- Какво представлява инфарктът на миокарда?
- Каква е статистиката при инфаркт?
- Кои са причините за инфаркт?
- Какви са симптомите при инфаркт?
- Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
- Лечение на миокардния инфаркт
- Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
- Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
- Усложнения при инфаркт на миокарда
- Рехабилитация след инфаркт
2. Каква е статистиката при инфаркт?
Исхемичната болест на сърцето е сериозен проблем за здравеопазването и представлява голяма част от ежегодните хоспитализации. Исхемичната болест на сърцето (миокардният инфаркт) е водеща причина за инвалидизация и смърт в световен мащаб.
Според СЗО (Световната здравна организация) в прогностичен модел, включващ 25-годишен период, се установява, че през периода 2004-2030 г. ИБС ще запази водещо място сред първите 20 причини за смърт. Установена е връзка между индустриализацията, урбанизацията и икономическия прираст от една страна и нарушаването на хранителните навици и намалената физическа активност от друга страна.
Повишената калорийна консумация, придружена с обездвижването (моторизирането), водят до хранително-двигателно свързани заболявания - затлъстяване, дислипидемия, захарен диабет, хипертония, и всичко това до висок риск от развитие на ИБС.
Около 6,3 милиони души умират годишно от ИБС в света, като най-голям дял има острият миокарден инфаркт и усложненията след преживян миокарден инфаркт. Според проучвания на СЗО смъртността при миокарден инфаркт е най-висока в първите 2 часа от началото на острия миокарден инфаркт. Половината от пациентите не успяват да достигнат до болница. На 28-ия ден от ОМИ смъртността е 18-27 %. България е сред страните с висока смъртност от ИБС (101,6 на 100 000 население). Страна с най-ниска смъртност от ИБС е Япония (17,5 на 100 000 население).
Коментари към Инфаркт