Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori) Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
Автор: Камелия Методиева
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
КОМЕНТАРИ
Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)
  1. Какво представлява инфекцията с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)?
  2. Епидемиология на Хеликобактер
  3. Етиология на Хелокобактер
  4. Заразен ли е Хеликобактер пилори?
  5. Заразяване с Хеликобактер пилори
  6. Рискови фактори за Хеликобактер
  7. Как Хеликобактер пилори причинява увреждане?
  8. Стадии на инфекция с Хеликобактер пилори
  9. Свързани с Хеликобактер пилори заболявания
  10. Симптоми на инфекция с Хеликобактер пилори
  11. Последици от Хеликобактер пилори
  12. Изследвания при инфекция с Хеликобактер пилори
  13. Диференциална диагноза при Хеликобактер
  14. Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
  15. Диета при Хеликобактер пилори
  16. Прогноза при инфекция с Хеликобактер пилори
  17. Предотвратяване на инфекция с Хеликобактер пилори

14. Лечение на инфекция с Helicobacter pylori

Лечение на инфекция с Helicobacter pylori

Целите на лечението са ерадикация (унищожаване) на бактериите и предотвратяване на бъдещи усложнения.

Обикновено H. pylori не се лекува, ако не причинява симптоми. Всъщност изследванията показват, че H. pylori може да бъде полезен за някои хора чрез потискане на "хормона на глада" грелин и нормализиране на прекомерната секреция на стомашни киселини. Според проучване от 2014 г. от Университета на Куинсланд ликвидирането на H. pylori е свързано с повишен риск от затлъстяване. Други проучвания предполагат обратна връзка между H. pylori и ГЕРБ, при която бактериалната инфекция може да намали тежестта на киселинния рефлукс.

Ако инфекция с H. pylori причини симптоматично заболяване, лечението ще бъде фокусирано първо върху ерадикацията (ликвидирането) на инфекцията и, второ, върху възстановяването на увреждането на стомаха. Важно е да се вземе предвид възможната антибиотична резистентност при избора на схеми за лечение.

14.1. Лекарства

Ерадикацията на H. pylori става все по-трудна поради нарастващите нива на антибиотична резистентност. Антибиотичната резистентност обикновено е причина за рефрактерна H pylori инфекция (т.е. персистираща инфекция след опит за ерадикационна терапия).

Ерадикацията на H. pylori изисква терапия с множество лекарства, обикновено антибиотици плюс киселинни супресанти (лекарство за намаляване на киселинността). Инхибиторите на протонната помпа потискат H. pylori и повишеното рН на стомаха, придружаващо тяхната употреба, може да повиши тъканната концентрация и ефикасността на антимикробните средства, създавайки враждебна среда за H. pylori.

Ако терапията от първа линия е неуспешна, ще бъдат изпробвани допълнителни комбинации, докато изчезнат всички признаци на инфекцията.

Изборът на лекарствена комбинация може да варира в различните държави. Всички лечения за ерадикация имат висока честота на определени неблагоприятни ефекти (например гадене, метален вкус).

По-висок успех в ерадикацията се постига с по-дълга продължителност на лечението спрямо тези с по-кратка продължителност.

Тройна комбинация от два антибиотика и инхибитор на протонната помпа е метод на избор за ерадикация на инфекцията с H. pylori. Препоръчва се винаги да се оценява резултатът от ерадикационната, като се предпочитат неинвазивните методи. При неуспех се препоръчва четворна комбинация, като се включи и бисмутов препарат.

Ерадикацията може да бъде потвърдена чрез дихателен тест с урея, фекален антигенен тест или горна ендоскопия, извършени ≥ 4 седмици след завършване на терапията.

Лекарства, използвани при лечението на инфекция с H pylori, включват:

  • Антибиотици (например амоксицилин, кларитромицин, метронидазол и тетрациклин) - обикновено се предписва комбинация от антибиотици
  • Антидиарични средства (например бисмутов субсалицилат) - често се препоръчва заедно с антибиотици за допълнителна защита на стомаха
  • Инхибитори на протонната помпа (например езомепразол, ланзопразол, омепразол, пантопразол) - тези лекарства намаляват киселината в стомаха, като блокират малките „помпи“ или жлези, които я произвеждат
  • H2-рецепторни блокери (например фамотидин) - блокират химикала хистамин, който насърчава стомаха да произвежда повече киселина

Някои лекари препоръчват като допълнително средство на лечение перорални пробиотици, съдържащи Lactobacillus и Bifidobacterium, в терапията, което може да помогне за потискане на бактериалната активност.

