Псориатичен артрит
- Какво представлява псориатичен артрит?
- Честота и разпространение
- Причини и рискови фактори
- Симптоми и признаци при псориатичен артрит
- Разлика между псориатичен артрит и ревматоиден артрит
- Стадии и форми на псориатичен артрит
- Усложнения при псориатичен артрит
- Диагностика и изследвания при псориатичен артрит
- Лечение при псориатичен артрит
- Биологично лечение на псориатичен артрит
- Живот с псориатичен артрит
1. Какво представлява псориатичен артрит?
Псориатичният артрит е форма на артрит с възпалителен, хроничен и прогресиращ характер, която засяга пациентите с псориазис.
Показва висока честота, като може да обхване до 30 процента от лицата с псориазис, най-често около десет години след диагностициране на кожното заболяване. Кожните промени обикновено предшестват артрита, но при 15 процента ставните оплаквания се проявяват преди псориазисът да бъде диагностициран.
Заболяването показва наследствен, имунологично медииран характер, като може да се обостри под действието на редица фактори, например травми, стрес, прием на лекарства, вредни навици.
Протича с типичните за артрит симптоми, включващи болки, подуване, зачервяване и ограничена подвижност в засегнатите стави, като според тежестта на процеса се различават ранен, междинен и късен стадий. При някои пациенти болестта бързо прогресира и води до развитие на разностранни усложнения, като засягане на очите, сърдечно-съдови и метаболитни нарушения, остеопоротични изменения, деформации на засегнатите стави.
Диагнозата на псориатичен артрит при лица без доказан подлежащ псориазис е значително затруднена, поради идентичното протичане с редица други форми на артрит, главно ревматоиден артрит, подагрозен артрит, реактивен артрит.
Обстойният разпит и преглед, някои специфични лабораторни изследвания (например ревматоиден фактор) и характерните промени при образните изследвания улесняват диагностицирането на болестта.
Липсва етиологично лечение, прилагат се лекарства и немедикаментозни методи за облекчаване на симптомите, забавяне на прогресията и намаляване риска от деформации и тежки усложнения. В редки случаи се налага оперативна намеса. Често към терапията се назначават редица общи мерки с ограничаване въздействието на някои тригери на болестта, подходяща диета, упражнения и допълнителен прием на добавки.
Честота и разпространение
Псориатичният артрит засяга приблизително всеки трети пациент с псориазис, като липсват разлики в честотата между мъжкия и женския пол. Най-често се проявява във възрастта между 30 и 55 години, но може да се срещне и сред детската популация. Обикновено се развива десетина години след диагностициране на псориазис, но при около 15 процента артритът предшества кожните промени.
Причини и рискови фактори
Точните причини за развитие на псориатичен артрит не са напълно изяснени, като заболяването е имунологично медиирано. Наличието на подлежащ псориазис или генетична предиспозиция излага пациентите на съществен риск от поява на болестта, като други рискови фактори са някои инфекции, затлъстяване, стрес, вредни навици, прием на някои лекарства и други.
Симптоми и признаци при псориатичен артрит
Оплакванията при псориатичен артрит варират при отделните пациенти в зависимост от множество фактори, като могат да включват:
- симптоми от страна на ставите: засягат се ставите на дланите, ходилата, китката, коленете, глезените, като най-често състоянието се проявява с болка, подуване, зачервяване, промени в подвижността, скованост и други
- други симптоми и признаци: при мнозинството от пациентите са налице характерните за псориазис кожни изменения, типични промени по ноктите, както и редица оплаквания от общ характер
Разлика между псориатичен артрит и ревматоиден артрит
Псориатичният артрит и ревматоидният артрит, макар да споделят общо наименование и редица клинични прояви, са две различни форми на артрит, изискващи различен терапевтичен подход. Разлики са налице по отношение на етиологията, локализацията на промените, възрастта на поява, степента на засягане на ставите и развитието на увреждания, както и в редица лабораторни показатели и образни методи на изследване.
