Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Рак на гърдата Исторически данни
Рак на гърдата
Автор: д-р Ален Танев ПетровРедактор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Рак на гърдата
  1. Какво представлява ракът на гърдата?
  2. Каква е честотата на рака на гърдата и кой боледува по-често?
  3. Кои са основните видове рак на гърдата?
  4. Каква е класификацията на рака на гърдата?
  5. Стадии на рак на гърдата
  6. Какви са рисковите фактори за поява на рак на гърдата?
  7. Как се прави самопреглед на гърдите?
  8. Какви са симптомите и признаците при рак на гърдата?
  9. Какви са медицинските изследвания при рак на гърдата?
  10. Какви са леченията при рак на гърдата?
  11. Прогноза и преживяемост при рак на гърдата
  12. Хранене и рак на гърдата

18. Исторически данни

Първите описания за рака на гърдата датират от древен Египет около 1600 г. пр.н.е.

В един папирус на Edwin Smith се описват 8 случая на тумори или язви на гърдата, които са лекувани чрез обгаряне. Авторът казва за болестта, че „няма лечение”.

След това подробно описание на заболяването се прави от Хипократ, 460-372 г. пр.н.е. Медиците в древна Гърция смятат, че заболяването се дължи на дисбаланс на основните телесни течности, които контролират тялото, особено на излишък на черна жлъчка.

През 18-ти век има разнообразие на медицински теории за появата на това заболяване, включително липса на сексуална активност, твърде много сексуална активност, физически наранявания на гърдите и др.

През 19-ти век шотландският хирург Джон Родман казва, че страхът от рак причинява рак.

През 1654 г. Рембранд изобразява заболяването на лявата гърда на жената на цар Давид в своята картина “Вирсавия”. В края на 18-ти век Cless свързва по-плътните участъци в структурата на млечната жлеза с вероятен бластомен процес, а в началото на 19-ти век Kolles създава критерии за диференциална диагноза на туморите на млечната жлеза.

Премахването на гърдата (мастектомия) по повод на рак на гърдата е описано преди около 500 г. Френският хирург Jean Louis Petit (1674-1750), а по-късно и шотландският хирург Бенджамин Бел (1749-1806) са първите лекари, които премахват лимфните възли под мишницата, млечната жлеза и подлежащите гръдни мускули.

Тяхната успешна работа е продължена от William Stewart Halsted, които извършва модифицирана радикална мастектомия през 1882 г., което е подпомогнато от напредъка на хирургичната техника, въвеждането на асепетиката и на анестезията.

Операцията на Халстед често е включвала премахването на двете гърди, лимфните възли и гръдните мускули. Това често е довеждало до дълготрайна болка и инвалидност, но той е приел това за необходимо, за да се предотврати повторна поява на рака.

Преди появата на радикалната операция на Халстед 20-годишна преживяемост е била само 10%, а благодарение на тази операция този процент е станал 50%.

Тази операция е останала стандарт в лечението на рака на гърдата до 1950 г. в Европа и 1970 г. в Америка.

Сега се приема извършването и на операции, които запазват гърдата с последващо лечение в зависимост от стадия на заболяването.

 

Прочетете още:

› Джордж Томас Бийтсън и приносът му в борбата с рака на гърдата

› Кариера на д-р Сюзън Лав и приносът й за третирането на рака на гърдата

› Древна сибирска принцеса се е лекувала от рак на гърдата с марихуана

› Ренесансови картини, изобразяващи рака на млечните жлези

Следва: Анатомия на млечните жлези
Страници: 1617181920...21
3.6/5 113 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Рак на гърдата Анатомия на млечната жлеза Рак гърдата Видове рак на гърдата Дуктален карцином Лобуларен карцином Стадии на рак на гърдата Честота 1 от 8 жени развиват рак на гърдата Симптоми на рак на гърдата Симптоми на рак на гърдата Рак на гърдата Самопреглед Самопреглед Фамилна анамнеза за рак на гърдата Преглед Мамограф Мамография Биопсия Лечение на рак на гърдата Лечение на рак на гърдата Хирургично лечение Мастектомия Лъчетерапия Химиотерапия Хормонална терапия Подкрепа в борбата с рак на гърдата Розова панделка - международен символ на борбата с рак на гърдата Розовата панделка - симвал на борабата срещу рак на гърдата Прогноза при рак на гърдата Борба с рака на гърдата Превенция
1 от 34
Рак на гърдатаАнатомия на млечната жлезаРак гърдатаВидове рак на гърдатаДуктален карциномЛобуларен карциномСтадии на рак на гърдатаЧестота1 от 8 жени развиват рак на гърдатаСимптоми на рак на гърдатаСимптоми на рак на гърдатаРак на гърдатаСамопрегледСамопрегледФамилна анамнеза за рак на гърдатаПрегледМамографМамографияБиопсияЛечение на рак на гърдатаЛечение на рак на гърдатаХирургично лечениеМастектомияЛъчетерапияХимиотерапияХормонална терапияПодкрепа в борбата с рак на гърдатаРозова панделка - международен символ на борбата с рак на гърдатаРозовата панделка - симвал на борабата срещу рак на гърдатаПрогноза при рак на гърдатаБорба с рака на гърдатаПревенцияПревенцияПревенция

Полезни връзки

Коментари към Рак на гърдата

От сайта (5)
Напиши коментар 5 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 20 February 2020 в 14:45

    Janna Aleksevna

    Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?

    Здравейте! Съществуват две клинични пътеки, по които даден пациент може да бъде хоспитализиран за оперативно отстраняване на млечна жлеза (КП № 193 и 194). Цената на доплащането (ако има такова) се определя от конкретната болница в зависимост от нуждата от допълнителни процедури или консумативи.

  2. Janna Aleksevna 
    на 19 February 2020 в 20:51

    Здравейте, мастектомията и последващото лечение поемат ли се от здравната каса? Ако се поемат, до каква степен и каква част е за сметка на пациента?

  3. Sevelina Djensen 
    на 25 December 2016 в 17:34

    Dobar vecer .Otkriha mi sled profilakticen pregled izmenenie na gardata .Otnovo me pokaniha na pregled za tretipat nee e ustanoveeno kakva e tazi promiana.Trevojno e...

  4. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 22 January 2016 в 13:09

    митко

    Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.

    Най-добре се консултирайте с личния си лекар. При необходимост ще Ви изпрати на специалист.

  5. митко 
    на 19 January 2016 в 20:41

    Здравейте, преди време използвах стероиди с пролактинова активност (нандролонов деконат и тренболон енантат). По време на 5тата седмица усетих лека болка в лявото зърно, освен това във втвърдено състояние зърното не е розово ами бяло. Завиших дозата на пролактиновия инхибитор и на ароматазния - болката отшумя. От тогава са минали около 2 месеца болка нямам, но цвета на зърното си остана бял. Опасявам се дали не съм развил някаква начална форма на рак. При опипване нямам болка нямам бучки и други аномалии, само променен цвят.

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 05 яну 2012г.
прочетена: 1335277 пъти
Още за Рак на гърдата
  • Новини
  • Статии от здравна медия
  • Алтернативна медицина
  • Интервюта
  • Научни публикации
  • Исторически данни
  • Анатомия на млечните жлези
  • Растения и билки
  • Организации и институции
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival