- Какво представлява инфекцията с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)?
- Епидемиология на Хеликобактер
- Етиология на Хелокобактер
- Заразен ли е Хеликобактер пилори?
- Заразяване с Хеликобактер пилори
- Рискови фактори за Хеликобактер
- Как Хеликобактер пилори причинява увреждане?
- Стадии на инфекция с Хеликобактер пилори
- Свързани с Хеликобактер пилори заболявания
- Симптоми на инфекция с Хеликобактер пилори
- Последици от Хеликобактер пилори
- Изследвания при инфекция с Хеликобактер пилори
- Диференциална диагноза при Хеликобактер
- Лечение на инфекция с Helicobacter pylori
- Диета при Хеликобактер пилори
- Прогноза при инфекция с Хеликобактер пилори
- Предотвратяване на инфекция с Хеликобактер пилори
2. Епидемиология на Хеликобактер
Helicobacter pylori е един от най-често срещаните в света патогени. Хората са основният резервоар на инфекцията. Най-малко 50% от световното население са заразени, но няма точна честота, най-вече защото няма налични точни данни от развиващите се страни. H. pylori може да се открие при приблизително 90% от хората с пептична язвена болест; въпреки това по-малко от 15% от заразените лица могат да имат това заболяване.
Разпространението на инфекцията с H. pylori варира в широки граници според географския район, възрастта, расата, етническата принадлежност.
Инфекцията с H pylori се среща по-често в развиващите се страни, отколкото в индустриализираните страни. Тя е значима причина за заболеваемост и смъртност при хората, тъй като има решаваща роля в развитието на хроничен гастрит, гастродуоденална язва и рак на стомаха, които могат сериозно да засегнат качеството на живот на пациентите. От 1994 г. H. pylori е класифициран в първа група канцерогенни агенти от СЗО. Поради тези причини ерадикацията на инфекцията с H. pylori остава световен проблем за общественото здраве.
Инфекцията с H. pylori може да бъде придобита във всяка възраст. Според някои епидемиологични проучвания заразяването е най-често в детска възраст. Децата и жените имат по-висока честота на повторна инфекция (5%-8%), отколкото възрастните мъже.
Щамовете H. pylori се различават по потенциала си да причиняват заболявания. H. pylori причинява хроничен гастрит и се свързва с няколко сериозни заболявания на стомашно-чревния тракт, включително пептична язва и рак на стомаха. Инфекцията с H. pylori е отговорна за около 89% от всички ракови заболявания на стомаха и е свързана с развитието на 5,5% от всички случаи на рак в света. H. pylori е единствената бактерия, за която е известно, че причинява рак.
От своето „откриване“ през 1983 г. от Уорън и Маршал, H. pylori е тема на обширни изследвания. По-голямата част от последните проучвания не са установили, че употребата на тютюн или консумацията на алкохол са рискови фактори за инфекция с H. pylori. Адекватният хранителен статус, особено честата консумация на плодове и зеленчуци и витамин С, изглежда предпазва от инфекция с H. pylori. Обратно, храната, приготвена при недобри условия или изложена на замърсена вода или почва, може да увеличи риска. Като цяло, неадекватните санитарни практики, ниската социална класа и претъпканите условия на средата на живот или с висока гъстота изглежда са свързани с по-високото разпространение на инфекцията с H. pylori. Това откритие предполага, че лошата хигиена и многолюдните условия могат да улеснят предаването на инфекцията между членовете на семейството.
Разбирането на пътя на предаване на H. pylori е важно, ако трябва да се приложат мерки за обществено здраве за предотвратяване на разпространението му.
Познаването на епидемиологията и начина на предаване на H. pylori е важно за предотвратяване на разпространението му и може да бъде полезно за идентифициране на високорискови популации, особено в райони с висок процент на стомашен лимфом, рак на стомаха и стомашна язва.
Коментари към Инфекция с Хеликобактер пилори (Helicobacter pylori)