Стадии и форми на псориатичен артрит
Според хода и степента на прогресия на заболяването се различават следните стадии и форми на псориатичен артрит:
- стадии на псориатичен артрит: в зависимост от тежестта на оплакванията и давността на болестния процес се различават ранен, междинен и късен стадии
- форми на псориатичен артрит: в зависимост от локализацията на промените се различават асиметричен олигоартрит, симетричен полиартрит, спондилит, дистален псориатичен артрит и мутилен артрит
Усложнения при псориатичен артрит
Неглижирането на болестта и липсата на подходяща терапия крият риск от различни усложнения:
- сърдечно-съдови усложнения: атеросклероза, хипертония, исхемична болест на сърцето, инфаркт на миокарда
- метаболитни нарушения: инсулинова резистентност, хиперхолестеролемия, затлъстяване, метаболитен синдром, диабет
- зрителни нарушения: възпалителни, имунологично медиирани нарушения, главно увеит и конюнктивит
- остеопения и остеопороза: остеопоротични промени, деформации на ставите и нарушена подвижност
- психични и поведенчески разстройства: депресия, тревожност, социална изолация
- други: белодробни и чернодробни възпалителни промени, хронични бъбречни нарушения, подагра, някои видове рак
Диагностика и изследвания при псориатичен артрит
Липсва единен тест за доказване на псориатичен артрит, обикновено се назначават комплексни изследвания:
- разпит и преглед: данни за подлежащ псориазис и фамилна обремененост, начин на живот, подлежащи заболявания, приемани лекарства, както и обстоен физикален преглед
- лабораторни находки: промени в белия кръвен ред, негативен ревматоиден фактор, увеличени маркери на възпалението, позитивен HLA-B27
- образни изследвания: характерни промени при рентгенография, установяване на броя и степента на засягане на съответните стави чрез компютърна томография, ядрено-магнитен резонанс
Лечение при псориатичен артрит
Целта на лечението е облекчаване на симптомите, забавяне на прогресията на болестта и намаляване риска от тежки усложнения и деформации, като най-често се назначават:
- лекарства: нестероидни противовъзпалителни средства, болест-променящи агенти, биологична терапия, имуносупресанти и други
- немедикаментозни методи: подходящи упражнения, физиотерапия, лечение с топли или студени компреси
- оперативно лечение: в много редки случаи при тежки, усложнени форми и липса на ефект от консервативното лечение
Биологично лечение на псориатичен артрит
Биологичната терапия или биологично лечение при псориатичен артрит се прилага предимно при тежки форми и липса на ефект от другите лечебни мерки. Използват се TNF-алфа инхибитори, T-клетъчни инхибитори, инхибитори на различни интерлевкини, като основната цел е потискане на възпалението и забавяне прогресията на болестта.
Главните странични ефекти от биологичното лечение включват потискане на имунната система и риск от инфекции, алергия, грипоподобни оплаквания, главоболие и други.
Живот с псориатичен артрит
Постигането на дълготрайна ремисия при пациентите с псориатичен артрит често се оказва трудно, поради което към конвенционалната терапия при всички форми на болестта се препоръчват допълнителни общи мерки:
- ограничаване на провокаторите: редукция на вредните навици, мерки за управление на стреса, редукция на теглото при лица със затлъстяване, регулярна физическа активност и упражнения
- диета при псориатичен артрит: ограничаване на храните, които могат да влошат възпалителните процеси, допълнителен прием на добавки при нужда
Галерия
Библиография
https://www.nhs.uk/conditions/psoriatic-arthritis/
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/psoriatic-arthritis/symptoms-causes/syc-20354076
https://www.psoriasis.org/about-psoriatic-arthritis/
https://www.rheumatology.org/I-Am-A/Patient-Caregiver/Diseases-Conditions/Psoriatic-Arthritis
https://www.versusarthritis.org/about-arthritis/conditions/psoriatic-arthritis/
https://www.arthritis.org/diseases/psoriatic-arthritis
https://www.webmd.com/arthritis/psoriatic-arthritis/default.htm
https://www.healthline.com/health/psoriatic-arthritis
https://medlineplus.gov/genetics/condition/psoriatic-arthritis/
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13286-psoriatic-arthritis
https://en.wikipedia.org/wiki/Psoriatic_arthritis
https://www.everydayhealth.com/psoriatic-arthritis/guide/
Изображения: freepik.com, dermnetnz.org
Коментари към Псориатичен артрит