- Какво представлява инфекцията с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)?
- Епидемиология на Хеликобактер
- Етиология на Хелокобактер
- Заразен ли е Хеликобактер пилори?
- Заразяване с Хеликобактер пилори
- Рискови фактори за Хеликобактер
- Как Хеликобактер пилори причинява увреждане?
- Стадии на инфекция с Хеликобактер пилори
- Свързани с Хеликобактер пилори заболявания
- Симптоми на инфекция с Хеликобактер пилори
- Последици от Хеликобактер пилори
- Изследвания при инфекция с Хеликобактер пилори
- Диференциална диагноза при Хеликобактер
- Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
- Диета при Хеликобактер пилори
- Прогноза при инфекция с Хеликобактер пилори
- Предотвратяване на инфекция с Хеликобактер пилори
3. Етиология на Хелокобактер
Helicobacter pylori, известен преди като Campylobacter pylori, е Грам-отрицателна, камшичеста, спираловидна бактерия. Счита се, че спираловидното му тяло (от което произлиза името на рода Helicobacter) е еволюирало, за да проникне в лигавицата на стомаха, подпомагано от камшичетата, и по този начин да причини инфекция.
За първи път бактерията е идентифицирана като причинител на стомашни язви през 1983 г. от австралийските лекари Бари Маршал и Робин Уорън.
H. pylori е микроаерофилна бактерия, което означава, че се нуждае от малко кислород, за да оцелее. За да живее в киселинната среда на стомаха, патогенът произвежда уреаза, ензим, който неутрализира стомашната киселина около бактериите. Микроорганизмът е способен е да образува биофилми. Биофилмите помагат да възпрепятстват действието на антибиотиците и могат да допринесат за неуспех на лечението.
Въпреки че бактерията е заразна, все още не е напълно ясно как се разпространява. Повечето доказателства предполагат, че се предава по орално-орален път (чрез директен или индиректен обмен на слюнка) или фекално-орален път (чрез контакт със замърсени ръце или повърхности или пиене на замърсена вода).
Степента на заразяване е много по-ниска в Северна Америка и Западна Европа, където се смята, че около една трета от населението е засегнато. За разлика от това, разпространението в Източна Европа, Южна Америка и Азия е доста над 50%.
Възрастта на заразяване изглежда влияе върху риска от заболяване. Хората, заразени в по-млада възраст, са изложени на по-голям риск от атрофичен гастрит, при който лигавицата на стомаха развива фиброза. Това от своя страна увеличава риска от стомашни язви и рак. Обратно, инфекциите с H. pylori, придобити в по-напреднала възраст, по-вероятно ще доведат до язва на дванадесетопръстника.
В САЩ и други развити страни инфекцията с H. pylori се проявява в по-напреднала възраст. Поради строгите обществени санитарни мерки само около 10% от инфекциите в САЩ възникват при хора под 30 години. Останалата част се наблюдава при по-възрастните хора, особено тези над 60 години, които представляват около половината от всички инфекции.
Коментари към Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)