- Какво представлява инфекцията с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)?
- Епидемиология на Хеликобактер
- Етиология на Хелокобактер
- Заразен ли е Хеликобактер пилори?
- Заразяване с Хеликобактер пилори
- Рискови фактори за Хеликобактер
- Как Хеликобактер пилори причинява увреждане?
- Стадии на инфекция с Хеликобактер пилори
- Свързани с Хеликобактер пилори заболявания
- Симптоми на инфекция с Хеликобактер пилори
- Последици от Хеликобактер пилори
- Изследвания при инфекция с Хеликобактер пилори
- Диференциална диагноза при Хеликобактер
- Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
- Диета при Хеликобактер пилори
- Прогноза при инфекция с Хеликобактер пилори
- Предотвратяване на инфекция с Хеликобактер пилори
14. Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
Целите на лечението са ерадикация (унищожаване) на бактериите и предотвратяване на бъдещи усложнения.
Обикновено H. pylori не се лекува, ако не причинява симптоми. Всъщност изследванията показват, че H. pylori може да бъде полезен за някои хора чрез потискане на "хормона на глада" грелин и нормализиране на прекомерната секреция на стомашни киселини. Според проучване от 2014 г. от Университета на Куинсланд ликвидирането на H. pylori е свързано с повишен риск от затлъстяване. Други проучвания предполагат обратна връзка между H. pylori и ГЕРБ, при която бактериалната инфекция може да намали тежестта на киселинния рефлукс.
Ако инфекция с H. pylori причини симптоматично заболяване, лечението ще бъде фокусирано първо върху ерадикацията (ликвидирането) на инфекцията и, второ, върху възстановяването на увреждането на стомаха. Важно е да се вземе предвид възможната антибиотична резистентност при избора на схеми за лечение.
14.1. Лекарства
Ерадикацията на H. pylori става все по-трудна поради нарастващите нива на антибиотична резистентност. Антибиотичната резистентност обикновено е причина за рефрактерна H pylori инфекция (т.е. персистираща инфекция след опит за ерадикационна терапия).
Ерадикацията на H. pylori изисква терапия с множество лекарства, обикновено антибиотици плюс киселинни супресанти (лекарство за намаляване на киселинността). Инхибиторите на протонната помпа потискат H. pylori и повишеното рН на стомаха, придружаващо тяхната употреба, може да повиши тъканната концентрация и ефикасността на антимикробните средства, създавайки враждебна среда за H. pylori.
Ако терапията от първа линия е неуспешна, ще бъдат изпробвани допълнителни комбинации, докато изчезнат всички признаци на инфекцията.
Изборът на лекарствена комбинация може да варира в различните държави. Всички лечения за ерадикация имат висока честота на определени неблагоприятни ефекти (например гадене, метален вкус).
По-висок успех в ерадикацията се постига с по-дълга продължителност на лечението спрямо тези с по-кратка продължителност.
Тройна комбинация от два антибиотика и инхибитор на протонната помпа е метод на избор за ерадикация на инфекцията с H. pylori. Препоръчва се винаги да се оценява резултатът от ерадикационната, като се предпочитат неинвазивните методи. При неуспех се препоръчва четворна комбинация, като се включи и бисмутов препарат.
Ерадикацията може да бъде потвърдена чрез дихателен тест с урея, фекален антигенен тест или горна ендоскопия, извършени ≥ 4 седмици след завършване на терапията.
Лекарства, използвани при лечението на инфекция с H pylori, включват:
- Антибиотици (например амоксицилин, кларитромицин, метронидазол и тетрациклин) - обикновено се предписва комбинация от антибиотици
- Антидиарични средства (например бисмутов субсалицилат) - често се препоръчва заедно с антибиотици за допълнителна защита на стомаха
- Инхибитори на протонната помпа (например езомепразол, ланзопразол, омепразол, пантопразол) - тези лекарства намаляват киселината в стомаха, като блокират малките „помпи“ или жлези, които я произвеждат
- H2-рецепторни блокери (например фамотидин) - блокират химикала хистамин, който насърчава стомаха да произвежда повече киселина
Някои лекари препоръчват като допълнително средство на лечение перорални пробиотици, съдържащи Lactobacillus и Bifidobacterium, в терапията, което може да помогне за потискане на бактериалната активност.
Успехът на всяко лечение зависи от стриктното спазване на предписаната терапия. Прекратяване на антибиотичната терапия по-рано от предписаното поради подобряване на състоянието само позволява на устойчивите на лекарства бактерии да избягат и да възстановят още по-трудна за лечение инфекция.
14.2. Промени в начина на живот
Дори след като инфекцията с H. pylori е идентифицирана, може да отнеме време - и няколко опита - за да се излекува. През това време се препоръчва да се избягва всичко, което може да причини стомашно неразположение или да предизвика прекомерно производство на киселина. Някои от препоръките включват:
- Избягвайте аспирин и други НСПВС, които могат да причинят дразнене на стомаха и да насърчат стомашно кървене.
- Консултирайте се с лекаря си, ако приемате лекарство за разреждане на кръвта. Ако е уместно, може да се наложи лекарството да бъде спряно до успешно завършване на лечението.
- Не предозирайте добавки с желязо. Въпреки че могат да помогнат за лечение на анемия, причинена от стомашно кървене, прекомерната им консумация може да предизвика стомашно неразположение.
- Избягвайте кофеина, киселите храни, пикантните храни и газираните напитки. Вместо това се съсредоточете върху плодове и зеленчуци с високо съдържание на фибри, пиле и риба и пробиотични храни като кисело мляко.
- Останете добре хидратирани, като пиете около осем чаши вода на ден. Това може да помогне за разреждане на стомашната киселина.
- Упражненията могат да подобрят енергийните нива. Но избягвайте да се пренапрягате или да изпълнявате упражнения, които притискат стомаха. Умереността е ключова.
Коментари към Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)