лечение за максимално свиване на рака на гърдата, преди да се помисли за операция.
5.6. Стадий IV
Стадий IV рак на гърдата означава, че ракът се е разпространил в други части на тялото, като мозъка, костите, белите дробове и черния дроб.
Въпреки че ракът на гърдата от 4-ти стадий не е лечим, той обикновено се третира и настоящият напредък в научните изследвания и медицинските технологии означава, че все повече жени живеят по-дълго, като управляват болестта като хронично заболяване с фокус върху качеството на живот като основна цел. С отлична грижа и подкрепа, както и лична мотивация, ракът на гърдата от 4-ти стадий може да реагира на редица възможности за лечение, които могат да удължат живота за няколко години.
Галерия
Полезни връзки
Библиография
https://www.nationalbreastcancer.org/breast-cancer-staging/
https://www.breastcancer.org/symptoms/diagnosis/staging
https://www.webmd.com/breast-cancer/stages-grades-breast-cancer
https://www.cancer.net/cancer-types/breast-cancer/stages
https://www.cancer.org/cancer/breast-cancer/understanding-a-breast-cancer-diagnosis/stages-of-breast-cancer.html
Коментари към Рак на гърдата
Janna Aleksevna
Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?
Здравейте! Съществуват две клинични пътеки, по които даден пациент може да бъде хоспитализиран за оперативно отстраняване на млечна жлеза (КП № 193 и 194). Цената на доплащането (ако има такова) се определя от конкретната болница в зависимост от нуждата от допълнителни процедури или консумативи.
Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?
Dobar vecer .Otkriha mi sled profilakticen pregled izmenenie na gardata .Otnovo me pokaniha na pregled za tretipat nee e ustanoveeno kakva e tazi promiana.Trevojno e...
митко
Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.
Най-добре се консултирайте с личния си лекар. При необходимост ще Ви изпрати на специалист.
Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.