Успехът на всяко лечение зависи от стриктното спазване на предписаната терапия. Прекратяване на антибиотичната терапия по-рано от предписаното поради подобряване на състоянието само позволява на устойчивите на лекарства бактерии да избягат и да възстановят още по-трудна за лечение инфекция.

14.2. Промени в начина на живот

Дори след като инфекцията с H. pylori е идентифицирана, може да отнеме време - и няколко опита - за да се излекува. През това време се препоръчва да се избягва всичко, което може да причини стомашно неразположение или да предизвика прекомерно производство на киселина. Някои от препоръките включват:

  • Избягвайте аспирин и други НСПВС, които могат да причинят дразнене на стомаха и да насърчат стомашно кървене.
  • Консултирайте се с лекаря си, ако приемате лекарство за разреждане на кръвта. Ако е уместно, може да се наложи лекарството да бъде спряно до успешно завършване на лечението.
  • Не предозирайте добавки с желязо. Въпреки че могат да помогнат за лечение на анемия, причинена от стомашно кървене, прекомерната им консумация може да предизвика стомашно неразположение.
  • Избягвайте кофеина, киселите храни, пикантните храни и газираните напитки. Вместо това се съсредоточете върху плодове и зеленчуци с високо съдържание на фибри, пиле и риба и пробиотични храни като кисело мляко.
  • Останете добре хидратирани, като пиете около осем чаши вода на ден. Това може да помогне за разреждане на стомашната киселина.
  • Упражненията могат да подобрят енергийните нива. Но избягвайте да се пренапрягате или да изпълнявате упражнения, които притискат стомаха. Умереността е ключова.

Прочетете още информация:

  • Антибиотици
  • Н2-блокери
  • Инхибитори на протонната помпа
Следва: Диета при Хеликобактер пилори
Страници: 1213141516...17
4.4/5 7 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Инфекция с Helicobacter pylori Helicobacter pylori Устройство на Helicobacter pylori Helicobacter pylori Как Helicobacter pylori причинява увреждане Как Helicobacter pylori причинява увреждане Как Helicobacter pylori причинява увреждане Свързани с Helicobacter pylori заболявания Симптоми на инфекция с Helicobacter pylori Коремна болка и дискомфорт при инфекция с Helicobacter pylori Серологично изследване Фекален антигенен тест Микроскопско изследване Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
1 от 14
Инфекция с Helicobacter pyloriHelicobacter pylori Устройство на Helicobacter pylori Helicobacter pylori Как Helicobacter pylori причинява уврежданеКак Helicobacter pylori причинява уврежданеКак Helicobacter pylori причинява уврежданеСвързани с Helicobacter pylori заболяванияСимптоми на инфекция с Helicobacter pyloriКоремна болка и дискомфорт при инфекция с Helicobacter pyloriСерологично изследванеФекален антигенен тестМикроскопско изследванеЛечение на инфекция с Helicobacter pylori

Коментари към Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)

От сайта (2)
Напиши коментар 2 коментара
  1. www.framar.bg отговаря
    www.framar.bg отговаря 
    на 07 February 2025 в 12:11

    Евгения

    От всичко тук разбрах, че водата е разрешева. Друго какво може да се яде.? Напишете подробмо ако може: Закуска:..... Обед;.... .

    Здравейте! Информация за позволените и забранени храни може да прочетете както в Диета при Хеликобактер пилори, така и в тези статии (съответно и примерни менюта) в зависимост от болестния процес:

    Диета №1 – при язви на стомаха и дванадесетопръстника

    Хранене при гастрит

    Диета при гастрит

  2. Евгения 
    на 07 February 2025 в 07:57

    От всичко тук разбрах, че водата е разрешева. Друго какво може да се яде.? Напишете подробмо ако може: Закуска:..... Обед;.... .

За статията
последна редакция: 24 окт 2024г.
създадена на: 04 юли 2024г.
прочетена: 12990 пъти
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival