- Какво представлява псориатичен артрит?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори
- Симптоми и признаци при псориатичен артрит
- Разлика между псориатичен артрит и ревматоиден артрит
- Стадии и форми на псориатичен артрит
- Усложнения при псориатичен артрит
- Диагностика и изследвания при псориатичен артрит
- Лечение при псориатичен артрит
- Биологично лечение на псориатичен артрит
- Живот с псориатичен артрит
3. Причини и рискови фактори
Точната причина и механизъм на развитие на псориатичен артрит не са напълно изяснени, като се предполага, че процесът е имунологично медииран. Редица фактори могат да се окажат в ролята на тригери или провокатори за развитие на болестта, както и да съдействат за чести рецидиви.
3.1. Подлежащ псориазис
Основният рисков фактор и главна причина за развитие на псориатичен артрит е наличието на подлежащ диагностициран псориазис, като при приблизително всеки трети пациент с псориазис се очаква в даден етап развитие на артрит в хода на заболяването или като част от неговите характерни усложнения.
Въпреки това при около 15 процента артритът се диагностицира успоредно с псориазиса или дори предшества кожните лезии, което значително затруднява уточняването и диагностицирането му.
3.2. Генетична предиспозиция
Наследствеността и генетичната предразположеност са значителни рискови фактори за поява на псориатичен артрит.
Различни проучвания показват, че наличието на близък роднина с артрит или псориазис увеличава риска от развитие на псориатичен артрит с около 40 процента.
Особено висок риск е налице при засягане и на двамата родители, както и при наличие на болестта при брат или сестра на пациента. В тези случаи се препоръчват активно проследяване и ограничаване на контролируемите рискови фактори с цел ранна диагностика.
3.3. Инфекции
Някои често срещани бактериални (особено стафилококови и стрептококови инфекции) и вирусни инфекции (например ХИВ) могат да отключат реакция от страна на имунната система, активирайки каскада от процеси, вследствие на което да предизвикат появата или обостряне на псориатичен артрит.
Проучвания в областта показват липса на разлика в честотата на псориатичен артрит сред пациентите със СПИН, но при тях се очаква по-тежко протичане, с по-висок риск от развитие на различни по вид усложнения.
3.4. Наднормено тегло и затлъстяване
Проблемите с теглото, като наднормено тегло и затлъстяване като цяло излагат пациентите на по-висок риск от ставни и костни нарушения във връзка с допълнителната тежест, на която излагат опорно-двигателния апарат, затрудняват ежедневните физически дейности, упражняването на спорт и други, като могат да съдействат за развитието на други увреждания.
Допълнително излишните килограми сами по себе си представляват рисков фактор както за поява и обостряне на псориазис, така и за псориатичен артрит и мерките, насочени към тяхната редукция, са сред първите, които се препоръчват на съответните пациенти.
3.5. Други рискови фактори
Редица други, допълнителни фактори могат да отключат псориатичен артрит или да провокират рецидив със значително обостряне на симптомите.
Повечето от тези фактори са контролируеми и могат да бъдат коригирани при желание и мотивация от страна на пациентите.
Сред другите рискови фактори за псориатичен артрит се включват тежки травми и увреждания в областта на ставите, излагане на ниски температури, силен стрес и хронична преумора, злоупотреба с алкохол, тютюнопушене, прием на някои лекарства, като например бета-блокери, кортикостероиди, антиинфекциозни средства, литий и други.
Коментари към Псориатичен артрит