Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Инфаркт Усложнения при инфаркт на миокарда
Инфаркт
Автор: д-р Сашко Жежовски
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Инфаркт
  1. Какво представлява инфарктът на миокарда?
  2. Каква е статистиката при инфаркт?
  3. Кои са причините за инфаркт?
  4. Какви са симптомите при инфаркт?
  5. Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
  6. Лечение на миокардния инфаркт
  7. Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
  8. Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
  9. Усложнения при инфаркт на миокарда
  10. Рехабилитация след инфаркт

9. Усложнения при инфаркт на миокарда

Усложнения при инфаркт на миокарда

Застойна сърдечна недостатъчност

Сърдечната недостатъчност може да настъпи както в ранния, така и в по-късните етапи след миокарден инфаркт. Острата сърдечна недостатъчност е най-честото усложнение в острата фаза на миокардния инфаркт. Тя е резултат на парадоксално систолно изпъкване на инфарктната зона (дискинезия), което значително редуцира левокамерната функция. Острата левостранна недостатъчност се манифестира със силен пристъпен ортопноичен (в легнало положение) задух и прояви на белодробен оток (отделяне на розови храчки). Застойната сърдечна недостатъчност в хроничния стадий се проявява с постепенно настъпващи и усилващи се задух, отпадналост и лесна умора, в началото при по-големи натоварвания и в последствие и в покой. Лечението при острата сърдечна недостатъчност се провежда с подаване на кислород, диуретици и.в. и морфин в доза 2,5-5 мг за облекчаване на задуха. При високо кръвно налягане се дават нитрати и.в. според стойностите на кръвното налягане. Следи се сатурацията на кръвта с кислород и кръвните газове. Кислородът се подава с неинвазивна белодробна вентилация с позитивно налягане в края на издишването (РЕЕР). При незадоволителни резултати в стойностите на сатурацията на кръвта с кислород и кръвно-газовия анализ се предприема ендотрахеална интубация и изкуствена белодробна вентилация (ИБВ).

При инфаркт на дясната камера има ниско кръвно налягане, пренапълнени вратни вени, без белодробен застой. Лечението се провежда с вливане на кристалоиди в доза 1000-2000 мл през първите часове и 200 мл/ч. след стабилизиране на кръвообращението. Ако при това кръвното остане ниско, се включват инфузии с катехоламини. 

Механични усложнения

Руптура (разкъсване) на свободната сърдечна стена - сериозно усложнение с много висока смъртност. Диагнозата на това усложнение е клинично-ехокардиографска. Пациентите, при които настъпва това усложнение, са в шоково състояние и с клинична картина на сърдечна тампонада. От ехокардиографията се установява течност в перикарда. Временно решение на проблема е перикардиоцентеза (перикардна пункция). Нужна е незабавна кардиохирургична интервенция за зашиване на руптурата.

Руптура на камерния септум - среща се при 1-2 % от болните с миокарден инфаркт. Проявява се с влошаване на хемодинамичните показатели и поява на изразен систолен шум на аускултация. Диагнозата и на това усложнение се потвърждава ехокардиографски. Метод на лечение е бързата кардиохирургична интервенция с кръпка на мястото на дефекта. Налага се и поставяне на интрааортна балонна контрапулсация (IABP). За да има шанс за оцеляване на пациента, руптурата на междукамерната преграда трябва да се затвори хирургично до 48-мия час.

Руптура на папиларен мускул - руптура на папиларен мускул, която води до остра митрална регургитация. Това може да доведе до настъпване на тежък белодробен оток и / или кардиогенен шок и смърт. Митралните увреждания се диагностицират с аускултация и ехокардиографски. И тук е показано въвеждане на интрааортна балонна контрапулсация (IABP) за хемодинамично стабилизиране. Дават се нитрати и.в., за да се намали налягането в белодробната артерия и пулмокапилярното налягане. Метод на лечение е кардиохирургична интервенция със замяна или пластика на митралната клапа.

При консервативното лечение на механичните усложнения смъртността е около 90 % и при бърза кардиохирургична намеса тя може да се намали до 50 %. 

Ритъмни усложнения

Аритмиите - много често явление при остър миокарден инфаркт. 50 % от пациентите с ОМИ умират от настъпване на животозастрашаващи аритмии.

Камерни екстрасистоли - срещат се почти при всички пациенти с остър миокарден инфаркт. Не са животозастрашаващи и освен бета-блокер не изискват друго антиаритмично лечение.

Камерна тахикардия - късите пристъпи на камерна тахикардия са също често срещани и не изискват специално лечение. Опасни са по-продължителните камерни тахикардии (> 30 секунди), които обикновено са хемодинамично значими. Лекарство на избор е амиодарон. При срив в хемодинамиката е показано и електрокардиоверзио.

Камерно мъждене - животозастрашаваща аритмия. Различават се първично и вторично камерно мъждене. Първичното възниква през първите 4 часа от започването на ОМИ. До вторичното се стига чак 48 часа след възникването на острия миокарден инфаркт при пациенти с тежка сърдечна недостатъчност. То е знак за лоша прогноза и е индикация за имплантация на имплантируем кардиовертер дефибрилатор (ICD). Камерното мъждене се лекува с незабавна дефибрилация с бифазен разряд. При неуспешна дефибрилация се започва кардиопулмонална ресусцитация - обдишване, индиректен сърдечен масаж, адреналин, натриев бикарбонат. Умесно е и прилагането на амиодарон и.в. 

Предсърдно мъждене - пристъпите на предсърдно мъждене се срещат при 20 % от пациентите с миокарден инфаркт. По-често се среща при пациенти с ОМИ, които развиват сърдечна недостатъчност. Застрашаващо живота е предсърдното мъждене с бърз камерен отговор поради хемодинамичната нестабилност. При пристъп на предсърдно мъждене се дава амиодарон и.в. с цел възстановяване на синусов ритъм. За забавяне на сърдечната честота се дават и бета-блокери или дигоксин и.в. При неповлияване и задълбочаване на сърдечната недостатъчност е показано провеждане на електрокардиоверзио. При пациентите с предсърдно мъждене трябва да се провежда и антикоагулантно лечение.

Атриовентрикуларен блок (AV-блок) - AV-блок І и ІІ степен тип Wenckebach в повечето случаи не изискват лечение. AV-блок ІІ степен тип Mobitz и AV-блок ІІІ степен са индикация за временна или постоянна кардиостимулация, ако причиняват хемодинамична нестабилност и не реагират на лечение с атропин.

Асистолия - спиране на сърцето. Изисква незабавно започване на кардиопулмонална ресусцитация - обдишване, индиректен сърдечен масаж, адреналин, атропин, натриев бикарбонат. Поставя се транскутанна и по-късно трансвенозна кардиостимулация.

Всички описани усложнения водят до остра сърдечна недостатъчност и развитие на кардиогенен шок с висок риск за живота на пациента.

Други усложнения

Вътрешносърдечни тромби - най-често се срещат при обширни инфаркти на предната стена. Диагностицират се ехокардиографски. Лечение се провежда при наличие на подвижни тромби, с нискомолекулен хепарин s.c. с перорални антикоагуланти за 3-6 месеца.

Ранен перикардит (pericarditis epistenocardica) - възниква обикновено след 48 часа от началото на инфаркта. Става въпрос за сух перикардит, проявяващ се с треска, болки в гръдите с пробождащ характер, свързани с дишането, повишена температура и суправентрикуларни аритмии. Ехокардиографски се откриват малки изливи - до 50мл. Лекува се с нестероидни противовъзпалителни средства.

Късен перикардит (Синдром на Dressler) - известен и като синдром на 3 Р-pericarditis, periarthritis humeroscapularis, pneumonitis. Започва няколко седмици след инфаркта и е съпроводен с повишена температура. Дават се парацетамол, ацетилсалицилова киселина и кортикостероиди. Среща се рядко.

Следва: Рехабилитация след инфаркт
Страници: 7891011...15
3.5/5 52 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Инфаркт Миокарден инфаркт Локализация на болката при миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфаркт Инфаркт Рискови фактори за инфаркт Сърдечно-съдова система Интракоронарен стент Болка при инфаркт Болка при инфаркт Симптоми при инфаркт Статистика Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Болка при инфаркт Инфаркт Лечение при инфаркт Инфаркт
1 от 24
ИнфарктМиокарден инфарктЛокализация на болката при миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфарктИнфарктРискови фактори за инфарктСърдечно-съдова системаИнтракоронарен стентБолка при инфарктБолка при инфарктСимптоми при инфарктСтатистикаИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктБолка при инфарктИнфарктЛечение при инфарктИнфарктИнфарктИнфаркт

Полезни връзки

Коментари към Инфаркт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инфаркт
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 13:42
    Коментирайте "Инфаркт"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 28 ное 2011г.
прочетена: 495103 пъти
Още за Инфаркт
  • Статии на тема инфаркт
  • Новини за инфаркт
  • Алтернативна медицина при инфаркт
  • Интервюта за инфаркт
  • Научни публикации за инфаркт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival