Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравни проблеми Инфаркт Кои са причините за инфаркт?
Инфаркт
Автор: д-р Сашко Жежовски
  • СЪДЪРЖАНИЕ
  • ИНФОРМАЦИЯ
  • ГАЛЕРИЯ
  • ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
  • КОМЕНТАРИ
СЪДЪРЖАНИЕ
СЪДЪРЖАНИЕ
ИНФОРМАЦИЯ
ГАЛЕРИЯ
ПОЛЕЗНИ ВРЪЗКИ
КОМЕНТАРИ
Инфаркт
  1. Какво представлява инфарктът на миокарда?
  2. Каква е статистиката при инфаркт?
  3. Кои са причините за инфаркт?
  4. Какви са симптомите при инфаркт?
  5. Как се поставя диагноза миокарден инфаркт?
  6. Лечение на миокардния инфаркт
  7. Медикаментозно лечение при миокарден инфаркт
  8. Какви са методите за реваскуларизация при инфаркт
  9. Усложнения при инфаркт на миокарда
  10. Рехабилитация след инфаркт

3. Кои са причините за инфаркт?

Кои са причините за инфаркт?

В основата на ИБС стои атеросклерозата на коронарните артерии. Рискови фактори за развитие на атеросклероза са: хипертонията, захарният диабет, дислипидемията, тютюнопушенето и намалената физическа активност. Тези фактори водят до дисфункция на ендотела (вътрешната обвивка на кръвоносните съдове). На местата с ендотелна дисфункция са създадени условия за формиране на атеросклеротични плаки, т.е. до натрупване на холестерол с последващо възпаление и фиброза на съдовата стена. Това води до стеснение на лумена на артериите. Атеросклеротичните плаки могат да нарастват за месеци, за дни и дори за часове.

Атеросклеротичните плаки се разделят на стабилни и нестабилни. Стабилната плака е характерна за стабилната ангина пекторис (САП), а нестабилната плака - за острите коронарни синдроми. Стабилноста на плаките не е свързана с нейния размер, а със степента на възпаление в нея, дебелината на фиброзната шапка и големината на липидното й ядро. Малки плаки с тънка обвивка по-често се разкъсват и това води до остра тромбоза поради бързата агрегация на тромбоцити около разкъсването. Нарастването на плаката за дни или месеци е свързано с неоклузивни разкъсвания на плаките, върху които насложеният тромб се организира и покрива с фиброзна тъкан, като всъщност се увеличава фиброзната „шапка”. 

Рисковите фактори за поява на атеросклероза и съответно на исхемична болест на сърцето се разделят на коригируеми и некоригируеми. Към некоригируемите рискови фактори спадат: пол, възраст и фамилна обремененост. Коригируемите рискови фактори са:

3.1. Тютюнопушене

Тютюнопушене

Активното и пасивното тютюнопушене увреждат съдовия ендотел и по този начин благоприятстват появата на атеросклероза. Тютюнопушенето също така увеличава съсирваемостта на кръвта. Тютюнопушенето удвоява риска за поява на атеросклероза и ИБС. Прекъсването на тютюнопушенето частично възстановява причинените от него неблагоприятни ефекти върху съдовата стена. При спиране на тютюнопушенето се подобрява и липидният статус.


3.2. Високи холестерол и триглицериди (дислипидемия)

Високи холестерол и триглицериди (дислипидемия)

Холестеролът е основната част на атеросклеротичните плаки. Високите нива на т.нар. „лош” холестерол - LDL и също на триглицеридите са в основата на атеросклерозата. Повишението им се дължи на неправилен хранителен режим, състоящ се от прием на много животински мазнини, холестерол и въглехидрати. Нормално нивата на общия холестерол са < 5,0 mmol/l, на триглицеридите < 1,7 mmol/l. От друга страна високите нива на „добрият” холестерол - HDL (> 1.3 mmol/l) могат да помогнат за „изчистване” на излишния холестерол от кръвообращението и по този начин да намалят риска от инфаркт.


3.3. Високо кръвно налягане

Високо кръвно налягане

Високото кръвно налягане уврежда артериите, особено коронарните. Следователно рисковите фактори за поява на високо кръвно налягане са и рискови фактори за исхемична болест на сърцето. 


3.4. Намалена физическа активност

Намалена физическа активност

Обездвижването води до затлъстяване и съответно до по-високи нива на холестерола. Хора, които провеждат редовна аеробна физическа активност, имат по-нисък риск от инфаркт. Физическите натоварвания за полезни в понижаването и на кръвното налягане.


3.5. Диабет

Диабет

Диабетът е един от най-сериозните рискови фактори за поява на атеросклероза и исхемична болест на сърцето. Около 60 % от пациентите с миокарден инфаркт имат диабет или нарушен глюкозен толеранс. Около 40 % от пациентите с диабет имат преживяно остро коронарно събитие през живота си. Добрият контрол на диабета води до намаляване на сърдечно-съдовия риск при диабетици.


3.6. Алкохол

Алкохол

Умерената употреба на алкохол повишава нивата на HDL холестерола (добрия холестерол) и по този начин има предпазващ ефект по отношение на миокардния инфаркт. Мъжете не трябва да превишават повече от 75 мл концентрат на ден, а жените повече от 50 мл. Повишеният прием на алкохолни напитки води до покачване на артериалното налягане и на триглицеридите, което на свой ред повишава риска от инфаркт. Полифенолите, субстанции във вината, са с доказан антиоксидантен ефект, намаляват сърдечно-съдовия риск и подобряват ендотелната дисфункция. 

Следва: Какви са симптомите при инфаркт?
Страници: 12345...15
3.5/5 52 оценки
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/300-250-upperright', [300, 250]).display();

Галерия

Инфаркт Миокарден инфаркт Локализация на болката при миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфаркт Елевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфаркт Инфаркт Рискови фактори за инфаркт Сърдечно-съдова система Интракоронарен стент Болка при инфаркт Болка при инфаркт Симптоми при инфаркт Статистика Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Инфаркт Болка при инфаркт Инфаркт Лечение при инфаркт Инфаркт
1 от 24
ИнфарктМиокарден инфарктЛокализация на болката при миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в ІІ, ІІІ и аVF отвеждане при долен миокарден инфарктЕлевация на ST сегмента в І, аVL, V1-V4 отвеждания при предно-латерален миокарден инфарктИнфарктРискови фактори за инфарктСърдечно-съдова системаИнтракоронарен стентБолка при инфарктБолка при инфарктСимптоми при инфарктСтатистикаИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктИнфарктБолка при инфарктИнфарктЛечение при инфарктИнфарктИнфарктИнфаркт

Полезни връзки

Коментари към Инфаркт

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Инфаркт
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 12:07
    Коментирайте "Инфаркт"
За статията
последна редакция: 11 юни 2024г.
създадена на: 28 ное 2011г.
прочетена: 495100 пъти
Още за Инфаркт
  • Статии на тема инфаркт
  • Новини за инфаркт
  • Алтернативна медицина при инфаркт
  • Интервюта за инфаркт
  • Научни публикации за инфаркт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival