- Какво представлява инфарктът на миокарда?
- Каква е статистиката при инфаркт?
- Кои са причините за инфаркт?
- Какви са симптомите при инфаркт?
- Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
- Лечение на миокардния инфаркт
- Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
- Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
- Усложнения при инфаркт на миокарда
- Рехабилитация след инфаркт
8. Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
Методи на реваскуларизация са тромболизата, първичната перкутанна коронарна интервенция (РСІ) и хирургична реваскуларизация - аорто-коронарен байпас (АКБ).
Тромболиза
Тромболизата е метод за разрушаване (от латински -lisis) на тромби с фармакологични средства (фибринолитици), при което се възстановява кръвотокът чрез запушената от тромб коронарна артерия при инфаркт.
Перкутанна коронарна интервенция (РСІ)
Перкутанната коронарна интервенция (РСІ) е инвазивен метод за механично възстановяване на кръвотока чрез запушената коронарна артерия, при който артерията се отваря с балонна дилатация и / или имплантация на интракоронарни стентове. Стентовете представляват малки метални тръбички с мрежести стени. Със специална техника се поставят на мястото на запушване на коронарните артерии с цел да поддържат съда проходим. Този метод на лечение е най-модерен и с най-ниска смъртност. Недостатък е, че изисква специална апаратура и добре обучени специалисти.
Аорто-коронарен байпас
Аорто-коронарен байпас е кардиохирургичен метод за реваскуларизация, при който запушването се заобикаля с отпрепарирана вена или артерия чрез зашиването й към аортата и към участък след запушването на засегнатата артерия (като мост). Този метод рядко се ползва при пациенти с остър инфаркт на миокарда - а именно при неуспешна първична РСІ или при неподходящи за РСІ коронарни артерии. Ясна индикация за кардиохирургично лечение са случаите с настъпили механични усложнения в хода на инфаркта.
Изборът на реваскуларизационен подход зависи от достъпността и времето, минало от началото на гръдната болка. Ако закъснението на РСІ спрямо тромболизата е по-малко от 90 минути, пациентът се насочва за РСІ. При насочване на пациент за интервенционално лечение, освен ацетилсалицилова киселина и колопидогрел, пациентът трябва да е премедикиран и с хепарин 70-100 мерни единици на килограм тегло. При по-дълга от 90 минути разлика в достъпността се предприема тромболиза.
Тромболизата се прилага, когато времето за провеждане на първична РСІ не може да бъде спазено и няма противопоказания за провеждането й.
Противопоказанията за провеждане на тромболиза са:
1. Абсолютни:
- Хеморагичен инсулт или такъв с неясна етиология
- Исхемичен инсулт през последните 6 месеца
- Травма или неоплазия на ЦНС
- Скорошна голяма травма на главата през последните 3 седмици
- Гастроинтестинално кървене през последния месец
- Известно заболяване на кръвосъсирването
- Аортна дисекация
- Некомпресирани пункции (чернодробна биопсия, лумбална пункция)
2. Относителни:
- Транзиторно нарушение на мозъчното кръвообращение в предходните 6 месеца
- Перкутанна антикоагулантна терапия
- Рефрактерна на лечение АХ (САН > 180 ммHg и / или ДАН > 110 ммHg)
- Напреднало чернодробно заболяване
- Инфекциозен ендокардит
- Активна язвена болест
- Продължителна, активна ресусцитация
- Бременност или първа седмица след раждане
Както се вижда, противопоказанията за провеждане на тромболиза не са малко. За разлика от тромболизата, единственото противопоказание за провеждане на интервенционално лечение (РСІ) при миокарден инфаркт е отказът на пациента.
Оценката за успешността на тромболизата се базира на следните критерии: персистиране или не на гръдната болка, редуциране на ST–елевациите на ЕКГ с повече от 50 % от първоначалните нива и регистриране на реперфузионна аритмия. При сигурни данни или при съмнение за неуспешна тромболиза трябва да се направи спешна коронарография и РСІ.
Коментари към Инфаркт