Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Рак на гърдата Как се прави самопреглед на гърдите?
Рак на гърдата
Автор: д-р Ален Танев ПетровРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Рак на гърдата
  1. Какво представлява ракът на гърдата?
  2. Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?
  3. Кои са основните видове рак на гърдата?
  4. Каква е класификацията на рака на гърдата?
  5. Стадии на рак на гърдата
  6. Какви са рисковите фактори за поява на рак на гърдата?
  7. Как се прави самопреглед на гърдите?
  8. Какви са симптомите и признаците при рак на гърдата?
  9. Какви са медицинските изследвания при рак на гърдата?
  10. Какви са леченията при рак на гърдата?
  11. Прогноза и преживяемост при рак на гърдата
  12. Хранене и рак на гърдата

7. Как се прави самопреглед на гърдите?

След навършване на 20 години всяка жена трябва да привикне да прави ежемесечен самопреглед на гърдите си.

Самопрегледът е метод на самостоятелна проверка на състоянието на гърдите, извършван от жените с цел да установят ранните признаци на рака на млечната жлеза, протичащи първоначално безсимптомно, без клинична изява. Факт е, че около 90-95% от жените сами поставят диагнозата, опипвайки тумор в гърдите си.

Най-подходящият период за самоизследване на гърдите е 14-тия ден от началото на менструацията или това е седмицата след приключване на месечния цикъл.

Самопреглед

За самоизследване на гърдите се използват и трите начина, които са описани по-долу. Само така могат да бъдат открити промени в тъканта на гърдата. Използването само на един от посочените начини може да стане причина за пропуск и последващо закъснение на лечението.

Опипването на гърдата се извършва с лек натиск за откриване на уплътнения в жлезистата тъкан или за установяване на болезнени места. В този смисъл самоизследването и самонаблюдението, като методи, имат превантивна роля. След установяване на патологични промени е необходима консултация с лекар хирург. 

7.1. Самопреглед в право положение

Самопреглед в право положение

Застанете пред огледалото с ръце, прибрани до тялото и огледайте гърдите си за всякакви промени.

След това вдигнете ръце над главата и огледайте отново.

Поставете ръце на ханша и стегнете мускулите на гръдния кош. Внимателно разгледайте формата и външния вид на гърдите си и следете за всяка необичайна промяна.

7.2. Самопреглед в банята

Самопреглед в банята

При възможност самопрегледът може да бъде извършен по време на къпане под душа или във вана с насапунисани ръце. Този метод, според някои автори, e по-добър, защото кожата и тъканта на млечната жлеза са отпуснати и палпиращите пръсти могат да установят по-дълбоко разположени и по-малки туморни образувания.

Изследването започва с поставяне на лявата ръка на тила. Пръстите на дясната приберете един до друг и започнете да ги движите с леко притискане по лявата гърда чак до подмишницата. Повторете същото и за дясната гърда.

7.3. Самопреглед в легнало положение

Самопреглед в легнало положение

Поставя се възглавничка под рамото на гърдата, която ще изследваме. Тялото е обърнато леко на противоположната страна. Лявата ръка е под тила при изследване на лявата гърда. Пръстите на дясната ръка са събрани един до друг и чрез кръгови движения, започващи от основата на гърдата към мамилата, се извършва изследване на вътрешната й половина. При палпация на външната половина от гърдата ръката е прибрана до тялото.

Следва смяна на позицията - възглавницата се поставя под дясното рамо, а дясната ръка под главата. Пристъпва към изследване на дясната гърда с лявата ръка.

7.4. Изследване на зърното и подмишницата

Изследване на зърното и подмишницата

След приключване на изследването на гърдата нежно притиснете зърната на всяка гърда между палеца и показалеца си, за да проверите за секрет.

В края на самоизследването палпацията завършва с опипване на подмишничните области /ямки/.

7.5. Симптоми, за които да следите

Обезпокоителните симптоми, за които жената е необходимо да следи, включват:

  • Промени във формата и големината на гърдите - отпускане, изпъкнали вени, бръчки или неравности по повърхността на гърдите, като подутини или хлътвания и др. Не се притеснявайте, ако едната Ви гърда е малко по-голяма от другата, това е нормално.
  • Промени във вида и разположението на зърната - обриви, набръчкване на кожата около зърното, вдлъбване или изместване на зърното встрани, обриви, кръв или секреция.
  • Промени в начина, по който чувствате гърдите си - поява на бучки или някакво удебеляване, болка в гърдите (особено едностранна).

Ако имате някакви съмнения или откриете някоя от описаните промени, се свържете с Вашия лекар!

Следва: Какви са симптомите и признаците при рак на гърдата?
Страници: 56789...21
3.6/5 113 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Рак на гърдата Анатомия на млечната жлеза Рак гърдата Видове рак на гърдата Дуктален карцином Лобуларен карцином Стадии на рак на гърдата Честота 1 от 8 жени развиват рак на гърдата Симптоми на рак на гърдата Симптоми на рак на гърдата Рак на гърдата Самопреглед Самопреглед Фамилна анамнеза за рак на гърдата Преглед Мамограф Мамография Биопсия Лечение на рак на гърдата Лечение на рак на гърдата Хирургично лечение Мастектомия Лъчетерапия Химиотерапия Хормонална терапия Подкрепа в борбата с рак на гърдата Розова панделка - международен символ на борбата с рак на гърдата Розовата панделка - симвал на борабата срещу рак на гърдата Прогноза при рак на гърдата Борба с рака на гърдата Превенция
1 от 34
Рак на гърдатаАнатомия на млечната жлезаРак гърдатаВидове рак на гърдатаДуктален карциномЛобуларен карциномСтадии на рак на гърдатаЧестота1 от 8 жени развиват рак на гърдатаСимптоми на рак на гърдатаСимптоми на рак на гърдатаРак на гърдатаСамопрегледСамопрегледФамилна анамнеза за рак на гърдатаПрегледМамографМамографияБиопсияЛечение на рак на гърдатаЛечение на рак на гърдатаХирургично лечениеМастектомияЛъчетерапияХимиотерапияХормонална терапияПодкрепа в борбата с рак на гърдатаРозова панделка - международен символ на борбата с рак на гърдатаРозовата панделка - симвал на борабата срещу рак на гърдатаПрогноза при рак на гърдатаБорба с рака на гърдатаПревенцияПревенцияПревенция

Полезни връзки

Коментари към Рак на гърдата

От сайта (5)
Напиши коментар 5 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 February 2020 в 14:45

    Janna Aleksevna

    Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?

    Здравейте! Съществуват две клинични пътеки, по които даден пациент може да бъде хоспитализиран за оперативно отстраняване на млечна жлеза (КП № 193 и 194). Цената на доплащането (ако има такова) се определя от конкретната болница в зависимост от нуждата от допълнителни процедури или консумативи.

  2. Janna Aleksevna 
    на 19 February 2020 в 20:51

    Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?

  3. Sevelina Djensen 
    на 25 December 2016 в 17:34

    Dobar vecer .Otkriha mi sled profilakticen pregled izmenenie na gardata .Otnovo me pokaniha na pregled za tretipat nee e ustanoveeno kakva e tazi promiana.Trevojno e...

  4. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 January 2016 в 13:09

    митко

    Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.

    Най-добре се консултирайте с личния си лекар. При необходимост ще Ви изпрати на специалист.

  5. митко 
    на 19 January 2016 в 20:41

    Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 05 яну 2012г.
прочетена: 1339060 пъти
Още за Рак на гърдата
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта
  • Научни публикации
  • Исторически данни
  • Анатомия на млечните жлези
  • Растения и билки
  • Организации и институции
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival