- Какво представлява инфекцията с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)?
- Епидемиология на Хеликобактер
- Етиология на Хелокобактер
- Заразен ли е Хеликобактер пилори?
- Заразяване с Хеликобактер пилори
- Рискови фактори за Хеликобактер
- Как Хеликобактер пилори причинява увреждане?
- Стадии на инфекция с Хеликобактер пилори
- Свързани с Хеликобактер пилори заболявания
- Симптоми на инфекция с Хеликобактер пилори
- Последици от Хеликобактер пилори
- Изследвания при инфекция с Хеликобактер пилори
- Диференциална диагноза при Хеликобактер
- Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
- Диета при Хеликобактер пилори
- Прогноза при инфекция с Хеликобактер пилори
- Предотвратяване на инфекция с Хеликобактер пилори
7. Как Хеликобактер пилори причинява увреждане?
Инфекцията с H. pylori причинява увреждане чрез няколко механизма:
- Директно увреждане на лигавицата: Бактерията произвежда ензими и токсини, които директно увреждат стомашната лигавица.
- Възпалителен отговор: Имунният отговор на организма към инфекцията води до възпаление, което може да допринесе за увреждане на тъканите.
- Променена стомашна секреция: H. pylori може да повлияе на производството на стомашни киселини, което води до среда, благоприятна за язви и други състояния.
Ефектите от инфекцията с H. pylori варират в зависимост от местоположението в стомаха.
Инфекция, засягаща предимно антрума на пилора, води до повишено производство на гастрин, вероятно чрез локално увреждане на освобождаването на соматостатин. Получената хиперсекреция на киселина предразполага към препилорна и дуоденална язва.
Инфекцията, преобладаваща в тялото на стомаха, води до стомашна атрофия и намалено производство на киселина, вероятно чрез повишено локално производство на интерлевкин-1 бета. Пациентите с такава инфекция са предразположени към стомашна язва и стомашен аденокарцином.
Някои пациенти имат смесена инфекция на антрума и тялото с различни клинични ефекти. Много пациенти с инфекция с H. pylori нямат забележими клинични ефекти. Учените продължават да изследват сложността на инфекцията с H. pylori, опитвайки се да обяснят защо някои хора имат асимптоматична инфекция, докато други изпитват клинично заболяване.
Амонякът, произведен от H. pylori, позволява на организма да оцелее в киселата среда на стомаха и може да разруши мукусната бариера. Цитотоксините и муколитичните ензими (например бактериална протеаза, липаза), произведени от H. pylori, могат да играят роля в увреждането на лигавицата и последващата улцерогенеза.
Заразените хора са с 3 до 6 пъти по-висок риск от развитие на рак на стомаха. H. pylori е канцероген от група 1. Инфекцията с H. pylori се свързва с аденокарцином от чревен тип на тялото и антрума на стомаха, но не и с рак на стомашната кардия. Други свързани ракови заболявания включват стомашен лимфом и MALT лимфом.
Коментари към Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)