- Какво представлява панкреатитът?
- Каква е анатомията и функцията на панкреаса?
- Каква е класификацията на панкреатитите?
- Каква е честотата на острия панкреатит?
- Разпространение на хроничния панкреатит
- Какви са причините за поява на остър панкреатит?
- Какви са причините за развитие на хроничен панкреатит?
- Какви са симптомите и признаците при остър панкреатит?
- Какви са симптомите и признаците при хроничен панкреатит?
- Какви са медицинските изследвания при остър панкреатит?
- Какви са медицинските изследвания при хроничен панкреатит?
- Усложнения при остър панкреатит
- Усложнения при хроничен панкреатит
- Остър панкреатит и бременност
8. Какви са симптомите и признаците при остър панкреатит?
Ето най-честите симптоми при острия панкреатит:
8.1. Болка в корема
Болката в корема е най-постоянният симптом. Тя е много силна, обикновено е локализирана по средата на корема над пъпа. Има постоянен характер, като може да се разпространява наляво, надясно и към гърба или да обгръща като обръч. Обикновено болката започва като слаба, като постепенно се засилва, но понякога панкреатитът може да започне със силна болка, която да прилича на перфорирала („спукана”) язва. Болката се засилва при движение и затова обикновено болните лежат на гръб или настрани със свити крака. При задълбочаване на състоянието на пациента, болката може да обхване целия корем.
8.2. Подут и напрегнат корем
Подуването на корема се появява вследствие на пареза на органите в коремната кухина от възпалителния процес в панкреаса и излетите ензими в коремната кухина. В червата се натрупват газове (метеоризъм) и коремът се подува. Настъпва понякога и паралитичен илеус (запушване на червата), който е преходен, ако се овладее състоянието на острия панкреатит.
8.3. Гадене и повръщане
Гадене и повръщането са чести симптоми при острия панкреатит. Повръщането не довежда до облекчаване на състоянието на пациента. Ако продължи повече време, бързо довежда до обезводняване и нарушаване на общото състояние.
8.4. Пожълтяване
Пожълтяването (иктер) при острия панкреатит не е тежко. Нарича се субиктер. Дължи се на притискане на изходящата част на жлъчните пътища от панкреаса, който е с увеличени размери. Възможно е и да се дължи на камък в жлъчните пътища, който е запушил канала, като вследствие на това се появява и панкреатит.
8.5. Температура
Температурата може да е леко повишена (субфебрилна), достигаща до 38ºС при леките панкреатити. При усложняване на панкреатита и добавяне на бактериална инфекция температурата достига високи стойности, наречени септични – до 40ºС.
8.6. Симптоми от нарушаване на хемодинамиката
При остър панкреатит често се среща и нарушаване в хемодинамиката – повишена сърдечна честота, ниско кръвно налягане, достигащо до колабиране на пациента. Тези симптоми се дължат на обезводняването (дехидратацията), което настъпва, и са толкова силно изразени, колкото е по-голямо обезводняването на организма.
При тежки панкреатити може да се достигне и до сърдечна, белодробна и бъбречна недостатъчност, шок и дори до летален край.
8.7. Нарушения в съзнанието
Нарушенията в съзнанието при пациентите се наблюдава при тежките панкреатити. То се дължи на навлизане на ензимите, отделени от разрушения панкреас, в кръвта и също навлизане на различни разпадни продукти.
8.8. Промени по кожата
Промените по кожата са описани от различни автори и носят техните имена.
Те се срещат рядко, но тяхното наличие представлява лош прогностичен белег.
Промените по кожата се появяват вследствие на увреждане на малките съдове и капиляри по кожата от отделените ензими от панкреаса. Получават се малки подкожни кръвоизливи.
Някои от тези кожни промени са:
- Симптом на Qulen – виолетова оцветка около пъпа,
- Симптом на Grey–Turner – виолетови петна, разположени по фланговете на корема,
- Симптом на Mondor - виолетови петна по кожата на тялото и лицето,
- Симптом на Грюнвалд - посиняване със зеленикав оттенък около пъпа,
- Симптом на Jhonston - жълто-синьо оцветяване около пъпа,
- Симптом на Fox - поява на петна по слабинните гънки.
Коментари към Панкреатит